Хмари над прокуратурою Закарпаття: куди занесе нелегка Сидорчука

УКРАЇНА
02.10.2014, 06:45
Хмари над прокуратурою Закарпаття: куди занесе нелегка Сидорчука

Кадрова чехарда, затіяна генпрокурором Яремою в прокуратурах обласного рівня, продовжується. На цей раз потенційним кандидатом на виліт став ставленик екс-глави ГПУ Олега Махніцького, прокурор Закарпатської області Олег Сидорчук. Але чи так просто буде «вигнати» незручного Яремі прокурора?

Замість заяви про звільнення - на лікарняний

Як стало відомо, главу Закарпатської облпрокуратури Сидорчука в ГПУ «ввічливо попросили» написати заяву про звільнення за власним бажанням. Закарпатський прокурор вирішив продумати алгоритм своїх наступних дій ... сидячи на лікарняному.

Поки раптово хворого прокурора підміняє на посаді його заступник Роман Балита, сам Сидорчук чеше потилицю і, напевно, думає про подальший розвиток подій. Чи то йому «наїхати» на Ярему, за прикладом своїх колег з Миколаєва та Луцька - облпрокурора Стоянова і Коцури, чи то ж в ГПУ підготують містечко для нього в іншому регіоні, або навіть в апараті самого відомства. У такому випадку необхідність юридичної сутички з босом на столичній вулиці Різницькій відпаде сама по собі.

Під контролем все - від контрабанди сигарет до будівництва бізнес-центрів

Говорячи про особистість Сидорчука, варто сказати, що до призначення в Ужгород, він встиг попрацювати заступником облпрокурора Київської області Михайла Витязя в бутність керівником ГПУ Віктора Пшонки. На свою ж останню посаду він прийшов, займаючи пост першого заступника начальника Головного управління нагляду за додержанням законів спецпідрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією Генпрокуратури.

Ще будучи зампрокурора Київщини, Сидорчук розслідував справу так званих васильківських терористів, яких згодом виправдали за відсутністю складу злочину в лютому цього року. А ось у 2012 році прокурор Сидорчук навіть не відправив справу на додаткове розслідування, а затвердив обвинувальний висновок, направивши його в суд, який засудив цих людей до 6 років позбавлення волі. Цікаво, що цим діям прокурора ні тоді, ні тепер ніхто ніякої оцінки не дав.

Свого часу, представляючи Сидорчука колективу облпрокуратури, екс-генпрокурор Олег Махніцький зазначив, що відтепер прокуратура повинна працювати по-новому, відповідно до очікувань людей, які перемогли в «Революції Переваги».

Правда, за відомостями компетентних осіб, що мали справу особисто з Сидорчуком, «робота по-новому» цього облпрокурора полягає в тому, що в Закарпатті, як і раніше, будь-яку посаду в прокуратурі можна купити, все залежить тільки від «ціни питання».

Саме в каденцію Сидорчука в Закарпатті працівниками СБУ за отримання хабара в розмірі 8 тис.дол був затриманий «на гарячому» начальник відділу транспорту обласної прокуратури. Припустити, що облпрокурор не знав про протиправну діяльність свого підлеглого, було б нерозумно. Навпаки, за чутками, саме Сидорчук відправляв останнього для збору данини з митних постів області.

Не оминув увагою головний законник регіону та питання контрабандного переміщення тютюнових виробів через митний кордон України: сьогодні платять всі, хто цим займається. Кому саме, здогадайтеся самі.

Прокурора звинувачують в «кришуванні» незаконних «віджимань» будівель і в наїзді на адвокатів

Резонансним скандалом закінчилася для прокурора Закарпаття та історія з ключовим історичним будинком в центрі Ужгорода, що є пам'ятником архітектури, комплексом «Корона». Справа в тому, що на будівлю поклали око підприємливі ділки на чолі з депутатом міськради Іваном Волошиним, які вирішили відкрити там арт-бізнес-центр і незаконно приватизували понад 1000 кв. м. площі історичної споруди. Спочатку Олег Сидорчук публічно пообіцяв розібратися з посягань на власність громади, однак, згодом сам же і спустив дану справу на гальмах. Треба розуміти, не за просто так.

Однак, все це ніщо, порівняно з тим, що «закидають» місцевому прокурору громадські активісти регіону. Йдеться про політично мотивованих, на думку громадських працівників, переслідуваннях адвоката Анастасії Бачинської.

Справа в тому, що 22 серпня цього року прокурором Олегом Сидорчуком було висунуто підозру у нібито підбурюванні до отримання неправомірної вигоди адвокату, медіа-юристу, члену громадської ради Ужгородської міської ради Бачинської.

При цьому Національною асоціацією адвокатів України в діях правоохоронних органів встановлені грубі порушення прав адвоката та чинного законодавства України.

Дійшло до того, що Асоціація написала звернення на ім'я Генпрокурора Яреми. Текст містить прохання до глави ГПУ щодо проведення перевірки дій і притягнення до відповідальності посадових осіб облпрокуратури.

При цьому численні скарги адвокатів в саму прокуратуру Закарпатської області традиційно залишилися проігноровані.

Всі ці факти, створюють не надто сприятливий фон навколо фігури прокурора Сидорчука і розв'язують руки Яремі щодо його якнайшвидшого звільнення.

На місце Сидорчука вже є потенційні кандидати

Втім, святе місце порожнім не буває і на посаду голови закарпатської облпрокуратури вже з'явилися перші потенційні претенденти.

Так, одним з вірогідних людей, які можуть зайняти крісло облпрокурора, називають нинішнього прокурора Ужгорода Руслана Біловара. Примітно, що Біловар став одним з небагатьох прокурорів, що зберегли свій пост за нової влади. Це має означати, що ужгородський міськпрокурор налагодив потрібні зв'язки з новим керівництвом ГПУ і не виключено, що саме його кандидатура буде внесена на посаду прокурора регіону. При цьому Біловар став відомий всій країні після того, як 1 грудня минулого року в акурат на День працівників прокуратури, йому спалили особистий елітний позашляховик «Мерседес», вартістю більше 100 тис. Доларів.

Кандидатуру Біловара пов'язують з головою облради і братом Віктора Балоги - Іваном, який активно «проштовхує» свого ставленика в прокурорське крісло.

Можливо, в ГПУ розглянуть і кандидатуру «зама» Сидорчука Анатолія Савченко, який працює у своїй посаді вже понад 5 років - з 2009 року. Він «пережив» кілька прокурорів області та відносно нього досить складно знайти будь-якої компромат, що серед вітчизняних прокурорських вже досягнення.

Претендентом є і екс-заступник Сидорчука Іван Кайло. Щоправда, навесні цього року його фактично «люстрували» з посади активісти «Правого сектора», які звинуватили його в «кришуванні» нелегального бізнесу і відкриття кримінальних справ. Після цього, перевіркою діяльності прокурора зайнялася ГПУ, за результатами якої він був змушений звільнити займану посаду. У зв'язку з цим, призначення Кайло облпрокурором можна розглядати тільки лише гіпотетично, тому що в протилежному випадку хвиля народного гніву з Закарпаття може знести з крісла самого Генпрокурора.

Ще одним претендентом на пост закарпатського прокурора називають Олега Цицака - помічника нардепа Віктора Балоги і, відповідно, його креатури. Цицак раніше очолював департамент кадрової роботи МНС, яке очолював Балога. Правда, раніше його в п'яному вигляді затримали громадські активісти, що вже істотно псує репутацію кандидата і може стати суттєвою перешкодою при його призначенні на посаду.

Виходячи з вищевикладеного, «Прокурорська правда» хоче поставити кілька запитань керівництву ГПУ:

- Чим же все-таки викликана гостра необхідність зміни облпрокурору часів Махніцького ще й на Закарпатті? Якщо тільки «нечистотою рук», то чому тоді в інших областях такі і далі продовжують працювати?

- Яке остаточне рішення винесуть по прокурору Закарпаття Сидорчука? Бо громадськості вже дуже цікаво, який саме з його «грішків» ГПУ візьме до уваги

- За яким принципом йде відбір кандидатів на посаду, або це просто «замилювання очей» і кандидатура у Яреми вже давно є?

- Якщо є, то чи проштовхне угрупування Балоги свого прокурора?