Імпортер електроенергії з Білорусі до України пов'язаний з Арахамією

ПОЛІТИКА
23.11.2021, 08:21
Імпортер електроенергії з Білорусі до України пов'язаний з Арахамією

Хто стоїть за енергетичними схемами ?

Компанія "ТЕТ груп" та арабська Vector Energy, які залучені у схемі постачання електроенергії з Білорусі до України, пов'язані з головою фракції "Слуга Народу" Давидом Арахамією.

Електроенергію з Білорусі до нас заводить компанія "Тет Груп". Але, як виявилося, не безпосередньо, а через фірму-прокладку Vector Energy. За даними джерел на енергоринку, Vector Energy, як і "Тет Груп", пов'язана з головою фракції "Слуга народу" Давидом Арахамією.

Засновником "Тет Груп" є колишній комерційний директор групи ДТЕК Віталій Бутенко.

Віталій Бутенко відомий не тільки як енергетик, але і як популярний блогер, який нещадно критикував трейдерів, називаючи їх «шкідливими спекулянтами.

Через тиждень після звільнення із ДТЕК він створює свого трейдера «Тет Груп».

Імпортер електроенергії з Білорусі до України пов'язаний з Арахамією_1
Імпортер електроенергії з Білорусі до України пов'язаний з Арахамією_3

Ще Віталій Бутенко публічно критикував імпорт електроенергії. Але вже з листопада компанія, яка офіційно оформлена на Бутенка, може розпочати імпорт електроенергії у розмірі 400 МВт у годину. Іншими словами, компанія зі статутним фондом 7,5 тис. дол. може розпочати імпорт електроенергії обсягом 20-30 млн дол. у місяць.

Згідно з договором між Vector Energy та "ТЕТ Груп", на який посилається видання, "ТЕТ Груп" купує в арабської фірми електроенергію по 100 доларів за МВт.

За даними ЗМІ, перемовником за цією схемою був, зокрема, ексміністр енергетики Олексій Оржель – перший міністр енергетики за Володимира Зеленського.

Голова "Тет Груп" Бутенко та ексміністр енергетики Оржель їздили до Мінська домовлятися про імпорт, і від імені української влади обіцяли не продовжувати санкції проти "Белавиа" і не вводити нові санкції щодо Білорусі за поставки електроенергії за схемою з Vector Energy .

Спочатку імпортом електроенергії з Білорусі мав займатися виключно державний "Енергоатом". Проте в останній момент ексклюзивним постачальником стала приватна компанія "ТЕТ Груп", оформлена на колишнього менеджера ДПЕК Віталія Бутенка.

"Енергоатом" заплатив за доступ до міждержавного перетину понад 600 млн грн. При цьому "ТЕТ Груп" отримує доступ до перетину абсолютно безкоштовно.

Імпорт розпочався з 6 листопада 2021 року. Підставою стало скасування обмежень НКРЕКП на такі постачання. Імпорт із Білорусі дозволив компенсувати простій державних ТЕС, 90% потужностей яких простоює у тому числі через відсутність вугілля.

З весни 2021 року в Україні діяла заборона на імпорт електроенергії з РФ та Білорусі, але з 1 листопада вона втратила чинність. Тому "Укренерго" почало пропонувати учасникам ринку на аукціонах всю доступну пропускну спроможність міждержавних перетинів.

Читайте також:
Світ
Цьогорічний саміт Північноатлантичного альянсу у Мадриді продемонструє готовність країн-учасниць відповідати на нові загрози й виклики.
28 червня, 22:07
Опінії
Ворога потрібно рішуче поборювати, а не вибудовувати з ним компроміси
24 червня, 15:17
Війна
Суд відмовив в арешті активів групи VS Energy, пов'язаної із заступником голови Держдуми РФ Олександром Бабаковим та його партнерами
24 червня, 14:55
Кримінал
Відомого у країнах Балтії публіциста і проросійського політичного діяча Владіміра Ліндермана затримали у власній оселі на околиці Риґи.
23 червня, 18:09
Світ
Агресивні дії кремлівського бункерного щура в Україні спонукали європейських політиків відновити дебати щодо власної "ядерної парасольки".
22 червня, 17:09
Світ
Гельсінський університет призупинив багаторічну співпрацю з Інститутом Конфуція у зв'язку із загрозою для національної безпеки.
19 червня, 07:34