Фармацевтична «реформа»

Фармацевтична «реформа»

Що спільного між інтелектуальною власністю, криміналістами, квартирними крадіжками та роботою аптек.

Так звані «Національні консультації щодо забезпечення якості та доступності лікарських засобів» заплановані у Києві цієї середи, 23 квітня. 

Формально захід проводиться з метою напрацювання «дорожньої карти» законодавчих змін щодо діяльності аптек в Україні. Але склад учасників заходу наштовхує на думку, що ми маємо справу з імітацією роботи та заходом, організованим для прикриття лобізму, – така собі ширма створена за допомогою імен науковців.

Перше, що впадає в око – замість практиків і представників ринку говоритимуть представники інститутів, які не мають відношення до аптек, чиновники та представники громадських організацій з сумнівною репутацією.

Відповідно до заявленого списку учасників дискусії, головними спікерами на заході будуть спеціалісти з інтелектуальної власності, криміналісти, що викликає когнітивний дисонанс – бо тема зустрічі діяльність аптек. До дискусії також запрошені заступник міністра охорони здоровʼя Едем Адаманов, кілька нардепів, які захищають інтереси виробників ліків та виступають проти аптечних мереж.

Звісно, є серед учасників, наприклад, представники пацієнтських організацій — але і до їхньої участі теж є питання.

Аби розібратися, ми поспілкувалися з організаторами заходу. Але стало ще цікавіше.

Головна модераторка події Наталія Гуторова – головний науковий співробітник Науково-дослідного інституту вивчення проблем злочинності імені академіка В. В. Сташиса НАПрН України, пояснює участь свого інституту тим, що вони працюють над проблемами громадського здоров’я, і, мовляв, монополізація аптечного ринку — це загроза національній безпеці.

На запитання про те, чи це оплачуваний захід, вона повідомила: «Ні. Це захід у межах роботи лабораторії».

Проте, інша співорганізаторка, Ольга Омельченко — старший науковий співробітник наукового відділу дослідження прав інтелектуальної власності та прав людини у сфері охорони здоров’я Науково-дослідного інституту інтелектуальної власності НАПрН України, каже протилежне: фінансування йде від НДІ.

Організаторки зазначили, що на захід покликали основних стейкхолдерів. Однак, коли мова зайшла про те, хто ж ці зацікавлені сторони, вони не змогли дати чіткої відповіді та припинили розмову, пославшись на зайнятість.

Молодший науковий співробітник наукового відділу дослідження прав інтелектуальної власності та прав людини у сфері охорони здоров’я НДІ інтелектуальної власності НАПрН України Анастасія Гоменюк, яка також заявлена як учасник «консультацій», визнала, що взагалі не є експертом у вказаній тематиці.

«Я не є спікером, я навіть не планую там бути... Я не сильно в темі, просто знаю про цей захід», – сказала вона.

Своєю чергою директор НДІ інтелектуальної власності НАПрН України Олександр Дорошенко, здається, взагалі готується до іншого заходу. Він сподівається, що «консультації» перетинатимуться із темою інтелектуальної власності, зокрема, у питанні виготовлення ліків. Виготовлення, а не реалізації!

Не менше запитань викликає й участь у «консультаціях» деяких громадських організацій. Наприклад, співорганізатором і одним із головних спікерів заходу виступає голова Координаційної ради БО «100% життя» Дмитро Шерембей

Цей одіозний персонаж в одному з інтервʼю зізнавався у вживанні важких наркотиків. Окрім того, Шерембей має три судимості за квартирні крадіжки, тому залучення такого «експерта» до заходу щодо реформування діяльності аптечного бізнесу виглядає дуже дивним.

Та навіть, якщо відкинути питання до персони самого Шерембея, постає інше цілком логічне запитання — держава вже цілком і повністю забезпечила всім необхідним ВІЛ-інфікованих (а саме ними в першу чергу опікується ГО), що можна зайнятися реформуванням аптечного ринку?

Зрештою, очевидно, що більшість так званих експертів – це науковці, які роками працюють у сфері інтелектуальної власності, загального медичного права і взагалі криміналістики. Вони не мають досвіду в управлінні аптеками, не знають як функціонують аптеки чи фармацевтичний ринок. Вони теоретики ще й, м’яко кажучи, не зовсім того профілю.

Фактично замість «національних консультацій» відбудеться засідання клубу тих, у кого є багато вільного часу, адже це навіть не експертне обговорення.

Буде ще більш дивно, якщо до заходу все ж долучаться депутати чи чиновники з МОЗ. Ще дивнішим буде, якщо на заході таки спроможуться напрацювати «дорожню карту». Тільки ось куди ця карта заведе?

Ще одним питанням, яке поки залишається без остаточної відповіді, є запитання, хто все ж оплатив ці посиденьки? Держава в особі двох НДІ чи ті, чиї інтереси покликані пролобіювати наукові співробітники цих інститутів?

Автор: Ірина Бабенко

Джерело: Антикор

вибір редакції
Читайте також:
Політика
Досить вірити пройдисвітам.
14:23
Опінії
Уроки, які не були вивчені.
вчора, 18:05
Кримінал
Як Юлія Тимошенко та Семен Кривонос рятують експрокурора-«благодійника».
19 квітня, 08:29
Політика
США та Трамп наступні.
18 квітня, 18:14
Політика
Нардеп-забудовник від «Слуги народу» Андрій Стріхарський провернув корупційну схему з об’єктом нерухомого майна у столиці.
17 квітня, 17:05
Опінії
Запровадження санкцій із політичним підтекстом може зіграти проти України. Дарма в Офісі Президента на Банковій ігнорують цю проблему.
15 квітня, 21:40