Коли ЦПД можна визнати трудовим договором ?

ПОЛТАВА
16.03.2021, 11:25
Коли ЦПД можна визнати трудовим договором ?

Як не втрапити в халепу

Основною ознакою, що відрізняє цивільно-правові відносини від трудових, є те, що трудовим законодавством регулюється процес трудової діяльності, її організація. За цивільно-правовим договором процес організації трудової діяльності залишається за його межами, метою договору є отримання певного матеріального результату.

За трудовим договором працівника приймають на роботу (посаду), включену до штату підприємства, для виконання певної роботи (певних функцій) за конкретною кваліфікацією, професією, посадою. Працівникові гарантується заробітна плата, встановлені трудовим законодавством гарантії, пільги, компенсації тощо.

При цьому, за цивільно-правовим договором оплачується не процес праці, а її результати, котрі визначають після закінчення роботи та оформляють актами здавання-приймання виконаних робіт (наданих послуг), на підставі яких провадиться їх оплата. Договором також може бути передбачено попередню або поетапну оплату. У трудовій книжці запис про виконання роботи за цивільно-правовими договорами не робиться.

Звичайно, чинним законодавством не заборонено укладання цивільно-правових договорів, проте при укладанні таких договорів суб’єкти господарювання дуже часто допускають помилки, змішуючи трудові відносини із цивільно-правовими.

Так, при укладанні цивільно-правових договорів, суб’єкти господарювання не обумовлюють кількісний об’єм виконання робіт, що є підставою для висновків про виконання зазначених робіт на постійній основі. При укладанні цивільно-правового договору має бути чітко зазначено обсяги виконання робіт та строк, за який ці роботи мають бути виконані.

Цивільно–правові договори не можуть укладатися на невизначений строк. Такий договір оформлюється лише на строк, за який має бути наданий результат роботи (тобто надана послуга чи виконана робота, передбачену умовами договору). Адже за ЦПД оплачується не процес праці, а його кінцевий результат, який визначається після закінчення роботи й оформлюється актом.

Таким чином, цивільно–правові договори, укладені на невизначений строк, свідчать про ознаки трудових відносин.

Проведення інструктажу на робочому місці при укладанні цивільно-правових договорів також дозволяє перекваліфіковувати цивільні відносини в трудові. Адже проведення такого інструктажу передбачено статтею 29 КЗпП України, який регулює саме трудові відносини.

Автор : Відділ моніторингу
вибір редакції
Читайте також:
Опінії
Чергові "покращення" від депутатів можуть призвести до повного знищення захисту трудових прав працівників в Україні
03 березня, 10:42
Світ
Попри обіцяну офіційним Копенгаґеном усесторонню підтримку Києву, до наших емігрантів на чужині ставляться прямо кажучи не дуже добре.
05.08.2022, 09:23
Полтава
Керівництво Полтавської обласної військової адміністрації та Полтавської міської ради умисно розкрадали допомогу, вартість якої занизили.
19:44
Полтава
Відповідальні за підтримання у належному стані та розвиток благоустрою нашої громади чиновники хизуються прогулянками у дорогезному вбранні.
29 березня, 16:53
Полтава
Мікроавтобус мають поставити підприємству у квітні
29 березня, 13:35
Полтава
Добігає кінця голосування за нові назви для вулиць нашого міста, з яких нарешті мають щезнути імена і прізвища окупантів із Московії.
28 березня, 22:02