Копалини для дядька Сема: афґанський досвід

Вони все роблять практично під копірку. Вони — адміністрація президента Дональда Трампа, а все — горезвісна угода США з талібами 2020 року.
(Текст подано мовою оригіналу зі збереженням авторської стилістики без виправлень і скорочень. Увага! Присутня ненормативна лексика).
Хочете почути про це більше? Так, ось, угода яка була підписана 29 лютого 2020 року у катарській столиці — міста Доха, — призвівши до хаотичного виведення військ США з Афґаністану у 2021 році та швидкого захоплення влади талібами.
Новина, скажете ви, ми про це вже чули, щобільше, знаємо, що поразка американців в Афґаністані надихнула РФ і КНР до власної експансії. Все так, але я хочу нагадати вам ключові моменти, якими ця угода славиться, — сумно, звісно.
Отже, по-перше, — виключення законно обраного, демократичного й визнаного міжнародною спільнотою уряду Афґаністану з переговорів. Угода була укладена виключно між США і «Талібаном», без участі офіційного уряду у Кабулі на чолі з президентом Ашрафом Ґані.
Це послабило позиції афґанської влади, яка втратила легітимність і вплив, а також деморалізувало афґанські сили безпеки й оборони. Таліби сприйняли це як визнання їхньої сили, що посилило їхню впевненість у перемозі.
Таліби, брали на себе нереалістичні зобов'язання, які ніколи не збиралися виконувати. Угода не передбачала механізмів примусу чи перевірки виконання цих умов, що зробило її слабкою, — і це по-друге.
Жорсткий графік виводу військ та відсутність плану на випадок провалу, — це по-третє, і по-четверте. По-п'яте, прагнення швидкого результату: Трамп прагнув виконати свою передвиборчу обіцянку вивести війська з Афганістану, що було популярним серед його виборців.
Це підштовхнуло його адміністрацію до укладення угоди, яка більше зосереджувалася на короткострокових політичних вигодах (демонстрація «миру»), ніж на довгостроковій стабільності в Афґаністані. Але все сталося так, як не передбачалося у Білому домі.
З союзниками (привіт британцям!), які проливали кров в Афґаністані, Трамп повівся, вибачте на слові, як справжній кончений лідор. Вони дізналися про це post factum, що суттєво ускладнило спільне планування та послабило коаліцію.
Це завдало чутливого удару по міжнародній репутації США. Союзники, такі як афганський уряд і країни НАТО, відчули себе покинутими, а противники, такі як КНР і РФ, використали ситуацію для пропаганди проти США.
Уявіть, але ж Трамп (sic!) сам називав виведення військ «найбільшим приниженням США», до якого доклав обидві руки. Знайдіть відмінності, як то кажуть.