Фармацевтична «реформа»

Що спільного між інтелектуальною власністю, криміналістами, квартирними крадіжками та роботою аптек.
Так звані «Національні консультації щодо забезпечення якості та доступності лікарських засобів» заплановані у Києві цієї середи, 23 квітня.
Формально захід проводиться з метою напрацювання «дорожньої карти» законодавчих змін щодо діяльності аптек в Україні. Але склад учасників заходу наштовхує на думку, що ми маємо справу з імітацією роботи та заходом, організованим для прикриття лобізму, – така собі ширма створена за допомогою імен науковців.
Відповідно до заявленого списку учасників дискусії, головними спікерами на заході будуть спеціалісти з інтелектуальної власності, криміналісти, що викликає когнітивний дисонанс – бо тема зустрічі діяльність аптек. До дискусії також запрошені заступник міністра охорони здоровʼя Едем Адаманов, кілька нардепів, які захищають інтереси виробників ліків та виступають проти аптечних мереж.
Звісно, є серед учасників, наприклад, представники пацієнтських організацій — але і до їхньої участі теж є питання.
Аби розібратися, ми поспілкувалися з організаторами заходу. Але стало ще цікавіше.
Головна модераторка події Наталія Гуторова – головний науковий співробітник Науково-дослідного інституту вивчення проблем злочинності імені академіка В. В. Сташиса НАПрН України, пояснює участь свого інституту тим, що вони працюють над проблемами громадського здоров’я, і, мовляв, монополізація аптечного ринку — це загроза національній безпеці.
На запитання про те, чи це оплачуваний захід, вона повідомила: «Ні. Це захід у межах роботи лабораторії».
Проте, інша співорганізаторка, Ольга Омельченко — старший науковий співробітник наукового відділу дослідження прав інтелектуальної власності та прав людини у сфері охорони здоров’я Науково-дослідного інституту інтелектуальної власності НАПрН України, каже протилежне: фінансування йде від НДІ.
Організаторки зазначили, що на захід покликали основних стейкхолдерів. Однак, коли мова зайшла про те, хто ж ці зацікавлені сторони, вони не змогли дати чіткої відповіді та припинили розмову, пославшись на зайнятість.
Молодший науковий співробітник наукового відділу дослідження прав інтелектуальної власності та прав людини у сфері охорони здоров’я НДІ інтелектуальної власності НАПрН України Анастасія Гоменюк, яка також заявлена як учасник «консультацій», визнала, що взагалі не є експертом у вказаній тематиці.
Своєю чергою директор НДІ інтелектуальної власності НАПрН України Олександр Дорошенко, здається, взагалі готується до іншого заходу. Він сподівається, що «консультації» перетинатимуться із темою інтелектуальної власності, зокрема, у питанні виготовлення ліків. Виготовлення, а не реалізації!
Не менше запитань викликає й участь у «консультаціях» деяких громадських організацій. Наприклад, співорганізатором і одним із головних спікерів заходу виступає голова Координаційної ради БО «100% життя» Дмитро Шерембей.
Та навіть, якщо відкинути питання до персони самого Шерембея, постає інше цілком логічне запитання — держава вже цілком і повністю забезпечила всім необхідним ВІЛ-інфікованих (а саме ними в першу чергу опікується ГО), що можна зайнятися реформуванням аптечного ринку?
Зрештою, очевидно, що більшість так званих експертів – це науковці, які роками працюють у сфері інтелектуальної власності, загального медичного права і взагалі криміналістики. Вони не мають досвіду в управлінні аптеками, не знають як функціонують аптеки чи фармацевтичний ринок. Вони теоретики ще й, м’яко кажучи, не зовсім того профілю.
Фактично замість «національних консультацій» відбудеться засідання клубу тих, у кого є багато вільного часу, адже це навіть не експертне обговорення.
Буде ще більш дивно, якщо до заходу все ж долучаться депутати чи чиновники з МОЗ. Ще дивнішим буде, якщо на заході таки спроможуться напрацювати «дорожню карту». Тільки ось куди ця карта заведе?
Ще одним питанням, яке поки залишається без остаточної відповіді, є запитання, хто все ж оплатив ці посиденьки? Держава в особі двох НДІ чи ті, чиї інтереси покликані пролобіювати наукові співробітники цих інститутів?
Автор: Ірина Бабенко
Джерело: Антикор