«Київський Гауді»: життя і творчість Владислава Городецького

ІСТОРІЯ
04 червня, 10:21
«Київський Гауді»: життя і творчість Владислава Городецького

Від Поділля до Персії: архітектурна одіссея Городецького.

4 червня 1863 року в селі Шолудьки Подільської губернії народився відомий архітектор польського походження, «київський Гауді» — Владислав Городецький.

Про це нагадує Diaspora.ua.

Ми знаємо його насамперед як автора унікальних будівель, які стали візитівками Києва: Будинок з химерами, костел святого Миколая (Будинок органної та камерної музики), караїмську кенасу (Дім актора), Національний художній музей України та інші.

Костел св.Миколая, Київ
Костел св.Миколая, Київ
Будинок з химерами, Київ
Будинок з химерами, Київ

Крім того, він збудував кілька шедеврів у Черкасах.

Блакитний палац у Черкасах.
Блакитний палац у Черкасах.

Хтось також згадає, що архітектор Городецький був ще й вправним підприємцем та затятим мисливцем, який не раз їздив на сафарі до Африки й повертався з численними трофеями.

Водночас він був неабияким франтом та постійним відвідувачем київських ресторацій і кав’ярень, а також одним із перших автовласників у Києві та товаришем авіаконструктора Ігоря Сікорського. Завдяки цій дружбі він став першим у Києві зодчим, який літав на аероплані.

Пам'ятник В.Городецькому у Києві
Пам'ятник В.Городецькому у Києві

Порівняно менше з нас знають, що останній період життя та професійної діяльності Владислава Городецького пов’язаний зі Сходом.

З приходом до влади більшовиків навесні 1920 року він емігрував до Польщі, звідки походив його рід. Згодом опинився в Ірані, де отримав посаду головного архітектора Синдикату зі спорудження Перських залізниць. Там же він спроєктував Тегеранський залізничний вокзал. Є також непідтверджена інформація, що у Тегерані він спорудив палац для шаха та спроєктував готель.

В Ірані й скінчився його земний шлях — 3 січня 1930 року. Поховано «київського Гауді» на римо-католицькому цвинтарі Долаб у Тегерані. На сірому камені викарбувано польською мовою епітафію зі словами: «Професор архітектури. Нехай чужа земля буде йому легкою».

Читайте також:
Позиція
«Я тимчасова, але ідея, яку я сповідую, — вічна, тому що це ідея Нації як самодостатнього суб'єкта світової історії»
19 липня, 10:10
Історія
Вона запам’яталася як непримиренна опозиціонерка радянської, а згодом і путінської влади, яскрава, неординарна політикиня.
12 липня, 14:05
Життя
Сьогодні святкує свій день народження генерал-полковник Петро Шатковський
12 липня, 09:05
Життя
Політична партія «Дія» вітає з ювілеєм видатного українського музиканта, піаніста-віртуоза Сергія Горюновича.
11 липня, 11:00
Історія
10 липня 2006 року загинув один із найбільш харизматичних і водночас контраверсійних чеченських лідерів Шаміль Басаєв.
10 липня, 22:31
Історія
Його вважають першим послом в Європі політично не сформованої України. Він пропагував усеслов'янську федерацію і зазнав нищівної критики.
05 липня, 06:34