Китайський вчений, якого засудили за редагування генів немовлят, планує нові експерименти

СВІТ
05.07.2023, 09:34
Китайський вчений, якого засудили за редагування генів немовлят, планує нові експерименти

Одіозний вчений знову взявся до роботи й планує модифікувати гени, щоб запобігти розвитку хвороби Альцгеймера

У 2018 році світ шокувала новина про народження перших генетично модифікованих дітей у межах експерименту китайського лікаря Хе Цзянкуя.

На той час редагування геному людини було дозволено лише у кількох країнах. Негласним лідером у цій перспективній галузі вважається Китай, вчені цієї країни у 2015 році першими провели експеримент із редагування геному людських ембріонів за допомогою технології CRISPR/Cas9.

І ось лише через три роки китайські дослідники зробили вражаючу заяву. Вони оголосили про народження перших генетично модифікованих близнюків. Відразу зауважимо, що поки що це потенційно революційне досягнення не отримало підтвердження з незалежних джерел.

Ця заслуга належить команді Хе Цзянькуя з Південного науково-технологічного університету у китайському Шеньчжені.

У своєму відеозверненні керівник дослідження оголосив, що Нана та Лулу – такі імена отримали дівчатка, гени яких були відредаговані за допомогою технології CRISPR-Cas9, абсолютно здорові.

Серед перших про це розповіло видання MIT's Technology Review, яке виявило відповідні записи в електронному реєстрі експериментів із редагування геному людини за допомогою системи CRISPR/Cas9.

Вчені залучили технологію СRISPR-Cas9 для редагування єдиного гена — CCR5. Внесені вчені зміни покликані знизити ризик інфікування ВІЛ.

Грубо кажучи, вчені розраховують, що ці зміни забезпечать дівчатам імунітет до ВІЛ-інфекції.

Агентство Associated Press писало, що незалежні дослідницькі лабораторії, вивчивши отримані від китайських колег матеріали з результатами операції, не змогли дати однозначного висновку про 100% успіх і відсутність будь-яких загроз здоров'ю дівчаток.

Попри засудження, подальші штрафи та арешт – вчений знову взявся до роботи й планує модифікувати гени, щоб запобігти розвитку хвороби Альцгеймера, повідомляє Bloomberg.

На відміну від попередніх експериментів у дослідженні не братимуть участь людські ембріони – натомість модифікацію генів початково випробують на мишах.

Хе Цзянкуй у попередніх дослідах використовував методику CRISPR/Cas9 для редагування гена CCR5. Внесені зміни мали знизити ризик інфікування ВІЛ дітьми, народженими від інфікованого батька.

Після народження перших генетично модифікованих немовлят, лікар піддався критиці та осуду. Спочатку його помістили під домашній арешт, а згодом засудили до трьох років тюремного ув’язнення. Крім того, Хе Цзянькуй мав виплатити штраф у сумі 3 млн юанів (близько $429 тисяч).

Згодом озвучувалися свідчення про те, що експеримент зі створення генетично модифікованих дітей у Китаї міг фінансуватися владою.

Лікар створив нову лабораторію в Китаї у 2022-му році після звільнення з в’язниці.

Однак незрозуміло, яким чином він планує проводити наступне дослідження щодо хвороби Альцгеймера, оскільки для цього необхідно отримати державні дозволи та етичні схвалення.

Раніше Цзянкую також довічно заборонили займатися репродуктивною медициною.

Попри те, що технології редагування генів виявилися корисними для запобігання генетичним розладам та рідкісним захворюванням, вони суворо регулюються урядами. Більшість країн, включно з Китаєм, забороняють модифікувати гени в людських ембріонах, оскільки зміни можуть передаватися майбутнім поколінням з потенційно небажаними наслідками.

Про життя трьох генетично модифікованих дітей, народжених у 2018 році в результаті експерименту Хе, нині мало що відомо.

«Можу сказати, що вони живуть нормальним, мирним, спокійним життям», — сказав Цзянкуй в інтерв’ю NPR, однак відмовився говорити про те, де діти зараз і чи не викликало редагування генів негативні наслідки.

Попередня робота вченого базувалася на редагування генів CRISPR – подальші дослідження показали, що ця технологія може пошкодити генетичний матеріал і викликати серйозні побічні ефекти в клітинах людських ембріонів. У своїй останній пропозиції Хе згадав про ризики й зазначив, що його новий підхід використовуватиме «‎базове» та безпечніше редагування.

  • Хвороба Альцгеймера — це нейродегенеративне захворювання, яке прогресує в повільному темпі й поступово знищує клітини мозку. Воно є найбільш поширеним видом деменції й складає близько 60–65% від усіх випадків. Фармацевтичні компанії по всьому світу витратили сотні мільярдів доларів на пошуки ліків проти неї, однак успіху поки не досягли.

Джерело: ITC

Читайте також:
Життя
Зазвичай малеча звертає особливу увагу на консистенцію того, що пропонують їсти дорослі. Ця прискіпливість досягає піка у 6-7 років.
07 липня, 09:37
Життя
Музична диверсія тисячоліття, що змінила сприйняття людством звуків. Це далеко не конспірологічна теорія, як видається на перший погляд.
01 липня, 21:41
Життя
Міжнародна група науковців дослідила зірку WD 0816-310 за допомогою великого телескопа. Вони помітили вкрай незвичайну деталь.
28 лютого, 21:39
Життя
Група бактеріофагів в організмі негативно впливають на мозок та поведінку людей. Борються з ними специфічні «вірусні» трансплантати.
07 лютого, 08:24
Історія
Гомініди археологічних культур палеоліту, мезоліту та енеоліту вживали фрукти, рибу та м'ясо. Розшифрувати раціон допоміг ДНК-тест.
28 січня, 19:52
Світ
Природні умови можуть створити концентрацію фосфатів, яка у мільйон разів перевищує нормальну. Нарешті теорія доведена практикою.
24 січня, 14:13