Китайський вчений, що сидів у тюрмі за редагування генів ембріонів, хоче повернутися в науку

Хе Цзянькуй порівнює себе з Робертом Оппенгеймером — винахідником атомної бомби
Китайський вчений Хе Цзянькуй, який заявляв про народження перших у світі генетично модифікованих дітей, після увʼязнення вирішив знову повернувся до наукової роботи.
Про це пише Washington Post.
Вчений став відомим у 2018 році, коли оголосив, що змінив три людські ембріони, щоб виробити імунітет до ВІЛ. Науковець сказав, що в експерименті використовував технологію для «редагування генів зародкової лінії», що означає, що зміни можуть передаватися нащадкам.
І хоча він був зіркою в китайському науковому світі — керував лабораторією та кількома стартапами з геномного секвенування — його експеримент викликав занепокоєння.
Багато китайських і міжнародних вчених стверджують, що це може призвести до появи «дизайнерських немовлят», тобто батьки зможуть обирати чимало рис, як-от расу чи інтелектуальні здібності для своїх дітей. Інші ж хвилювалися, що батьки не були належним чином попереджені про можливі наслідки експерименту для здоров'я.
Експеримент став символом того, що прагнення Китаю швидко перетворитися на наукову наддержаву не може оминути етичних викликів. Відтоді Пекін намагався боротися з цими проблемами: запровадив сувору заборону на будь-яке редагування генів зародкової лінії людських ембріонів у клінічних дослідженнях для репродуктивних цілей, а також розширив вимоги до етичної експертизи.
Самого ж Хе Цзянькуя у 2019 році засудили до трьох років увʼязнення за незаконний експеримент.
Нині 41-річний вчений який вважає себе мучеником, часто розмовляє з міжнародними журналістами та публікує дописи на Х. «Я хочу бути лідером редагування генів у всьому світі», — писав він у березні.
Водночас він не оприлюднив жодних доказів щодо поточного стану трьох дітей, яких залучив до свого експерименту 2018 року, хоча і каже, що ті здорові. Він так само не надає подробиць щодо своїх поточних досліджень.
Після звільнення з в'язниці вчений п'ять місяців працював в Уханському технологічному університеті. А втім, сам він стверджує, що його звільнили після спілкування з іноземними журналістами.
Згодом він казав, що керував лабораторією в Пекіні, де, за його словами, досліджував рішення для редагування генів, щоб лікувати м’язову дистрофію Дюшенна і хворобу Альцгеймера.
А проте минулого місяця журналіст WP навідався до лабораторії, звідки науковець викладав фото. Охоронець філії Пекінського університету Китаю сказав, що його більше не пускають.
Взимку Хе Цзянькуй опублікував бізнес-план на X, вимагаючи 10 мільйонів доларів фінансування для створення лабораторій у Пекіні та Остіні. Незабаром після цього він оголосив, що вже має кошти, але відмовився назвати спонсорів.
Однак WP пише, що поки у вченого немає ні лабораторії, ні підтвердженої наукової роботи, і він не може подорожувати, адже уряд Китаю, за словами самого вченого, конфіскував його паспорт.
Хе Цзянькуй порівнює себе з Робертом Оппенгеймером — винахідником атомної бомби. Він каже, що його робота змінила світ так, як він не очікував.