Created with Sketch.

Фінляндія показує, як Європа мусить реагувати на гібридні атаки РФ

10 січня, 07:10

Дотримуючись усіх міжнародних норм, правил і законів фінляндські прикордонники взяли на абордаж російський танкер у морі. Було ефектно.

До такого висновку дійшли наші західні колеги із провідного швейцарського видання Neue Zürcher Zeitung. Наголошується, що Силам безпеки Фінляндії знадобилося лише кілька годин задля того, щоби вжити заходів і припинити провокації РФ у Фінській затоці.

25 грудня рівно о 12:28 у Балтійському морі було пошкоджено підводний кабель «Estlink 2», що з'єднує енергосистеми Фінляндії та Естонії. За 6 годин, близько 18:30, патрульний корабель фінляндської прикордонної служби «Turva» вийшов на зв'язок із нафтовим танкером «Eagle S», який прямував із порту Усть-Луга у бік Єґипту.

Сили безпеки взяли російське корито під контроль невдовзі після опівночі. Фінляндія показала, наскільки важливими є рішучі дії, — дії, які можуть стати прикладом для всієї Європи (як ЄС, так і НАТО — прим. ред.).

Завдяки оперативному втручанню, танкер «Eagle S» і сьогодні перебуває у фінляндських територіальних водах. Місцева влада має доступ до судна відповідно до морського права і вже допитує екіпаж, аналізує наявне обладнання на борту.

Крім того, уряд у Гельсинкі запобіг потенційним подальшим збиткам, якби «Eagle S» безперешкодно продовжив плавання, він міг би також пошкодити трубопровід «Balticconnector» та кабель «Eastlink 1». Але, ймовірно, найважливішим елементом цієї акції — важливішим, ніж притягнення до відповідальності конкретних осіб, є сигнал, який подає Фінляндія.

У попередніх інцидентах постраждалі країни виглядали незахищеними та безпорадними, принаймні так видавалося зі сторони. Цей намір зловмисників лежить в основі таємних операцій, подібних до всіх диверсійних акцій, влаштованих не лише РФ, а й КНР.

За такими операціями стоять таємні служби, котрі своїми діями хочуть викликати небезпеку: спершу — регіональну, згодом — глобальну. Винних важко ідентифікувати й часто немає чітких доказів відповідальності окремої держави.

Ця сіра зона ускладнює пропорційне реагування. Однак, 25 грудня 2024 року Фінляндії вдалося подати сигнал сили наче диво на Різдво, коли влада протягом кількох годин виявила підозріле судно й санкціонувала висадку на нього.

Розпочалася скоординована операція за участю прикордонників, збройних сил та поліційних підрозділів. Фінляндія ясно дала зрозуміти, що йдеться про саботаж і, що із силами безпеки жартувати не можна; анонімні джерела в уряді у Гельсинкі заявили, що вони були готові до опору.

Не має значення, наскільки це було ймовірно, бо важливий сигнал, надісланий іншій стороні. Починаючи від 26 грудня фінляндська поліція щодня публікує звіти про те, що відбувається з «Eagle S», проводяться пресконференції, влада впевнено пояснює свій підхід.

Фінляндія правильно зрозуміла, що диверсійні операції мають значний психологічний компонент, — це ж давня російська технологія. У деяких випадках йдеться не так про порушення конкретної інфраструктури — як у цьому випадку із кабелем передачі даних.

Натомість набагато важливіше залякати іншу сторону. Дії Фінляндії у випадку «Eagle S» підкреслюють три важливі моменти:

  1. Швидкі та скоординовані дії: відповідні органи — компанія, яка експлуатує кабель, сили безпеки та судові органи, — змогли швидко відреагувати. Така співпраця потрібна і за межами національних кордонів, наприклад, для відстеження польотів безпілотників або проведення спільних розслідувань підпалів у кількох країнах.
  2. Сильна та рішуча реакція: фінляндські сили безпеки діяли рішуче і взяли штурмом «Eagle S». Вони припустили сценарій контрольованого державою акта саботажу — найгірший варіант — хоча доказів цього поки що не було; але ця позиція є вкрай важливою — у нинішній політичній ситуації сили безпеки в Європі мають виходити з того, що це таємна операція російських спецслужб, оскільки наївність тут недоречна.
  3. Чітка й активна комунікація: фінляндська влада відкрито повідомила про свої підозри та про те, як вони діють. Вони також дали зрозуміти, що безпека постачання не була поставлена ​​під загрозу, це важливий суспільний сигнал, адже населення знає про загрозу та знає про заходи протидії й це може протидіяти невизначеності, яку хоче викликати неприємна сторона.

Фінляндія показала Європі, на що здатна одна країна, але ще важливіша єдність європейських держав між собою. Уряди мають виробити загальну політичну позицію та підготувати можливу реакцію на гібридні дії РФ (і КНР також — прим. ред.). В ідеалі це має відбуватися у координації з НАТО.

Натомість медіаагенція «Останній Бастіон» звертає увагу читачів на те, що поки західноєвропейці нюхають дим, східноєвпропейці бачать полум'я війни. У Гельсинкі, Таллінні, Ризі, Вільнюсі та Варшаві знають, чим завершуються всі провокації Москви.

Читайте також
Румунія прокладає нові мости до Молдови
Світ
Експрезидент Фінляндії: в Європі відсутня єдність, як перед Другою світовою війною
Світ
Фіцо з Орбаном затіяли власну «СВО»
Політика
Естонія виявилася найпередовішою в екології
Світ
Фінляндські судді виступили проти допомоги для ЗСУ
Політика
Естонія вказала сіоністам на двері
Світ