Крилаті алхіміки: як бджоли вигадали парфуми раніше за людей

10:23
Крилаті алхіміки: як бджоли вигадали парфуми раніше за людей

Парфумери джунглів: бджоли, що мандрують за ароматом.

На відео — бджоли-парфумери — комахи, схожі на дорогоцінний камінь. 

Вони належать до групи орхідейних бджіл Euglossini. 

Щоб дістатися до нектару, захованого в глибині орхідей, орхідейні бджоли обзавелися найдовшим хоботком серед усіх перетинчастокрилих. 

Задовго до появи людини вони винайшли рецепт створення «парфумів» на основі квіткових ароматів. І нарешті, ці бджоли пролітають рекордно великі відстані у пошуках квітів із улюбленим запахом.

У 1960-х роках біологи помітили, що самці Euglossa часто відвідують орхідеї, повністю позбавлені нектару, але які виділяють сильний аромат. Виявилося, що ці комахи виготовляють «парфуми» для приваблення самок. Спочатку бджола торкається щелепами поверхні квітки та виділяє на неї крапельку секрету лабіальних (слинних) залоз. Потім ця крапелька, що складається з ліпідів та їхніх похідних, розтирається передніми щетинистими ніжками та вбирає в себе ароматичні речовини. 

Схожу технологію екстракції квіткових ароматів (наприклад, з пелюсток троянд) за допомогою жирів — так званий анфлераж — раніше використовували в парфумерії.

Після того як ліпіди увібрали аромат, бджола злітає та, потираючи одну пару ніг об іншу, переносить цю суміш у спеціальні глибокі щілини на задніх гомілках (у самців немає «кошиків» на задніх гомілках, оскільки, подібно до трутнів медоносних бджіл, вони не піклуються про потомство й не збирають для нього пилок). Було доведено, що орхідейні бджоли не люблять, коли аромати різних орхідей змішуються. Тому в пошуках орхідеї певного виду самці долають величезні відстані — іноді понад 50 км, що на порядок більше, ніж можуть пролетіти трутні інших видів бджіл. Це вдалося з'ясувати шляхом мічення орхідейних бджіл і їх подальшого відлову.

вибір редакції
Читайте також:
Життя
Бджоли приховують дивовижну таємницю.
вчора, 11:26
Життя
Самець горбатого кита встановив рекорд відстані для цього виду.
12.12.2024, 17:34
Життя
Музей природознавства в Лондоні опублікував п’ять найкращих зображень дикої природи за результатами голосування громадськості
08.02.2024, 17:27
Життя
Жителі Північної Кароліни та Техасу помітили, як алігатори буквально вмерзають в озера.
26.01.2024, 18:14
Політика
Що не так з реформою лісгоспів і чому бунтують екологи?
27.10.2023, 12:47
Життя
Коли птахи знаходять мертву особину, вони починають видавати спеціальні звуки, щоб привернути увагу.
13.09.2023, 10:37