Комітет Палати представників США підтримав резолюцію про передачу Україні ATACMS

СВІТ
22.06.2023, 06:47
Комітет Палати представників США підтримав резолюцію про передачу Україні ATACMS

Побоювання адміністрації Байдена щодо можливості ударів по території росії є невиправданими

Комітет Палати представників США із закордонних справ підтримав резолюцію із закликом до адміністрації президента Джо Байдена передати Україні далекобійні ракети ATACMS.

Про це повідомляє медіа агенція "Останній Бастіон" з посиланням на трансляцію засідання Комітету.

Комітет у закордонних справах Палати представників США.
Комітет у закордонних справах Палати представників США.

Під час обговорень голова комітету, республіканець Майкл Маккол заявив, що ракети ATACMS є критично важливими для успіху українського контрнаступу.

"ATACMS мають радіус дії до 190 миль (понад 300 кілометрів - ред.), що дозволяє українським силам завдавати ударів по територіях, які утримують росіяни", - наголосив конгресмен.

При цьому, за його словами, побоювання адміністрації Байдена щодо можливості ударів по території росії є невиправданими.

"Україна обіцяла не використовувати їх для ударів по території росії", - сказав Маккол, нагадавши, що Британія вже передала Україні далекобійні ракети Storm Shadow.

Резолюція H.Res. 488 із закликом до адміністрації Байдена забезпечити Україну ракетами ATACMS була представлена в Конгресі США у першій половині червня.

У тексті документа наголошується на необхідності надати Україні далекобійні ракети в негайному порядку, зберігаючи при цьому бойову готовність Сполучених Штатів.

«Палата представників закликає Сполучені Штати негайно надати Україні армійські тактичні ракетні системи (ATACMS) в достатній кількості, щоби прискорити перемогу України у протистоянні неспровокованій агресивній війні РФ, зберігаючи при цьому бойову готовність Сполучених Штатів», – зазначається в документі.

Комітет Палати представників США підтримав резолюцію про передачу Україні ATACMS_3
Комітет Палати представників США підтримав резолюцію про передачу Україні ATACMS_5
Комітет Палати представників США підтримав резолюцію про передачу Україні ATACMS_7

При цьому, висловлюється стурбованість, що затримка в забезпеченні цієї критично важливої зброї лише розтягує війну.

«Швидке надання цих критично важливих систем озброєнь забезпечить українську армію вирішальними можливостями ударів углиб, яких їм наразі не вистачає, підірве боєздатність рф та може прискорити перемогу України», – зауважується в тексті.

Зазначимо, що для того, щоб у США ухвалили резолюцію, її ще мають підтримати у Палаті представників та Сенаті.

ATACMS

Нагадаємо, українські офіційні особи ще з минулого року почали закликати США до передачі ракет ATACMS, оскільки вони дозволять завдавати ударів по тилових районах зосередження ворога. Для використання такого озброєння наша країна вже має реактивні системи залпового вогню HIMARS.

Оперативно-тактичний ракетний комплекс ATACMS (Army Tactical Missile System) призначений для ураження точкових цілей, таких як командні пункти, пускові установки ракет, об’єкти ППО, вузли зв’язку та склади, розташовані в глибині оборони противника. Для пуску ракети використовують установки M270 та M142. Комплекс складається з ракети MGM-140B – це оперативно-тактична балістична ракета з максимальною дальністю польоту до 300 кілометрів.

Існують або знаходяться в стадії розробки та випробувань наступні варіанти ракет AFOM (англ. Army TACMS Family of Munitions — сімейство боєприпасів ATACMS):

  • MGM-140A ATACMS Block 1: Базовий варіант ракети з інерціальною системою управління і касетної головної частини, що містить 950 бойових елементів типу M74. Дальність стрільби до 165 км.
  • MGM-140B ATACMS Block 1A: Модернізована модифікація, в якій інерціальна система управління комплексована з приймачем американської супутникової системи навігації NAVSTAR, касетна БЧ містить 275 бойових елементів M74. Дальність до 300 км.
  • MGM-140 NTACMS: Корабельна модифікація ракети. Ініціатором НДДКР по створенню цього варіанту системи, отримав позначення NTACMS (англ. Navy TACMS) були ВМС США. Передбачалося використовувати ракети NTACMS для вогневої підтримки морських десантних операцій. В цей час роботи за цим напрямом припинені, однак, поява нових модифікацій ракет ATACMS з ширшими бойовими можливостями, буде сприяти їх відновленню. Для пуску ракет NTACMS передбачається використовувати модифіковані установки вертикального пуску Mk41, якими зараз оснащені крейсери УРО типу «Тікондерога» і есмінці ОРО типу «Арлі Берк». Технічна реалізація проєкту була підтверджена в ході випробувань на полігоні Уайт-Сендз в кінці 1996 року.
  • MGM-140C / MGM-164A ATACMS Block 2: Оснащена касетною БЧ з 13 самонавідними бойовими елементами BAT («БЕТ»), розробленими фірмою Northrop Grumman Corporation. Дальність стрільби до 140 км.
  • MGM-164B ATACMS Block 2A: Передбачалося оснащення касетної БЧ з 6 самонавідними інтелектуальними бойовими елементами P3I I-BAT («вдосконалений БЕТ») з новою комбінованою ДБН, яка здійснює пошук цілі в міліметровому діапазоні довжин хвиль і двох ІЧ діапазонах. Дальність стрільби до 220 км. Роботи припинені.
  • MGM-140E ATACMS Block 1A Unitary (QRU) / MGM-168A ATACMS Block 4A: Модифікація з осколково-фугасною БЧ WDU-18 вагою 227 кг і дальністю стрільби до 270 км.

Тактико-технічні характеристики

Модифікація MGM-140A ATACMS Block 1 MGM-140B ATACMS Block 1A MGM-164A ATACMS Block 2 MGM-164B ATACMS Block 2A MGM-168A ATACMS Block 4A
Рік початку експлуатації 1991 1998 2003 Роботи припинені 2003 2003
Кількість ступенів 1 1 1 1 1
Довжина 3,96 м 3,96 м 3,96 м 4,00 м 4,00 м
Діаметр 0,61 м 0,61 м 0,61 м 0,61 м 0,61 м
Розмах крил 1,4 м 1,4 м 1,4 м 1,4 м 1,4 м
Маса 1670 кг 1320 кг 1480 кг немає даних немає даних
Маса ГЧ 560 кг 160 кг 268 кг немає даних 227 кг
Тип ГЧ Касетна
950 БЕ M74
Касетна
275 БЕ M74
Касетна
13 самонавідних БЕ BAT
Касетна
6 самонавідних БЕ P3I I-BAT
Осколково-фугасна
WDU-18/B
Дальність стрільби 165 км 300 км 140 км 220 км 270 км
Тип системи управління ІНС ІНС + GPS ІНС + GPS ІНС + GPS ІНС + GPS
Точність (КІВ) 225-250 м менше 100 м 200 м менше 100 м 10-20 м

Усвоїй публічній комунікації військово-політичне керівництво України постійно наголошує на проханні до США передати нарешті для ЗСУ оперативно-тактичні ракети ATACMS, які можуть запускатись із M142 HIMARS та M270, та мають дальність пуску до 300 км. Такі ракети дозволили б збільшити глибину ураження об’єктів у тилу армії РФ. І саме тому громадяни України палко сподіваються, що наше військо таки отримає ATACMS, щоб прискорити визволення окупованих рашистами територій. Інакше б не було наприклад, ажіотажу в соцмережах із неперевірених даних, що ATACMS уже в Україні і "працює" по оркам.

Але тут варто наголосити на такій цікавій речі. Взагалі-то зараз Армія США має на своєму озброєнні аж п’ять модифікацій ATACMS, що відрізняються між собою масою бойової частини та дальністю стрільби відповідно. Всю ширину арсеналу ракет до M142 HIMARS, зокрема модифікації ATACMS, можемо побачити на інфографіці знизу. А дізнатись про їх особливості можемо зокрема опираючись на відповідну публікацію від АрміяInform.

Комітет Палати представників США підтримав резолюцію про передачу Україні ATACMS_9

ATACMS Block I

Це базова версія, що була прийнята на озброєння армії США в 1991 році, та досі перебуває в строю. Може фігурувати також під позначеннями M39, MGM-140 або ж MGM-140A. Бойова частина цієї ракети має 950 суббоєприпасів М74, кожен з яких може «накривати» площу до 15 квадратних метрів. Дальність стрільби цієї ракети – до 165 км. Система наведення – інерціальна, базується на кільцевому лазерному гіроскопі та забезпечує точність влучання з відхиленням до 225-250 м.

ATACMS Block IA

Ця модифікація була прийнята на озброєння в 1998 році, та пройшла «бойове хрещення» під час війни проти Іраку в 2003 році. Може фігурувати також під позначеннями M39A1 або MGM-140B. На цій ракеті бойова частина має утричі зменшене корисне навантаження, порівняно з попередньою версією – лише 300 суббоєприпасів М74. Але натомість дальність стрільби збільшено до 290 км. Система наведення – комбінована, поєднання інерціальної та GPS-навігації.

На базі ATACMS Block IA також було створено ракету ATACMS Block II ( може фігурувати під індексами M39A2 або ж MGM-164). Її особливість – БЧ складається із 13 самонавідних суббоєприпасів BAT, призначення для ураження рухомих чи нерухомих цілей.

Тактичні ракети MGM-140 ATACMS та M142 HIMARS, ілюстративне зображення з відкритих джерел
Тактичні ракети MGM-140 ATACMS та M142 HIMARS, ілюстративне зображення з відкритих джерел

ATACMS Block IVA

Можливо, це – найбільш досконаліша модифікація цієї ракети в розпорядженні Армії США. Може фігурувати під такими позначеннями - Block IA Quick Reaction Unitary, Block IA Unitary, Block IA Unitary PIP, QRU, M57, MGM-140E, MGM-168, T2K та XM57.

Якщо говорити про Block IA Unitary – там збережено комбіновану систему наведення, дальність стрільби сягає до 300 км, а от бойова частина – унітарна, масою 227 км, призначена для знищення бункерів та фортифікаційних споруд. «Бойове хрещення» цієї ракети також відбулось в 2003 році, під час війни проти Іраку.

У 2004−2005 роках ця ракета отримала цілий пакет вдосконалень – покращена система наведення, нове програмне забезпечення та здатність уражати цілі з вертикального пікірування.

ATACMS-P

Ця ракета також може проходити під позначенням M39A3. В даному випадку P означає Penetrator, була розроблена саме для ВМС США та призначена для ураження заглиблених цілей.

Модернізований TACMS

Може також проходити під позначенням M57A1. В такому випадку мова про модифікацію ракети, робота над якою почалася у 2016 році. Заявляється, що ця ракета має дальність від 300 до 450 кілометрів та оснащена новітньою електронікою.

Читайте також:
Війна
Президент Конгресу українців Канади Олександра Хичій вважає, що Оттаві слід суттєво наростити військову допомогу Україні.
вчора, 13:23
Війна
Військова допомога буде відправлена впродовж наступних годин
24 квітня, 18:08
Війна
Носіями авіабомби є західні винищувачі, але в України вже є досвід інтеграції JDAM чи Hammer на радянські літаки.
24 квітня, 15:08
Війна
Велика Британія виділяє 500 млн фунтів додаткового військового фінансування
23 квітня, 12:11
Війна
Сенат у вівторок розгляне законопроєкт про додаткове фінансування пріоритетів національної безпеки, що включає допомогу Україні
23 квітня, 09:35
Світ
Під час розгляду законопроєкту відхилили всі правки
20 квітня, 21:12