Created with Sketch.

Фіскальна пастка, або найменша плата завжди у мишоловці

19.08.2022, 09:23
Фото: Главком

Зниження податкового навантаження в Україні та реформа податкового адміністрування давно перезріли, і війна тому останній доказ.

Сумнозвісний вкид Офісу Президента про концепцію "радикальної податкової реформи 10-10-10" нібито має:

І свідомі громадяни, котрі цілодобово допомагають нашим захисникам усім, чим можуть, відверто проти такої ініціативи. Бо це відвертий популізм і закидування вудочки у суспільство.

Розберемо сутність владної пропозиції по пунктах:

По-перше, немає нічого поганого у податку на додану вартість. Його ставка у нас на нормальному рівні. Мало того, цей податок складає ледь не половину податкових надходжень нашого бюджету. Ставку ПДВ можна іноді знижувати для деяких товарів, наприклад на їжу під час великої інфляції, але ставка у 20% не є такою вже і високою. Тим паче як для часів війни.

По-друге, нема потреби так знижувати ПДФО. У нас його ставка і так достатньо низька, мало того, вона ще й фіксована. Тобто, ставка податку не залежить від ваших доходів, що є незвичним явищем для Європи.

По-третє, податок на прибуток потребує створення альтернативи у вигляді податку на виведений капітал. Нехай підприємці самі обирають, яка система буде для них найкраща. 

По-четверте, ми не уявляємо як можна просто так взяти та скасувати ЄСВ. Це потребує пенсійної реформи та поступового зниження ставки у міру її кроку. З моментальним скасуванням ЄСВ бюджет держави буде змушений не лише покривати дефіцит цього фонду, що у 2021 році склав близько 170 мільярдів гривень і був покритий з держбюджету. У випадку моментального скасування ЄСВ бюджет буде покривати всі витрати фонду, а найбільше 500 мільярдів гривень.

Ми вже маємо на пустому місці значне зростання дефіциту державного бюджету в умовах війни та зменшення обсягів податкових надходжень. Навіть якщо всі в Україні виявляться пухнастими й білими після введення цієї системи, вона все одно не зможе покрити роздутий дефіцит пенсійного фонду.

Мало, обілення підприємств займе певний час. Саме у цю пастку нас намагаються запхнути, як у свій час запхнули у пастку з розмитненням авто.

Вони знизили до нуля мита, ПДВ, акцизи, дали людям можливість завести автомобілі за доступними цінами, без грабіжницьких акцизів. Попри те, що 83% всіх авто були машинами вартістю до 6 тисяч, вони спекулювали на декількох десятках авто з вартістю понад 100 тисяч доларів.

Причому, як показали журналістські розслідування, частиною покупців виявилися нардепи. Так само вони промацують ґрунт для ще одного кроку – вони можуть ввести цю систему на декілька місяців, потім, коли виявиться, що та сама "тіньова економіка" навіть за умови виходу з тіні не покриє дутий дефіцит бюджету, почати репресивні кроки назад.

Україна під час війни потребує плавного зменшення фіскального навантаження коштом проведення справжніх реформ, а не змін ставок податків.

Це означає проведення пенсійної реформи, що дозволить хоча б почати процес зниження і природного заміщення ЄСВ. Можливо навіть зниження податку на прибуток чи створення альтернатив для нього, ліквідацію актів виконаних робіт та інших маразмів податкового адміністрування України, оптимізація інших сфер.

Нарешті, податкова має перетворитися з карального органу у сервісний. Тоді, як податкове адміністрування мусить стати таким простим, аби кожен ненависний деякими діячами ФОП міг спокійно вести облік.

Не вірте вкидам, будьте холодними й завжди скептично ставтеся до ініціатив, реалізація яких виглядає фантастичною. Будьте скептичні до влади завжди – це обов'язок будь-якого громадянина, і тим паче підприємця.

З іншої сторони, ледь не вперше в Україні правий популізм лунає вже з кабінетів Банкової, хоч і з абсолютно іншими мотивами. Не набивання балів, а скоріше спроби завалити.

Тож вірте не обличчям з урядового кварталу, а Збройним Силам України!

Автор – Валентин Краснопьоров, засновник громадської ініціативи "Останній Капіталіст"

Читайте також
«Квартальні» блазні насаджують українцям гомодиктатуру
Політика
Хакери від геополітики прирікають людство на апокаліпсис
Опінії
Фіцо закликав західні держави зменшити допомогу України задля завершення війни
Світ
Президент Бразилії дав задню у питанні переділу світу
Політика
Чим більше виборців, тим гірша якість демократичного устрою
Опінії
«Вовина тисяча»
Політика