Холодна війна з Росією точиться вже давно – Збігнєв Бжезинський
Колишній радник президента США з національної безпеки, політолог Збігнев Бжезинський дав інтерв'ю німецькому виданню Шпігель, в якому попередив, що може настати такий момент, коли доведеться воювати з Росією.
Шпігель: Пане Бжезинський, чи не здається Вам, що починається нова холодна війна між Заходом і Росією?
Бжезинський: Вона вже давно почалася. На щастя, як і раніше варіант, що з цього вийде справжня, «гаряча» війна, малоймовірний.
Шпігель: Минулий раз холодна війна тривала сорок років – на цей раз нам очікувати приблизно такого ж сценарію?
Бжезинський: Не думаю. Багато факторів на цей раз зовсім інші. Якщо Україна зможе уникнути розвалу зсередини найближчим часом – вождь у Росії буде змушений шукати інші підходи. Дуже сподіваюся, що він досить розумний, щоб діяти відповідно до ситуації – краще пізно, ніж ніколи.
Шпігель: А він настільки розумний?
Бжезинський: Складно точно відповісти на це питання. У всякому разі можу точно сказати, що він внутрішньо хитрий, володіє шостим чуттям, вміє відчувати ситуацію. З останніх його дій, я вже говорив, я не можу зрозуміти одного – жертвувати 40 мільйонами? Люди, які ніколи б не стали ворогами Росії при інших обставинах. Дуже ризикований крок.
Шпігель: Чи правильно для НАТО перекидати важке озброєння в східну Європу та Балтику?
Бжезинський: Не розумію. Зустрічне питання – Ви вважаєте правильним перекидати війська на територію незалежної держави після того, як значну частину цієї держави вдалося урвати для себе?
Шпігель: Ви маєте на увазі те, що Путін зробив в Україні?
Бжезинський: Запам'ятайте – Ви завжди повинні розглядати ситуацію з обох сторін. Я проти війни, але Ви повинні розуміти, що на кожну акцію повинна бути реакція. Більш того! Якщо це правило порушується – шанси на те, що буде війна, значно збільшуються.
Шпігель: Так, але хіба подібні дії Заходу не провокують російську пропаганду?
Бжезинський: Я все ще не розумію Вас. Ми не маємо право перекидати війська в явно дружні і охочі цього країни, які є повноправними членами нашого блоку, і для яких настали часи, коли є реальна загроза?
Шпігель: Так, але тут питання в тому, чи не грає це на руку Путіну і його пропаганді?
Бжезинський: Той самий аргумент застосовувався з Гітлером. У ситуації з його вторгненням в Судети і Австрію. Нагадати, чим це закінчилося?
Шпігель: Ви порівнюєте Гітлера і Путіна?
Бжезинський: Є аналогії і відмінності. Зокрема, Гітлер ніколи не прагнув розбагатіти особисто. Путін інший. А особливо небезпечний той факт, що Путін по натурі гравець.
Шпігель: Добре, припустимо, Путін нападе на Балтику. НАТО воюватиме?
Бжезинський: Дивне питання. Само собою. Для цього НАТО, власне, і створено. Якщо ми всім розповімо, що з нами можна робити, що хочеш, толку вже точно не буде.
Шпігель: Згідно з опитуваннями в Німеччині більшість німців проти участі Німеччини у військових діях у разі загострення ситуації в Балтиці.
Бжезинський: А скільки відсотків німців хотіли, щоб США допомогло Німеччини в разі, якщо нападуть на Німеччину?
Шпігель: Ну, звісно ж, більшість.
Бжезинський: Ну так і я про те ж. Взагалі, подивіться на Литву – маленька країна заявляє, що вони будуть захищатися всіма своїми можливостями. Крапка. Це повинно бути соромно вам, німцям. Хоча насправді я впевнений, що німці «в разі несподіванки» змінять свою думку і все ж будуть битися.
Шпігель: Недавно ми дізналися, що NSA (National Security Agency) нам розповідало, м'яко кажучи, не всю правду. Що скажете?
Бжезинський: Я, як колишній начальник цієї організації, не відчуваю права говорити на цю тему в подробицях, вибачте.
Відділ моніторингу
Останній Бастіон