Кліматичні зміни загрожують здоров’ю в усьому світі

18.11.2023, 11:26
Кліматичні зміни загрожують здоров’ю в усьому світі

Наслідки зміни клімату вбивають людей і негативно впливають на здоров’я все більшої кількості людей у ​​світі.

Зростаючі загрози здоров’ю можуть посилитися, якщо ми терміново не звернемося до зміни клімату. 

Про це повідомляє phys.org.

Навіть при глобальному потеплінні на 1,14 градуса людські втрати стрімко зростають, йдеться у восьмому глобальному звіті The Lancet Countdown on Health and Climate Change.

Університет Умео є єдиним у Швеції, який бере участь у роботі, і дослідники внесли свій внесок у нові висновки, які представлені у звіті. Одним із дослідників є Марія Нільссон, професор кафедри епідеміології та глобального здоров’я, яка заявляє:

«Цьогорічна доповідь надає все більше доказів шкідливого впливу зміни клімату на здоров’я та підкреслює нагальну потребу в заходах пом’якшення наслідків зміни клімату та адаптації. Звіт містить тривожну інформацію про тенденції».

Нові глобальні прогнози показують серйозну та зростаючу загрозу здоров’ю, що посилюється несвоєчасними та відсутніми діями щодо зміни клімату.

«З огляду на те, що щосекунди викидається 1337 тонн вуглекислого газу, викиди не скорочуються навіть близько до рівня, необхідного для підтримки кліматичних небезпек на рівні, з яким можуть впоратися наші системи охорони здоров’я», — говорить професор Ян Семенза з Департаменту громадського здоров’я та клінічної медицини, один із дослідників, які працювали над доповіддю.

Деякі з ключових висновків науковців:

  • Пасивне очікування без впровадження кліматичних заходів уже коштує життів і засобів до існування. У 2022 році люди в середньому 86 днів піддавалися нездоровим високим температурам, з яких 60% мали принаймні вдвічі більшу ймовірність виникнення через кліматичні зміни, спричинені людиною.
  • Нещодавні глобальні прогнози показують серйозну та зростаючу загрозу здоров’ю внаслідок подальших запізнілих дій щодо зміни клімату, а також те, що до середини сторіччя у світі, ймовірно, утричі зросте кількість смертей, пов’язаних зі спекою.
  • У новому регіональному розділі звіту висвітлюється різний і неоднаковий досвід впливу зміни клімату на здоров’я, а також вигоди від адаптації до зміни клімату та переваги для здоров’я від переходу на чисту енергію. Автори описують можливості, які пропонує справедливий перехід до енергетики для зменшення нерівності в здоров’ї та покращення здоров’я та добробуту всіх груп населення.
  • Дані цьогорічного звіту показують, що світ рухається в неправильному напрямку. Уряди, підприємства та банки продовжують інвестувати в нафту та газ, оскільки виклики та витрати на адаптацію до клімату різко зростають, а світ наближається до незворотної шкоди.
  • Без глибоких і невідкладних заходів для усунення першопричин зміни клімату здоров’ю людей загрожує серйозна загроза. Чіткі висновки повинні призвести до термінових кліматичних дій, орієнтованих на здоров’я, щоб перетворити глобальну економіку на вуглецево-нейтральну основу, водночас забезпечуючи «трансформаційні можливості» для покращення здоров’я населення світу через покращений доступ до енергії та безпеку, чистіше повітря, безпечніше пиття води, здоровішого харчування та способу життя, а також зручніших для життя міст.

Кліматична дія, орієнтована на здоров’я

Нездатність серйозно пом’якшити зміну клімату є очевидною в доповіді, у зв’язку з втратами та збитками, пов’язаними зі здоров’ям, стрімко зростають у всьому світі. 

Однак звіт оприлюднюється напередодні 28-ї Конференції ООН зі зміни клімату (COP28), центральною темою якої вперше буде здоров’я, офіційний день здоров’я та зустріч міністрів клімату та охорони здоров’я. 

Звіт Lancet Countdown надає докази, необхідні для інформування про переговори та здійснення реальних кліматичних заходів із захисту здоров’я. У відповідь на публікацію звіту Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш (який не брав участі в підготовці звіту) сказав:

«Ми вже спостерігаємо розгортання людської катастрофи, коли здоров’я та засоби до існування мільярдів людей у ​​всьому світі знаходяться під загрозою через рекордну спеку, загибель врожаю посухи, зростаючий рівень голоду, зростання спалахів інфекційних захворювань, смертоносних штормів і повеней. Триваюче розширення копалин паливо є смертним вироком для мільйонів. Немає виправдання постійному зволіканню з кліматичними діями. Підвищення температури має бути обмежено до 1,5°C, щоб запобігти найгіршим змінам клімату, врятувати мільйони життів і допомогти захистити здоров’я кожного на землі».

Покращена якість повітря

Проблеми значні, але у звіті описано переваги для здоров’я, які може отримати від переходу до безвуглецевого майбутнього. Важливою частиною є зобов’язання забезпечити та підтримати прискорений перехід до чистої енергії та енергоефективності в країнах з низьким рівнем доходу.

Водночас покращення якості повітря могло б запобігти багатьом із 1,9 мільйона смертей щороку безпосередньо через вплив зовнішнього забруднення повітря, отриманого паливом, і мільйони інших смертей через забруднення повітря в приміщеннях. У звіті також описуються можливості значного додаткового впливу на здоров’я завдяки прискореному переходу на дієти з низьким викидом вуглецю.

Читайте також:
Життя
Очікується, що до 2100 року у 183 країнах світу рівень народжуваності буде вкрай низьким.
30 травня, 11:16
Світ
Держави старіють, і з часом поступово стають більш схильними до припинення свого існування. Чи може це стати уроком для сьогодення?
06 травня, 11:05
Мистецтво
Історія геніального інженера, художника, скульптора... та винахідника Леонардо да Вінчі
24 квітня, 11:45
Життя
Тема стала пріоритетною у зв'язку зі стрімким розвитком польотів у космос.
23 квітня, 11:04
Життя
Перша з них загрожує життю окремих людей. Друга загроза має більш довгостроковий характер і є більш серйозною
22 квітня, 18:16
Історія
Так казав французький філософ, культуролог і соціолог Жан Бодріяр. Він прагнув відкрити людям очі на «нереальність того, що відбувається».
11 березня, 07:18