Графиня Марія Капніст: правнучка кошового Сірка, яку не зламав ГУЛАГ

ІСТОРІЯ
25 жовтня, 09:25
Графиня Марія Капніст: правнучка кошового Сірка, яку не зламав ГУЛАГ
Фото: Вікіпедія

В трагічній долі якої відбилися жахіття совєтської доби.

Сьогодні день пам'яті неймовірної жінки, — Марії Капініст в трагічній долі якої відбилися жахіття совєтської доби з усіма можливими випробуваннями і тортурами, що нівечили душу і тіло, передає Diaspora.ua.

Та вона, як і Україна, не скорилася — вижила там, де це здавалося неможливим, і при цьому зберегла свою гідність та добре серце.

МАРІЯ (МАРІЕТТА) КАПНІСТ — українська акторка, яка зіграла у понад 120 художніх фільмах, створивши яскраві незабутні образи.

Напевне, хтось впізнає в ній Наїну з "Руслана та Людмили",  Ізергіль з "Табір іде у небо" чи Відьму з однойменного фільму....

Але графиня з роду поета Василя Капніста і пра-правнучка легендарного кошового отамана Івана Сірка опинилася на омріяній сцені майже наприкінці свого життя — змучена, постаріла, з відбитком пережитих страждань.

До того у неї було неймовірне, ніби важкий драматичний фільм, життя.

Марія народилася 4 квітня 1914 року у заможній дворянській родині, була наймолодшою з п'яти дітей і мала все — гувернанток, найкращих вчителів, шикарний особняк в Судаку на 70 кімнат і прекрасні перспективи, позаяк була розумною і вродливою.

Однак у сім років  її дитинство трагічно закінчилося з безцеремонним вторгненням в дім та в життя її родини чекістів...

Далі були розстріли її рідних комуністами, переслідування, неможливість навчатися омріяній нею акторській справі через дворянське походження. Потім через відмову відомому збоченцю Берії — два десятки років концтаборів...

Там, в нелюдських умовах, при постійних знущаннях та тортурах, які вона дивом пережила, вона не втратила себе, свою гідність та людяність.

Сила духу та витривалість цієї тендітної українки вражає — в тих нелюдських умовах вона змогла народити дочку, хоча всю вагітність її піддавали жорстоким тортурам, про які навіть читати нестерпно.

А ще — кохання всього життя, яке змушувало, зціпивши зуби (доки вона їх мала), терпіти усі муки, і якого зрештою вона сама зреклася...

Після заслання Марія Капніст приїхала до Києва. Вже немолода, побита життям та радянською системою, позбавлена усього жінка мала розпочинати життя заново, з нуля.

Ночувала на вокзалі чи в парку, іноді — в телефонній будці, на їжу заробляла як двірничка.

Про кіно та сцену, напевне, вже і думок не було, хоча замолоду їй пророкували блискучу театральну кар'єру. Ще б пак — з її красою, шляхетністю, породою та талантом!

Але тепер, наприкінці 1950-х років, це, здавалося, була вже зовсім інша жінка — змучена, згорьована, з загостреними до страшного рисами обличчя, запалими очима... 

Та якраз в цих очах і зберігся вогонь! Той, що горів в серцях її славних предків.

Той, що змушував цілі війська ворогів Сірка відступати... Той вогонь, що видав її шляхетність та властиву справжнім аристократам силу, які з неї не змогли вибити ні чекісти, ні знависнілі наглядачі в таборах.

Графиня Марія Капніст: правнучка кошового Сірка, яку не зламав ГУЛАГ_1

Мабуть, саме цей незламний погляд і привернув увагу одного з режисерів кіностудії Довженка. Не сумніваючись, що перед ним акторка, він спитав жінку у куфайці, в якому фільмі вона знімається, і запросив у свою картину «Таврія».

Марія не побоялася і погодилася. Вона вже нічого не боялася. Розповідають, що одного разу під час знімання вона одним лише поглядом зупинила тигра, з яким не могли впоратися дресувальники.

Графиня Марія Капніст: правнучка кошового Сірка, яку не зламав ГУЛАГ_3

Єдине, чого боялася графиня — спуститися в підземний перехід. Після  довгих років каторжних робіт на шахтах Караганди це було єдине, що її справді лякало до тремору...

Тому вона завжди переходила жваву дорогу в кілька смуг від кіностудії Довженка між машинами.

Одного разу, так перебігаючи дорогу, Марія Капніст потрапила під колеса автомобіля, і тихо відійшла у засвіти в лікарні 25 жовтня 1993 року.

Останні хвилини життя мами Радислава Капніст згадувала так:

«В останні хвилини життя їй було особливо важко. Її везли в реанімацію. І вона змусила раптом мене нахилитися. «Мамочка, — питаю, — що таке?» «Неси по життю рід Капністів. Якщо не ти, то хто? — сказала вона пошепки. — Дай мені слово». Так вона взяла з мене обіцянку займатися Капністами»

Її історію неможливо читати без сліз, але, прочитавши її, кожен з нас отримує дещо більше, ніж сльози, відчуття суму, співчуття та обурення.

Ця історія, як не дивно, дає потужний імпульс до дії, виховання самоповаги, почуття вдячності за життя та бажання жити і боротися за нього.

Недарма на родинному гербі графів Капніст чорним по золоту було викарбовано девіз «Sub Igne Immotus» - «Незворушний під вогнем».

Марія Капніст залишалася вірною йому до останнього подиху.

вибір редакції
Читайте також:
Історія
Історія знайомства Ісідора Рабі та Джуліана Швінгера.
11 грудня, 17:45
Історія
Багата на геніїв і людей доброї волі земля Полтавщини. Один із таких гарував на лоні всенародного просвітництва на початку XX століття.
08 грудня, 19:52
Історія
Він брав участь у бойових і миротворчих операціях США, потім працював на чільних штабних посадах, в тому числі і в НАТО.
29 листопада, 16:15
Історія
29 листопада 1965 року у місті Донецьк народився Олег Мужчиль, відомий як друг «Лісник». Він — убитий владою незламний герой війни.
29 листопада, 09:33
Історія
Він би прожив відносно спокійне емігрантське життя професора та винахідника, якби не Друга світова війна. Вона все змінила...
20 листопада, 09:36