"Каяття" окупантів: московія почала скаржитися на Україну в міжнародні "правозахисні організації"

ВІЙНА
15.03.2022, 15:40
"Каяття" окупантів: московія почала скаржитися на Україну в міжнародні "правозахисні організації"

Немає війни, немає і військовополонених

Міжнародна організація Amnesty International відреагувала на пресконфренції московитських військовополонених в Україні, їхні телефонні розмови з родичами на московії і заявила про дотримання вимог Женевської конвенції. Відповідна заява опублікована на сайті організації.

«Оскільки конфлікт триває, важливо, щоб усі сторони повністю поважали права військовополонених. Будь-яка публічна поява може поставити під загрозу військовополонених, коли вони повертаються на батьківщину, а також стати проблемою для їхніх сімей під час їх утримання», – зазначає директор програми реагування на кризові ситуації Amnesty International Джоан Марінер.

В організації зіслалися на статтю 13 Третьої Женевської конвенції, яка гласить: «Військовополонені повинні бути завжди захищені, особливо від суспільної цікавості. Обов’язок держави, яка тримає під вартою, забезпечити належне дотримання прав цих ув’язнених з моменту їх захоплення».


Довідково хочемо зазначити, що Україна досі не оголосила стан війни з Російською Федерацією та Республікою Білоруссю, як і Російська Федерація та Республіка Білорусь не оголошували стан війни з Україною.

Формально, на території України зараз відбувається збройний конфлікт неміжнародного характеру, іншими словами – громадянська війна.

Спираючись на положення п. 19 ч. 1 ст. 106 Конституції України Володимир Зеленський ще 24 лютого 2022 року зобов’язаний був внести у Верховну Раду України подання про оголошення стану війну. Натомість був запроваджений лише правовий режим воєнного стану, що далеко не одне й те ж.

Правовий режим воєнного стану запроваджується за умови збройного конфлікту, незалежно від його характеру – він внутрішній чи міжнародний. І, взагалі, воєнний стан не має відношення до проведення бойових дій – це саме правовий режим, який змінює порядок закупівлі матеріальних цінностей для потреб Збройних Сил, порядок розпорядження бюджетними коштами органами місцевого самоврядування, дозволяє вводити певні обмеження прав і свобод людини (наприклад, вилучати приватні автомобілі для потреб військових формувань).

А стан війни визначає характер конфлікту – показує, що він має міжнародний характер, і називає учасників конфлікту (у цьому випадку збройну агресію проти України вчинили Російська Федерація та Республіка Білорусь).

Від оголошення стану війни залежить виконання іншими державами певних обов’язків, які на них накладають міжнародні договори – наприклад, закриття Туреччиною протоки Босфор для проходження кораблів країн – учасниць збройного конфлікту. Президент Туреччини Ердоган, який кілька днів чекав, коли ж Верховна Рада України офіційно проголосить, що Росія вчинила акт агресії, не дочекавшись цього, таки закрив протоку. Але це трапилось із запізненням і частина російських кораблів встигла пройти в Чорне море.

Оголошення стану війни з Росією дало б  можливість Україні вимагати від Ради Безпеки ООН застосування статті 27 Статуту ООН (який на офіційному сайті Верховної Ради України розміщено російською мовою). Згідно з цією статтею,  Росія, як одна зі сторін конфлікту, повинна вважатись такою, що «утрималась» при голосуванні в Раді Безпеки ООН з питань, які стосуються російсько-української війни.

Відтак, це б позбавило Росію можливості накласти вето на відповідну резолюцію.

Але Україна чомусь не змогла офіційно, з дотриманням процедури, встановленою Конституцією України, оголосити, що вона перебуває з Росією та Республікою Білорусь у стані війни.

Наразі офіційні особи в Україні, в тому числі Генеральний прокурор Ірина Венедіктова, заявляють про взяття під варту військовослужбовців Збройних сил Російської Федерації. Їм висуваються підозри «в посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України».

Відповідно до норм міжнародного права, військовополонені не вважаються злочинцями, вони не можуть бути арештовані (за винятком ситуації, коли вони вчинили воєнні злочини – наприклад, розстрілювали мирне населення). Їм не може бути висунута підозра «в посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України».

Положеннями Женевської конвенції 1949 року та двох Протоколів до неї, які Україна ратифікувала ще в 1989 році, передбачено, що  військовополонених можна лише інтернувати, щоби вони знову не взялись за зброю. Також їх можна використовувати на примусових роботах, але якщо вони не пов’язані з проведенням воєнних дій.

Оскільки Володимир Зеленський та Верховна Рада України досі не оголосили стан війни з Російською Федерацією та Республікою Білорусь, то війни з РФ у нас немає, а отже не можу бути й військовополонених.

Заяви Amnesty International це пряме підігрування московії та путіну і не мають нічого спільного з забезпеченням прав людини чи виконанням норм міжнародного права.

Ми закликаємо Володимира Зеленського керуватися положеннями Конституції України та нормами міжнародного права й оголосити, нарешті, стан війни з Російською Федерацією та Республікою Білорусь.

Читайте також:
Кримінал
Такого немає бути у демократичній, європейській державі, де є Конституція, є закони, є державні інституції. Україна справжі вражає!
10 жовтня, 07:09
Полтава
Орган місцевого самоврядування de facto керується безпосередньо із Полтави. Представники каґалу Кулініча-Біленького узурпували владу.
14 серпня, 19:24
Полтава
Спритні на руку ділки підстрахувалися — запросили допомогу у «важкої артилерії» на посадах. Жителі громади нарікають на корупційну схему.
07 серпня, 19:24
Кримінал
Друг путіна, послідовний прибічник ХАМАС і однодумець Лули да Силви на посаді колумбійського президента у центрі скандалу. Причина — кокаїн!
23 липня, 19:22
Кримінал
У той час, поки одні мешканці обласного центру оговтувалися після трагедії, інші намагалися нажитися. Поліція у ситуацію не втручалася.
19 червня, 12:29
Кримінал
Нащадки катів ЧК-ОГПУ-НКВД-МГБ-КГБ досі мають владу в Україні. Але місця їхнього зосередження обмежені колючим дротом і високим парканом.
31 травня, 07:18