FAA закриває розслідування аварії Starship

СВІТ
09.09.2023, 11:20
FAA закриває розслідування аварії Starship

Завершення розслідування не означає, що FAA схвалило плани щодо іншого запуску

Федеральне авіаційне управління завершило розслідування нещасного випадку під час першого інтегрованого запуску SpaceX Starship у квітні, але ще не готове схвалити другий запуск транспортного засобу.

У заяві від 8 вересня Федеральне авіаційне управління США (FAA) повідомило, що завершило розслідування запуску корабля Starship та його надважкого прискорювача Super Heavy 20 квітня з випробувального полігону компанії Starbase у Бока-Чіка, штат Техас. Машина зазнала кількох відмов двигунів Raptor у прискорювачі під час підйому, згодом впала, а потім була знищена системою припинення польоту через чотири хвилини після старту.

У FAA заявили, що сам звіт не буде оприлюднено, оскільки він містить конфіденційну та експортно-контрольовану інформацію. Агентство повідомило, що у звіті знайдено «кілька основних причин» аварії, але не визначено жодної з них.

SpaceX в окремій заяві заявила, що витік палива в кормовій частині ракети-носія Super Heavy спричинив пожежі, які розірвали зв’язок з основним бортовим комп’ютером.

 «Це призвело до втрати зв’язку з більшістю розгінних двигунів і, зрештою, до втрати контролю над транспортним засобом», – заявили в компанії.

FAA, яке контролювало розслідування під керівництвом SpaceX, відзначило, що розслідування виявило 63 коригувальних дії, які SpaceX має виконати перед наступним запуском.

«Коригувальні дії включають модернізацію апаратного забезпечення транспортного засобу для запобігання витокам і пожежам, модернізацію стартового майданчика для підвищення її надійності, включення додаткових перевірок у процес проєктування, додатковий аналіз і випробування важливих для безпеки систем і компонентів, включаючи автономну систему безпеки польоту, і застосування додаткових методів контролю за змінами», – заявило FAA.

SpaceX заявила, що додала «пом’якшення витоку» до ракети-носія та покращила тестування, а також «значно розширену» систему пожежогасіння в моторному відсіку ракети-носія. У компанії заявили, що також підвищили надійність автономної системи завершення польоту, яка працювала довше, ніж очікувалося під час запуску у квітні.

Завершення розслідування не означає, що FAA схвалило плани щодо іншого запуску. «SpaceX має вжити всіх коригувальних заходів, які впливають на громадську безпеку, і подати заявку на модифікацію ліцензії FAA, яка відповідає всім вимогам щодо безпеки, захисту навколишнього середовища та іншим відповідним нормативним вимогам, до наступного запуску Starship».

FAA у своєму листі до SpaceX, в якому повідомляє компанію про те, що розслідування аварії закрито, зазначило, що початкова ліцензія на запуск Starship охоплювала лише один політ. SpaceX має подати заявку на модифікацію ліцензії для додаткових запусків і в рамках цього процесу продемонструвати, що вона вжила коригувальних заходів.

Незрозуміло, якого саме прогресу досягла SpaceX у цих коригувальних діях. На додаток до заходів, згаданих у своїй заяві, компанія вжила заходів для пом’якшення пошкодження майданчика, додавши систему дренування водою, щоб запобігти пошкодженню бетонного майданчика від тяги від двигунів у надважкому прискорювачі, як це сталося у квітні запуск.

Виконавчий директор SpaceX Ілон Маск заявив у червні, що компанія внесла «понад тисячу» змін у транспортний засіб. Схоже, це включало зміни поза межами того, що було необхідно для реагування на нещасний випадок, наприклад перехід до підходу під назвою «гаряча стадія», коли верхній ступінь Starship запалює свої двигуни перед тим, як від’єднатися від надважкого прискорювача, що має на меті підвищити продуктивність корисного навантаження.

У заяві SpaceX сказано, що вона виконала «повний набір оновлень продуктивності системи, не пов’язаних з будь-якими проблемами, які спостерігалися під час першого льотного випробування», наприклад, перехід до архітектури гарячого етапу. Інші зміни включають електронну систему керування вектором тяги для двигунів Raptor у Super Heavy, яка є більш надійною та енергоефективною, ніж оригінальна гідравлічна система.

SpaceX продовжує підготовку до другого інтегрованого польоту Starship/Super Heavy. Він викотив корабель Starship під назвою Ship 25 на майданчик 5 вересня та встановив його на Booster 9, який завершив випробування статичним вогнем 25 серпня.

«Starship готовий до запуску, очікуючи схвалення ліцензії FAA», — написав Маск. Ні SpaceX, ні FAA не оцінили, скільки часу знадобиться для отримання ліцензії.

Читайте також:
Життя
Як зауважують астрономи, на виявленому космічному об'єкті тепло і, мабуть, є вода. Тепер туди мають відрядити спеціальну місію.
26 травня, 12:04
Життя
Вчені зазначили, що вивчатимуть це явище протягом кількох років.
21 травня, 17:05
Світ
Компанія Boeing готова відправити астронавтів на Міжнародну космічну станцію для NASA після років затримок і проблем.
06 травня, 18:03
Світ
Туристичні польоти на орбіту триватимуть від трьох до шести днів, тоді як експедиція на МКС триватиме близько десяти днів.
02 травня, 11:51
Світ
Знахідкам дали ім'я на честь індуїстських божеств — «Шакті» та «Шива». Це висококонтрастні, надщільні та бідні на метал зоряні скупчення.
24 березня, 15:48
Світ
Це був перший запуск носія серії Чанчжен за довгий час. Останній невдалий старт відбувся у квітні 2020 року.
15 березня, 10:56