«Факел свободи»
Ця історія про разючий експеримент, який змусив жінку вперше закурити публічно, нібито показуючи свою силу перед чоловіками.
Про вибір, який віртуозно зробили за нас, переконавши у зворотному. Ця історія про те, як людству підсвідомо змінили свідомість.
Рекламні банери, які бачите — абсолютно реальні. Повірити важко, але у 20-х роках, лікарі рекомендували курити цигарки вагітним жінкам і молодим матерям, стверджуючи, що вони заспокоюють нерви молодої мами та сприяють легким родам.
Не дивлячись на те, що ризик і шкідливий вплив були очевидні. Відомі особистості, авторитетні лікарі та люди в формі завжди мали сильний вплив на підсвідомість людини. Це саме та категорія людей, віра яким часом схожа на релігійну, майже непохитна і незаперечна, на грані абсурду.
У 20-х роках ХХ століття президент табачної корпорації «American Tobacco Company», Джордж Вашингтон Хілл звернувся до Едварда Бернейса зі сміливим проханням — змусити жінок курити. Корпорація втрачала половину ринку, тому що чоловіки забороняли жінкам курити публічно. В ті часи, жінка з цигаркою сприймалася легковажною та ганебною.
Бернейс вже давно і вдало використовував принципи маніпулювання і пропаганди в широких масах, також він об'єднав ідеї психології натовпу Гюстава Лебона і психоаналіз свого дядька Зігмунда Фрейда. І все ж таки цього було замало. Він звернувся до найкращого психоаналітика Нью-Йорку, лікаря Абрахама Брилла, який також був учнем Фрейда. Єдине питання, яке його цікавило: - Як змусити жінок курити?
За велику винагороду Лікар Брилл розказав, що цигарка стала символом «пенісу» і чоловічої мужності. Якщо Бернейсу вдасться асоціювати цигарку з ідеєю протистояння чоловічій силі, тоді жінка почне курити. В цьому випадку жінка матиме її власний пеніс.
Кожен рік в Нью-Йорку проводився пасхальний парад і Бернейс організував виставу. Він вмовив групу дівчат високого суспільства приєднатися до параду і за сигналом — закурити цигарки. Бернейс сповістив пресу про групу активістів, які запалюватимуть «факели свободи».
Це був справжній фурор. Наступного дня ця новина була вже на перших шпальтах усіх газет Америки й того ж дня продажі цигарок почали рости. Це не дивно, молоді гарні дівчата елітного походження заявили, що куріння = рівність = свобода, і воно робить жінку сильною і незалежною. Саме цього відчуття так не хватає жінці й у наш час.
Бернейс був майстром підсвідомого маніпулювання почуттями людей. Він показав корпораціям, як можна змусити людей поводитися ірраціонально, поєднавши товар з ірраціональними бажаннями та емоціями.
І все що потрібно було зробити, це змінити образ мислення людини відносно товару. Перевести Америку, а потім і весь світ з культури необхідності на культуру бажань. А далі штучно створювати вигідні бажання, які будуть затьмарювати раціональність і потребу. 1920 рік.
Минуло 100 років і ми маємо суспільство надспоживання, спустошену планету, катастрофічну зміну клімату, хворих дітей і не здорове людство в цілому, яким легко маніпулювати та контролювати. Просто одного разу тобі сказали, що стати щасливим і радісним дуже просто. Треба тільки купити ще одні нові туфлі, закурити чи випити елітного віскі, тому що без нього ти не зможеш розслабитися. А твоя дитина буде цілком здорова, якщо їстиме сосиску, питиме йогурт Данон і молоко Селянське на обід. Зараз в нашому світі існує немало абсурду. Він стає цілком очевидним, коли ти дивишся на світ навколо — широко відкритими очами.