Греція надасть Україні ракети «Sea Sparrow» – ЗМІ
Грецький уряд погодився передати Україні 24 зенітних ракети «Sea Sparrow» із власних запасів.
Про це повідомляє місцеве видання Ekathimerini.
Зазначається, що ці ракети, які використовуються вже майже 40 років, походять із запасів Військово-морських і Військово-повітряних сил Греції та були визнані непотрібними для оперативного використання за грецькими військовими стандартами.
«Sea Sparrow» – це зенітна зброя малої дальності американського виробництва, призначена в основному для захисту від протикорабельних ракет. При цьому, Україна вже має необхідні пускові установки.
У черговому пакеті американської військової допомоги у січні 2023 року уперше закладені до постачання зенітні ракети RIM-7 Sea Sparrow («Морський горобець» з англійської. – Авт.). Зважаючи на постійні терористичні удари, які завдає країна-агресор як по об’єктах критичної інфраструктури України, так і по житлу пересічних громадян, цей зразок американської зброї має стати серйозним елементом посиленням протиповітряної оборони нашої держави.
«Щодо цих ракет передусім варто сказати таке – ця керована ракета насамперед призначена для встановлення на кораблі, а до сьогодні єдиною країною, яка має цю ракету для запуску з наземних установок є Тайвань, який використовує це озброєння як частину системи Skyguard – п’ятсот таких ракет країна отримала на озброєння ще у 1991 році», – розповів у коментарі АрміяInform військовий експерт і директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець.
Збройні сили частково визнаної Китайської Республіки з 1991 року експлуатують пересувні пускові установки з чотирма контейнерами для пусків ракет.
Експерт наголосив, що це насправді дуже позитивна новина, бо таких ракет на складах НАТО є чимало і це передусім дозволить вирішите одне з болючих питань щодо дефіциту подібного озброєння до радянських систем. Тим паче, що ці ракети можуть збивати як літаки, так і крилаті ракети, що особливо актуально в контексті російських ударів по Україні.
Комплекс створений в результаті виконання робіт, що проводилися з 1964 року за програмою BPDMS (Basic Point Defence Missile System) на базі модифікованої авіаційної ракети класу «повітря-повітря» Sparrow-III AIM-7F. Випробування базового варіанта комплексу із системою управління Mk 115 та РЛС підсвічування цілі Mk 51 проводилися з лютого 1967р. У період 1971–75 рр. комплекс було встановлено на 31 кораблі ВМС США.
У 1968 році Данія, Італія та Норвегія дійшли згоди з ВМС США про спільні роботи з модернізації ЗРК Sea Sparrow у рамках діяльності міжнародної кооперації – NATO Sea Sparrow Project Office (NSPO). NSPO розпочав реалізацію програми IBPDMS (Improved Basic Point Defense Missile System) з метою розробки уніфікованого засобу ППО надводних кораблів країн НАТО. Новий комплекс, який одержав позначку NSSMS Block I (NATO Sea Sparrow Missile System), успішно пройшов випробування. І його серійне виробництво почалося з 1973 року.
За тривалі роки служби комплекс неодноразово модернізувався і нині він надійно перебуває на озброєнні ВМС багатьох країн світу. ЗРК Albatros, розроблений італійською фірмою Alenia Marconi Systems та встановлений на кораблях Італії, Марокко та Єгипту, є локалізованою версією ЗРК NSSMS Sea Sparrow.
Нині для заміни ракети RIM-7 різних модифікацій, що перебувають на озброєнні, пропонується нова зенітна ракета RIM-162 ESSM (Evolved Seasparrow Missiles). Розробка RIM-162 ESSM розпочалася у 1995 році міжнародним консорціумом на чолі з компанією Raytheon. У складі консорціуму фірми Австралії, Бельгії, Канади, Данії, Іспанії, Греції, Голландії, Італії, Норвегії, Португалії, Туреччини та США. Нова ракета може стартувати як з поворотних, так і вертикальних пускових установок комплексу Sea Sparrow.
До складу ЗРК Sea Sparrow перших модифікацій входять: керована ракета AIM-7F, система управління Mk115 з РЛС підсвічування цілі Mk51, пускова установка Mk25 на 8 ЗУР (модифікована ПУ ПЛРК ASROC) та погріб боєзапасу. Загальна маса ЗРК сягає 17,7т.
ЗУР AIM-7F – одноступінчаста, з маршовим двигуном Rocketdyne Mk38 mod 2 оснащується напівактивною радіолокаційною головкою самонаведення. Комплекс працює в такий спосіб. Після виявлення цілі дані про неї з бойового інформаційного посту надходять до системи управління Mk115. РЛС Mk51 X-діапазону, що входить в систему управління Mk115, забезпечує підсвічування цілі. Антенний пост РЛС розміщується на поворотній підставці і за допомогою приводів, що стежать, пов’язаний з рухомою частиною пускової установки.
Досвід експлуатації базового варіанту ЗРК виявив низку серйозних недоліків комплексу, які були пов’язані насамперед зі слабкою енергетикою маршового двигуна ракети AIM-7F, значними поперечними габаритами ракети через крила, низьким рівнем автоматизації бойової роботи і недостатньою ефективністю системи управління Mk115 у нічний час та в умовах поганої погоди.
ЗРК NSSMS Block I (NATO Sea Sparrow) отримав нову ракету RIM-7H з крилом, що складається, модернізовану компактну пускову установку Mk 29, нову РЛС підсвічування цілі SPS-65 і автоматизовану систему управління Mk91. ЗУР RIM-7H була створена на базі ракети AIM-7E2 класу «повітря-повітря» спеціально для використання у складі зенітного комплексу. Ракета RIM-7H оснащувалась удосконаленою головкою самонаведення та новим двигуном Aerojet Мк52 mod2 (вага двигуна – 68,5кг, час роботи 2,8с). Для наведення ЗУР RIM-7H використовувалася система управління Mk91 модифікацій mod0 та mod1. Нині RIM-7H знято з озброєння.
Згідно з даними ЗМІ, передача цих ракет є частиною ширшої грецької військової допомоги Україні, яка включає артилерійські снаряди, зброю та боєприпаси.
Прем'єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс під час останнього саміту лідерів ЄС підтвердив непохитну підтримку Грецією України.