Івану Нечуй-Левицькому 185 років

ІСТОРІЯ
27.11.2023, 20:50
Івану Нечуй-Левицькому 185 років
Фото: Facebook

Він був генієм українського писемного слова. За життя написав багато творів, зокрема «Кайдашеву сім'ю», «Марусю Богуславку», «Миколу Джерю».

Без перебільшення Іван Семенович Нечуй-Левицький — це один із батьків української модерної нації та державності. На жаль, досі гідно не оцінений і не пошанований.

Він геній рівня Тараса Шевченка, Пантелеймона Куліша, Бориса Грінченка, не менше. Ми маємо велику проблему викладання української літератури у школі.

Зі шкільної лави праці Нечуя-Левицького не залишають помітний слід і мало кому вдається гідно оцінити його твори. Тому українську літературу, а насамперед Шевченка, Куліша, Нечуя-Левицького треба вдумливо перечитувати у дорослому віці.

Що тут казати, якщо тільки у 30 років стає зрозумілим, що п'єса Старицького «За двома зайцями» — це переробка твору Нечуя-Левицького «На кожум'яках»!

Іван Нечуй-Левицький — син українського православного священика, зі священичого роду дуже добре знав, яка вона справжня старосвітська Українська Православна Церква. На його очах відбувається реальна русифікація та знищення споконвічних традицій Української Православної Церкви.

Тому у творах Левицького ми можемо побачити і відчути хроніку зросійщення нашої Церкви. Власне, Іван Семенович — це ще й борець проти «русскава міра»!

Працюючи у гімназіях Каліша і Селеця усвідомив, що він сам стає інструментом русифікації і поширення рускава міра. Іван Семенович на прикладі поляків зрозумів, що так само знищується і русифікується український народ.

Тому подальше своє життя Нечуй-Левицький присвячує викриттю смертоносного «рускава міра». Він, як і Панько Куліш, чудово розумів, шо для народження української модерної нації потрібен переклад Біблії сучасною літературною українською мовою!

І Нечуй-Левицький долучається до цивілізаційного проекту Пантелеймона Куліша по перекладу Біблії українською мовою. І тільки за цю титанічну працю Куліш і Нечуй-Левицький заслужили на вічне поминання у наших церквах.

Іменами цих велетів мають називатися вулиці і великі проспекти українських міст!

Нечуй-Левицький, як справжні геній не був гідно пошанований за життя. Він помер у забутті, останні дні провів у Дегтярівській богадільні, у так званому «шпиталі для одиноких людей», де й помер без догляду 2 квітня 1918 року.

Слава Богу, дочекався геній проголошення незалежності Української Народної Республіки... Відкрийте і для себе геній Івана Нечуя-Левицького, якщо немаєте часу прочитати, то бодай переслухайте книги, бо Нечуй-Левицький актуальний, як ніколи!

Автор : Андрій Ковальов
вибір редакції
Читайте також:
Історія
Його перу належить перший українськомовний урбаністичний роман, який з перших рядків зачаровує читача. Маємо знати своїх велетів!
04 лютого, 20:57
Війна
Чеченець Іса Мунаєв — нескорений борець із московією, що загинув за вільну Україну
01 лютого, 09:35
Історія
Цілком очевидно, що виготовлена в 1881 році «лампа Пулюя» була справжнісіньким прообразом майбутнього рентгенівського апарату.
31 січня, 09:24
Полтава
Перший вітчизняний науковець, який довів українське коріння Пересопницького Євангелія. Саме через за це його цензуруватиме царат.
23 січня, 13:42
Історія
Російські окупанти навмисно перебрехали масштаб діяльності батька Хмеля. А проте, саме його стараннями мурувалася українська державність...
19 січня, 19:14
Історія
111 років тому народився останній головнокомандувач УПА
11 січня, 18:15