Кінець міліції?
В Україні набув чинності закон про поліцію, і, як сказано на сайті МВС, "міліція припинила своє існування".
Водночас очільники міністерства кажуть, що в новій структурі – Національній поліції України – працюватимуть лише ті правоохоронці, які пройдуть переатестацію, яка ще не почалася.
У МВС також повідомляють, що атрибути міліції – посвідчення, печатки, логотипи та емблеми – будуть діяти аж до кінця 2016 року.
Так само і з формою: новий однострій видаватимуть лише тим поліціантам, які пройдуть переатестацію.
Тож на практиці в найближчі тижні якихось разючих змін у взаєминах громадян з правоохоронцями очікувати не варто.
"Чесні і здорові"
Цього тижня керівником Національної поліції уряд призначив грузинську реформаторку Хатію Деканоїдзе, яка до цього була радницею міністра Арсена Авакова.
В одній з перших заяв на новій посаді пані Деканоїдзе сказала, що разом з командою будує "принципово нову поліцію" і відбиратиме лише "чесних, здорових та адекватних співробітників".
Її керівник, міністр Аваков, який, за законом про поліцію, координує роботу нового органу, очікує від колеги "інтенсивного" продовження "безкомпромісних реформ" в органах.
Свого часу пані Деканоїдзе була в команді постреволюційних грузинських реформаторів і працювала в Раді національної безпеки й МВС.
Вона також п'ять років очолювала Академію поліції в Грузії, курс навчання в якій в той час скоротили з кількох років до кількох місяців.
Нові підрозділи
Національна поліція, яку очолила Хатія Деканоїдзе, поділятиметься на кримінальну, патрульну, поліцію охорони, спеціальну поліцію і поліцію особливого призначення.
Функції ДАІ, або дорожньої поліції, виконуватимуть інші правоохоронці.
Минулого тижня в МВС оголосили, що вже почали набір до спецназу КОРД – поліції особливого призначення.
Прийом кандидатів почали на базі столичної Академії МВС. Там очікують на 1300 охочих, які мають пройти тестування.
Раніше у МВС заявляли, що новий спецназ складатиметься загалом з 5000 бійців.
Паралельно міністерство запустило конкурс з набору в Бюро протидії наркозлочинності, яке має бути вдвічі компактнішим за нинішній підрозділ УПНОН, де працюють понад 1000 співробітників.
Бюро, яке буде прямо підпорядковане керівнику Національної поліції, має почати роботу вже в січні наступного року, каже міністр Аваков. Набір його майбутніх працівників закінчиться в середині листопада.
Планується, що агенти бюро працюватимуть мобільними оперативними групами по 10-15 людей і не будуть прив'язані до конкретного міста чи району.
У міністерстві також обіцяють, що не допустять до відбору "до 80 відсотків" нинішніх працівників УПНОН.
Борцям з наркотиками обіцяють приблизну таку ж зарплатню, як і патрульним поліціантам – 9-12 тис. грн.
Їхній навчальний курс триватиме 200 годин і включатиме інтенсиви з тактики і психології.
Переатестація
Щоб нинішньому міліціонеру стати повноцінним поліціантом, йому потрібно буде пройти через переатестацію. До того вони виконуватимуть свої обов’язки на тимчасових правах, пояснив міністр Аваков.
До атестації допустять лише тих правоохоронців, обіцяє урядовець, до яких немає претензій у службі внутрішньої безпеки. Не потрібно проходити атестацію працівникам патрульної поліції, які вже працюють в українських містах.
"Ніхто інший не перейде в Національну поліцію автоматично", - запевняє міністр на Facebook.
Атестаційний конкурс почнеться в Києві і Київській області.
Для цього МВС має сформувати атестаційну комісію, до якої, окрім чиновників з міністерства, мають увійти представники громадськості й міжнародні експерти.
У комісію запросили, наприклад, правозахисника Євгена Захарова, активіста Юрія Бутусова, кількох працівників навчальної програми ICITAP з Департаменту юстиції США і екс-коменданта поліції Монреаля.
Першими переатестацію мають пройти кадри з центрального апарату МВС, заявляє пані Деканоїдзе.
"Наступними стануть співробітники оперативних підрозділів, які пройдуть спеціалізоване тестування і тести на інтелект. У разі необхідності керівники можуть підлягати тестуванню на поліграфі. За рішенням комісії деякі з кандидатів додатково пройдуть співбесіди", - додала очільниця поліції.
Скорочення штату
Конкурсний відбір до нової правоохоронної структури передбачений законом про поліцію, який в суботу набув чинності.
Закон визначає, що на всіх рівнях відбір проводитимуть локальні спеціальні комісії з п’яти людей, двоє з яких – представники громадськості. А серед представників влади обов’язково мають бути люди не з поліційних органів.
Серед численних нововведень закону, наприклад, те, що поліціант в робочий час повинен мати при собі жетон з особистим номером, який має бути помітним.
Перш, ніж почати розмову з громадянином, правоохоронець має назвати своє прізвище, посаду і звання. Якщо ви попросите його чи її показати посвідчення, поліцейський має зробити це, не випускаючи документа зі своїх рук.
Зазнала змін і система звань. Замість молодшого сержанта з'явиться капрал. Вищий склад поліції складатиметься з генералів першого, другого і третього рангів. Ці звання присвоюватиме президент.
Влітку міністр внутрішніх справ заявляв, що для справжньої реформи органів, окрім закону про поліцію, потрібно ще прийняти закони про муніципальну варту і змінити правила дорожнього руху. Однак парламент досі не ухвалив цих документів.
Тоді ж в МВС казали, що одним з результатів реформи має стати зменшення кількості правоохоронців: замість 225 тисяч, які є сьогодні, їх має бути 150 тисяч.
Поки що підрозділи нової патрульної поліції працюють у Києві, Львові, Харкові й Одесі.
До грудня в МВС обіцяють запустити поліційні служби в Мукачевому, Дніпропетровську, Миколаєві і Луцьку.
За даними депутута Мустафи Найєма, навчання поліціантів також триває в шістьох містах Донбасу, а також в Івано-Франківській і Чернівецькій областях.
Останній Бастіон