Created with Sketch.

Іран довів дірявість міфічного «залізного купола» Ізраїлю

17.04.2024, 19:57
Фото: Financial Times

Боротьба української протиповітряної/протиракетної оборони за контроль над небом показує ризики для єврейської держави. Агресор випробовує.

До такого висновку дійшли у редакції впливового британського видання Financial Times, порівнявши ракетно-дронові напади РФ та Ірану на сусідів. Прогнозується, що військово-політичний режим аятол наслідуватиме терористичну тактику своїх союзників із Москви.

Минулої суботи Ізраїлю вдалося відбитися від сотень безпілотників і ракет, випущених Іраном, використовуючи дивну комбінацію власних складних засобів ППО/ПРО. Тель-Авів підтримали не тільки західні держави, а й що доволі дивно, навіть арабські, як от Йорданія.

Але Ізраїль, імовірно, надалі не зможе домагатися такого успішного результату (збито 99% повітряних цілей — прим. ред.) і зберігати зовнішню підтримку вічно. Особливо, якщо врахувати, що Іран здатен завдати великого удару знову, призвівши до ескалації напруженості у близькосхідному регіоні, чого не хоче жоден з ізраїльських союзників.

Минулими вихідними лише кілька іранських ракет прорвалися через багатошарову систему ППО Ізраїлю, жоден із дешевих безпілотників не зміг її подолати. Однак Тегеран і його союзники мають цілий банк ракет і дронів, кількість яких обраховується десятками тисяч.

Навіть ізраїльські військові чиновники визнають, що у разі тотальної війни принаймні деякі із них прорвуть міфічний «залізний купол», особливо з огляду на багаторазові залпи з боку бойовиків у Лівані, Ємені, Сирії та Іраку. Іншими словами, такий напад нагадуватиме запеклу ситуацію, в якій опинився інший західний партнер — Україна.

Наприкінці 2023 року українські системи ППО/ПРО перехоплювали майже всі повітряні атаки московії, яка використовує зброю, аналогічну до застосованої Іраном у вихідні. Але з того часу ці засоби захисту були виснажені постійним потоком ракет.

І минулого тижня захисникам неба над Україною вдалося зупинити менш як дві третини із ворожих ракет, які зруйнували найбільшу електростанцію Києва. Трипільська ТЕС, як і Зміївська на Харківщині, більше не існує.

Необхідність постійної «відчутної допомоги» є основною міркування для військового кабінету Ізраїлю під проводом кривавого узурпатора Бібі Сатаньягу. Саме він вирішує, як відповісти на атаку Ірану та коли саме відповісти.

«Альянси працюють в обидві сторони», — говорить колишній міністр оборони Великої Британії пан Бен Воллес. Він нагадав, як уряд Ізраїлю свідомо відмовився допомогти Україні, коли РФ розпочала вторгнення 24.II.2022, відхиливши прохання Володимира Зеленського про постачання системи ППО «Залізний купол».

«»Я переконаний, Ізраїлю треба зрозуміти, що Іран і росія з'єднані в одне ціле, і є ще один єврейський президент, якому потрібна допомога», — додав Воллес, маючи на увазі Зеленського. На жаль, допомоги потребує не Зеленський, який ховається у бункерах на Печерських пагорбах, а український народ.

Нещодавня така Ірану на Ізраїль була масштабною за будь-якими мірками. За даними Інституту вивчення війни (ISW), Тегеран запустив близько 170 безпілотників, понад 30 крилатих ракет і близько 120 балістичних ракет, причому всі ці 300 із лишком одиниць зброї долетіли до Ізраїлю протягом... 10 хвилин одна за одною.

Проте, на відміну від недавніх атак РФ проти України, майже всі іранські ракети та безпілотники були перехоплені. Почасти це було досягнуто завдяки добре оснащеній та багаторівневій ізраїльській системі ППО/ПРО, побудованій та сплаченій в основному коштом військової допомоги США.

Але це також сталося завдяки суттєвій допомозі із боку коаліції, яку очолює Вашинґтон, і тому факту, що про іранську атаку було повідомлено заздалегідь. Власне, це й дало достатньо часу для підготовки.

Винищувачі США та Великої Британії у поєднанні з йорданськими засобами ППО збили безліч безпілотників і ракет задовго до того, як вони досягли повітряного простору Ізраїлю. Центральне командування збройних сил США (Centcom) скоординувало розвідувальні дані та сигнали радарів з усього регіону і збило майже третину ракет й безпілотників.

Ізраїль кинув значні ресурси на відбиття іранського обстрілу замість того, щоби старанно вибудовувати свою протиповітряну оборону, як це доводиться робити Україні після двох років масованих російських атак. Усі радять українцям наслідувати ізраїльтян, хоча іранська атака довела протилежне.

«Ізраїль захищався в ідеальних умовах минулими вихідними, коли він зіткнувся з одноразовим каральним ударом», — сказав молодший науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень у Лондоні Франц-Штефан Гаді. Аналітик вважає, що єврейська держава існує у цілковито кращому стані, ніж багатостраждальна Україна.

«Реальна небезпека для Ізраїлю у тому, що його ППО насичується під час тривалої війни... Тобто, якщо він зіткнеться із великою кількістю повітряних атак протягом дуже короткого часу, які зрештою перевантажать усі види систем ППО... тоді навіть Ізраїль рано чи пізно вичерпає свої запаси [та] зіштовхнеться із тими самими проблемами, що й Україна зараз», — пояснює Гаді.

Навіть минулої суботи кілька іранських балістичних ракет пробили розпропаговану протиповітряну оборону Ізраїлю, яка всім здавалося «міцною стіною». Вочевидь, загрозу безпілотників і ракет з боку Тегерана не варто применшувати, бо тепер атаки можуть почастішати.

Медіаагенція «Останній Бастіон» також нагадує читачам, як перша в історії ірано-ізраїльська війна завершилася менш ніж за добу. Американська і британська авіація була піднята за тривогою у повітря на Східному Середземномор'ї для захисту євреїв.

Читайте також
Трамп рухається у правильному напрямку
Політика
Чому Трамп хоче мобілізувати 18-річних українців?
Політика
Європейці не хочуть вилазити із зони комфорту, оплаченої українською кров'ю
Політика
Камо Грядеши, Світ?
Війна
Прем'єр Ґренландії заявив, що вони не хочуть бути ні частиною США, ні Данії
Світ
Підтримка України відповідає інтересам США з фінансового погляду
Економіка