Іран подав позов до суду ООН проти України щодо збиття літака МАУ у 2020 році

Іран подав позов до суду ООН проти України щодо збиття літака МАУ у 2020 році

Іран визнає, що саме їхні військові збили пасажирський літак, однак це сталося, мовляв, «ненавмисно та через людську помилку».

Іран подав позов до Міжнародного суду ООН проти України, а також Канади, Швеції та Великої Британії. Він вимагає скасувати рішення Ради Міжнародної організації цивільної авіації (IKAO) у справі збиття літака Міжнародних авіаліній України у 2020 році, згідно з яким Тегеран визнали винним у трагедії.

Про це стало відомо з позову Ірану до Міжнародного суду ООН.

Так, Іран вважає, що Рада Міжнародної організації цивільної авіації не мала юрисдикції розглядати скаргу щодо збиття пасажирського літака, оскільки позивач (тобто Україна) не провела прямих перемовин.

Також Тегеран вважає, що Велика Британія не надала доказів щодо перебування на борту літака свого громадянина, а тому позов Лондона проти Ірану там називають «неприйнятним».

«Заявники ніколи по-справжньому не намагалися добросовісно взяти участь у дискусіях з Іраном з метою розв’язання розбіжностей (…) Насправді вони прагнули затаврувати Іран і розглядати порушення міжнародного права як доконаний факт, а не шукати практичне рішення», — йдеться у позові.

Разом з цим Іран визнає, що саме їхні військові збили пасажирський літак, однак це сталося, мовляв, «ненавмисно та через людську помилку».

Що відомо про катастрофу?

8 січня 2020 року в Ірані збили літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» невдовзі після вильоту з Тегерана. Унаслідок цього загинули всі 176 людей, які перебували на борту. Серед них було 11 українців, а також громадяни Ірану, Канади, Великої Британії та Афганістану.

Іран спершу заперечував відповідальність, але через три дні визнав, що літак Boeing ненавмисне збила іранська ракета, оскільки його сприйняли за ворожий об’єкт. В Ірані назвали це «катастрофічною помилкою».

У липні 2020-го у Франції успішно розшифрували дані обидвох «чорних скриньок» збитого літака. У МЗС України заявили, що розшифрування підтвердило: лайнер упав унаслідок влучення в нього ракети, а на момент збиття він був справний.

Розслідування катастрофи іранською стороною неодноразово критикувала як Україна, так і інші країни, причетні до аварії. Зокрема, у лютому 2021-го спеціальні доповідачі Організації Об'єднаних Націй оприлюднили лист до уряду Ірану, у якому звинувачували країну в численних порушеннях міжнародного права, «неточностях» у звіті про трагедію та в непрозорому розслідуванні. До цього звернення приєдналася й Україна.

Автор : Відділ моніторингу
вибір редакції
Читайте також:
Світ
Чотири роки минуло з того дня, як сили ППО Ірану збили над Тегераном український літак авіакомпанії МАУ із 176 людьми на борту.
08.01.2024, 15:35
Світ
Представники Канади, України, Великобританії, Афганістану і Швеції заявили про необхідність продовження тиску на Іран.
05.02.2020, 06:39
Політика
Чимало українців продовжують бачити у Зеленському лише актора.
20.01.2020, 07:33
Світ
«Загиблі українські пасажири та екіпаж рейсу PS752 повертаються в Україну».
17.01.2020, 19:02
Світ
Найкращою роботою стало фото хлопчика з Палестини, який залишився без рук через атаку ізраїльських терористів.
13:13