Компроміс як запорука залагодження неминучої сварки
Конфлікт, або ж велика сварка – це не смерч і не хаос, а структуроване явище. Досить передбачуване і кероване.
Власне, у міжособистісному конфлікті не може бути переможця. Але й уникати конфлікту, час якого настав, теж небезпечно.
Тому вміти конфліктувати – це мистецтво, якому варто вчитися. Не уникати суперечки, не нападати та не захищатися, а поводитися у конфлікті психологічно грамотно.
Нижче наведемо найактуальніші та перевірені часом правила, які стануть у пригоді кожному, хто опинився перед прірвою конфлікту:
- Правило 1. Дайте опоненту висловитися, не перебиваючи його при цьому. Іноді для вирішення конфлікту цього буває достатньо.
- Правило 2. Показуйте опоненту щирий інтерес до того, що він каже. Не в суперечках народжується істина, а в дискусіях. Для цього потрібно дозволити людині висловити свою позицію.
- Правило 3. Завжди залишайте можливість опоненту зберегти обличчя. Навіть якщо він на всі 100% помиляється, ніколи не вказуйте на це прямо.
- Правило 4. Демонструйте повагу до опонента. Для цього достатньо стежити за своїми інтонаціями та не допускати жодних різких висловлювань.
- Правило 5. Залишайтеся відкритим і чесним. Натяки та недомовки лише посилюють конфлікт.
- Правило 6. Не шукайте винних. Звинувачення на адресу опонента – це найкращий спосіб влаштувати затяжний конфлікт без шансу його вирішити.
- Правило 7. Допускайте, що і ви можете бути неправі. Визнайте це щиро, якщо аргументи опонента розумні й очевидні. Зробити це буває найтяжче, але людина, яка вміє просити вибачення, – сильна людина.
Автор – Оксана Ткач, фаховий психотерапевт