Куди звертатись простим солдатам, яких командири рот перетворюють на своїх кріпаків?

Опінії
27.03.2023, 10:15
Куди звертатись простим солдатам, яких командири рот перетворюють на своїх кріпаків?

Який суд може припинити вакханалію беззаконня у 206 окремому батальйоні ТрО, який входить до складу 241 окремої бригади ТрО?

Відомий журналіст, публіцист і блогер

Три роки тому професійні громадські активісти волали, що прокурорський нагляд за діяльністю армійського начальства – це пережиток минулого і солдатам у випадку порушення їх прав треба звертатись до суду.

Тож нехай тепер пояснять, який суд може припинити вакханалію беззаконня у 206 окремому батальйоні ТрО, який входить до складу 241 окремої бригади ТрО? І куди звертатись простим солдатам, яких командири рот перетворюють на своїх кріпаків?

Якщо відповідь на це запитання не може дати військова прокуратура, оскільки вона ліквідована, а професійні громадські активісти мовчать, то, може, відповість командир 241 окремої бригади ТрО?

І, взагалі, як так сталось, що в 206 батальйоні військовослужбовців на посади призначає на комбриг, а якийсь командир роти, який оголосив себе намісником бога на землі?


Коли наприкінці 2019 року тодішній генеральний прокурор Руслан Рябошапка та незаконно призначений заступником генпрокурора Віктор Чумак ліквідовували військову прокуратуру, професійні громадські активісти волали, що наглядати за дотриманням законності в армії немає потреби – мовляв, будь який солдат, якщо бачить, що командир порушує закон, може найняти адвоката й звернутись до суду з адміністративним позовом.

По тому сплинув рік і країна вступила у широкомасштабну війну, по суті, без військової юстиції.

Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері – це суто цивільна структура, представники якої не можуть навіть потрапити на територію військової частини без дозволу командира, а не те, що здійснити якусь перевірку.

Державне бюро розслідувань – це також цивільна установа, яка не здатна ефективно розслідувати військові злочини в умовах постійного перекидання військових частин з місця на місце.

Прокурорський нагляд за дотриманням законності представниками влади – у тому числі військовими службовими особами – в Україні взагалі скасований.

Як наслідок – нинішня українська армія становить собою гібрид загону батьки Махна та кріпацького господарства, де солдати обслуговують кишені своїх командирів.

Уявити, що, насправді, коїться в Збройних Силах України, можна з рапорту, який публікується нижче і який автор цих рядків – військовослужбовець військової частини А7375 (206 окремий батальйон ТрО) подав на ім’я комбата.

При цьому автор є трохи публічною особою, за багато-багато років роботи в галузі правової журналістики навчився захищати права, у тому числі – свої, має чимало знайомих у високих колах, прийшов на військову службу добровольцем за кілька днів після початку війни та достеменно знає армійську систему.

І то якийсь капітан Лосінський, який у цивільному житті був алкоголіком-професіоналом і водієм-дальнобійником, дозволяє собі щодо нього подібні витівки. А тепер уявіть, що ж батьки-командири, позбавлені прокурорського нагляду, коять відносно простих роботяг, призваних військкоматами, які не мають ані ім’я, ані юридичної підготовки.

Три роки тому професійні громадські активісти волали, що прокурорський нагляд за діяльністю армійського начальства – це пережиток минулого. Тож нехай тепер пояснять, який адміністративний суд може припинити вакханалію беззаконня у 206 окремому батальйоні ТрО? І куди звертатись простим солдатам, яких командири рот перетворюють на своїх кріпаків?

Зважте: нижче описана незначна частина того, що коїться в армії. Це я ще не згадав про крадіжки зброї та військового майна, примусове збирання грошових коштів з підлеглих, зарахування на службу «мертвих душ»…

І насамкінець. У рапорті йдеться виключно про харчування капітана Лосінського, з чого можна зробити помилковий висновок, що споживання їжі паном командиром мало якесь відношення до службових обов’язків автора.

Зовсім ні – насправді автор проводив заняття з бойового застосування ручного протитанкового гранатомета РПГ-7В, кулеметів ПКМ та НСВ-12.7; проводив навчальні стрільби; забезпечував облік, зберігання й видачу зброї та боєприпасів; вів усю кадрову роботу та облік занять з бойової підготовки в роті; проводив службові розслідування; розробляв командирські карти та рішення командира роти й бойові розпорядження; певний час за сумісництвом тимчасово виконував обов’язки заступника командира роти та головного сержанта роти.

І тому ще раз пропоную уявити, як же ж подібні лосінські, залишившись без прокурорського нагляду, знущаються з рядових бійців.

* * *

Командиру військової частини А7375

Р     А     П     О     Р     Т

Я, сержант Бойко Володимир Маркович, 24 лютого 2023 року подав рапорт на ім’я командира 1 стрілецької роти військової частини А7375 з проханням перевести мене в інший підрозділ з посади сержанта матеріального забезпечення 1 стрілецької роти. При цьому я зазначив, що даю згоду на переведення на нижчу посаду, але лише в іншому підрозділі. Згоди на продовження військової служби на будь-якій посаді в 1 стрілецькій роті я не даю.

Рапорт був спричинений поведінкою командира 1 стрілецької роти капітана Лосінського О.М., який запровадив у підрозділі кріпацтво і, починаючи з 1 лютого 2023 року, примушував мене бути його особистим денщиком та вимагав, щоби я покинув посаду сержанта з матеріального забезпечення 1 стрілецької роти, оскільки:

  • капітану Лосінському О.М. погано сервірують стіл,
  • після прийому їжі капітаном Лосінським О.М. на столі не прибрано,
  • капітан Лосінський О.М. забув свою ложку в своєму автомобілі, що припаркований поруч з його житлом, а нова ложка йому була подана із запізненням на 5 хвилин,
  • капітан Лосінський О.М. загубив черпак, не має чим насипати собі першу страву й змушений чекати, кому йому привезуть новий черпак.

Вимоги капітана Лосінського О.М. до мене були спричинені тим, що він є людиною шляхетного походження й звик харчуватись виключно за найвищими стандартами кулінарного мистецтва. У зв’язку з цим невдовзі після призначення на посаду командира 1 роти, на початку грудня 2022 року, коли рота виконувала завдання в м.Вовчанськ, капітан Лосінський О.М. призначив своїм денщиком професійного кухара солдата М-ка, який раніше готував їжу для особового складу всієї роти і який відтепер мав обслуговувати лише капітана Лосінського О.М. та управління роти. Щодня з 5 ранку до 12 години ночі солдат М-к прислужував капітану Лосінському О.М., готував йому вишукані страви, мив за ним посуд і т.п., у той час як капітан Лосінський О.М., втративши залишки людської подоби, прилюдно знущався з солдата М-ка. Урешті-решт, у січні 2023 року капітан Лосінський О.М. відправив солдата М-ка виконувати обов’язки стрільця 2 стрілецького взводу, натомість для кулінарного обслуговування капітана Лосінського О.М. була найнята жінка з мешканців м.Вовчанськ.

Але капітан Лосінський О.М. не встиг насолодитись комфортом – наприкінці січня 2023 року батальйон висунувся для виконання завдань у район м.Бахмут, де меню передбачало лише сухпаї. Оскільки витончений організм капітана Лосінського О.М. не звик сприймати грубу солдатську їжу, він став вимагати від мене, щоби я готував йому страви відповідно до рецептів «Книги о вкусной и здоровой пище». Я відмовився це робити, натомість запропонував повернути на посаду денщика солдата М-ка, але капітан Лосінський О.М., напевно, вихований у традиціях Пажеського корпусу, відповів: «Роми тут не буде, бо він неакуратний».

У зв’язку з цим при кожній зустрічі з капітаном Лосінським О.М. я вислуховував від нього вимогу піти з роти, оскільки йому не потрібен сержант з матеріального забезпечення, який не здатний забезпечити харчування командира на належному рівні. При цьому в м.Слов’янськ були найняті дві жінки, які готували їжу для КСП роти, щодня на КСП роти доставлялось гаряче харчування в термосах, але капітана Лосінського О.М. звичайна солянка чи котлети з гарніром не влаштовували і їжа, як правило, наступного дня викидалась. Забезпечити доставку для капітана Лосінського О.М. страв з ресторанів я також не міг, оскільки в мене не було автомобіля і я навіть для доставки зброї та боєприпасів був змушений прохати допомоги в інших військовослужбовців, що мали автотранспорт.

У зв’язку з цим я звернувся до народного депутата 8 скликання Ігоря Луценка з проханням придбати автомобіль для виконання мною службових обов’язків. Луценко І.В. організував збір коштів, звернувся до благодійного фонду «Завжди Україна» для придбання й розмитнення авто та забезпечив доставку автомобіля «Нісан пікап» у м.Покровськ. Я, попередньо поставивши до відома начальника автослужби батальйону старшого лейтенанта К-ка й отримавши довіреність від командира військової частини А7375, 22 лютого 2023 року маршрутним таксі прибув з м.Слов’нськ у м.Покровськ, підписав акт приймання-передавання автотранспортного засобу від БФ «Завжди Україна» до військової частини А7375, перегнав автомобіль у м.Слов’янськ і наступного дня вручив документи на авто старшому лейтенанту К-ку для постановки автомобіля на облік. Про те, що для мене на кошти, зібрані волонтерами, придбаний автомобіль, Луценко І.В. повідомив на своїй сторінці в соціальній мережі Фейсбук, розмістивши мою фотографію біля авто після підписання акта приймання-передавання .

У той час як я 22 лютого 2023 року їхав маршрутним таксі з м.Слов’янськ у м.Покровськ для отримання автомобіля, у капітана Лосінського О.М. трапився черговий приступ істерії – він загубив черпак, призначений для розливання перших страв, і став вимагати, щоби я негайно повернувся в м.Слов’янськ, придбав йому черпак і доставив у село … Бахмутського району. Я цього робити не став, натомість пригнав автомобіль, у зв’язку з чим капітан Лосінський О.М. наступного дня 23 лютого 2023 категорично заявив, що йому такий сержант з матеріального забезпечення не потрібен.

24 лютого 2023 року я подав згаданий вище рапорт про переведення на іншу посаду в інший підрозділ, капітан Лосінський О.М. завізував цей рапорт з клопотанням про моє переведення й рапорт був здатний у групу персоналу штабу батальйону. Після чого капітан Лосіньский О.М. відібрав у мене ключі від автомобіля «Нісан пікап», придбаний для мене Луценком І.В. та благодійним фондом «Завжди Україна».

Того ж дня, 24 лютого 2023 року, зі мною зустрівся заступник командира батальйону з морально-психологічного забезпечення капітан М-р і повідомив, що рішення по моєму рапорту командир військової частини прийме після виведення батальйону з району м.Бахмут на відновлення й доукомплектацію, і що з огляду на мій досвід і характер виконуваних мною обов’язків мені буде доручено проведення найбільш складних службових розслідувань у складі спеціальної групи, що створюється при штабі батальйону.

2 березня 2023 року я здав посаду сержанта з матеріального забезпечення 1 стрілецької роти сержанту А-ву, передав йому всі документи, пов’язані з обліком зброї, боєприпасів, інвентарного майна тощо, а також зброю та боєприпаси, які перебували в мене на зберіганні – про що складено відповідний акт.

Одночасно я, виконуючи завдання заступника командира батальйону з морально-психологічного забезпечення капітана М-а (частина з яких надавалась у письмовому вигляді шляхом проставлення відповідних резолюцій на службовому листуванні) підготував матеріали низки службових розслідувань у зв’язку з пораненням або бойовим травмуванням військовослужбовців батальйону та забезпечив реєстрацію двох кримінальних проваджень за матеріалами підготовлених мною службових розслідувань за фактами невиконання рішень командирів чи самовільного залишення місця несення служби тощо.

14 березня 2023 року мені зателефонував головний сержант 2 стрілецького взводу 1 стрілецької роти старший сержант Г-ко і повідомив, що наказом капітана Лосінського О.М. я звільнений з посади сержанта з матеріального забезпечення 1 стрілецької роти й призначений на посаду стрільця 3 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 1 стрілецької роти, а, відтак, маю припинити виконання завдань заступника командира батальйону й відправитись на позиції.

Це рішення капітана Лосінського О.М. є явно злочинним та винесеним з перевищенням повноважень, оскільки звільнити мене з посади та призначити на іншу посаду в межах військової частини А7375 може виключно командир 241 окремої бригади ТрО, а допустити до тимчасового виконання обов’язків за іншою посадою – виключно командир військової частини А7375. При цьому в разі переведення на нижчу посаду потрібна моя письмова згода. Але позаяк я перебував у зоні бойових дій, участь у яких відповідала моєму бажанню, я взяв участь у бойовому чергуванні в складі 2 стрілецького взводу 1 стрілецької роти в районі н.п. …  

Під час несення бойового чергування я побачив солдата М-ка, покараного за те, що він погано виконував обов’язки денщика капітана Лосінського О.М. Солдат М-к  з трудом пересувався, оскільки він захворів на піелонефрит, але його не направляли на лікування, примушуючи й далі мерзнути в окопі.

Оскільки 1 стрілецька рота, згідно з наказом командира військової частини А7375, мала до 18 березня 2023 року переміститись для відновлення в Київську область, капітан Лосінський О.М. через сержанта А-ва оголосив мені, що я самостійно маю вирішувати питання, як виїхати в новий район виконання завдання. Наймати таксі по маршруту Слов’янськ-Київ я відмовився, натомість поцікавився, де знаходиться автомобіль, який був придбаний з ініціативи народного депутата 8 скликання Луценка І.В. і переданий у батальйон з цільовим призначенням – для виконання мною службових обов’язків. На це я отримав відповідь, що автотранспортом батальйону розпоряджається капітан Лосінський О.М. і більше я цю машину не побачу.

Після прибуття в новий район зосередження (село….. району Київської обл.) я приступив до виконання завдань заступника командира батальйону з морально-психологічного забезпечення капітана М-а щодо завершення службових розслідувань у зв’язку з пораненнями військовослужбовців 6 стрілецької роти під час ведення бойових дій. Наразі я проводжу розслідування щодо 17 випадків, які мали місце в лютому 2023 року в районі м.Бахмут. Водночас моя робота практично паралізована капітаном Лосінським О.М., який вважає, що він наділений повноваженнями призначати військовослужбовців на посади та скасовувати рішення вищих командирів.

Зокрема впродовж 23 і 24 березня капітан Лосінський О.М. неодноразово телефонував мені та, наскільки мені відомо, капітану М-ру з вимогою, щоби я взяв участь у інвентаризації зброї у 1 стрілецькій роті, оскільки, зі слів Лосінського О.М., начебто я допустив втрату зброї. Це твердження капітана Лосінського О.М. є брехнею – я передав посаду сержанта з матеріального забезпечення в ідеальному стані, впродовж мого перебування на посаді в 1 стрілецькій роті 4 рази проводилась інвентаризація зброї та боєприпасів, жодних нарікань на мою адресу ніколи не було. Тим не менше, на вимогу капітана Лосінського О.М. 25 березня 2023 року зібралась комісія – представник штабу батальйону, два представники служби РАО, заступник командир 1 стрілецької роти з морально-психологічного забезпечення, сержант А-в і я, щоби розібратись з претензіями на мою адресу. Претензія була одна – що я допустив втрату автомата 5.45 мм АК-74, який закріплений за старшим солдатом О-м. Як виявилось у ході бесіди, такого факту не було. У присутності інших членів комісії старший лейтенант П-ць зателефонував старшому солдату О-ку, який сказав, що його автомат перебуває при ньому, ніхто це автомат ніколи не губив, ніхто до О-ка з приводу цього автомата не звертався й що він може негайно пред’явити цей автомат у повній комплектності.

Більше ніяких претензій до мене, як колишнього сержанта 1 стрілецької роти з матеріального забезпечення, висловлено не було, оскільки обвинувачення капітана Лосінського О.М. є вигадкою його хворобливої фантазії.

Оскільки обвинувачення на мою адресу не підтвердились, за дві години по тому капітан Лосінський О.М. прибув у помешкання, в якому я проживаю та працюю з документами, погрожував мені фізичною розправою й вимагав, щоби я виконав його наказ про призначення на посаду стрільця 3 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 1 стрілецької роти. Позаяк капітан Лосінський О.М. не наділений повноваженням призначати будь-кого на будь-які посади, його вимоги я залишив без уваги.

О 18:25 25 березня 2023 року, у той час, коли я перебував у службі персоналу штабу батальйону та проводив ревізію рапортів про поранення військовослужбовців 6 стрілецької роти, мені зателефонував головний сержант 2 стрілецького взводу 1 стрілецької роти старший сержант Г-ко і повідомив, що капітан Лосінський О.М. наказав мене силою доставити в село…., де він проживає, та примусити мене виконувати обов’язки стрільця 3 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 1 стрілецької роти, оскільки завтра я маю в цьому селі заступити на чергування на блокпосту. Я попрохав старшого сержанта Г-ка від мого імені відправити капітана Лосінського О.М. у напрямку російського корабля.

26 березня 2023 року до помешкання в селі…., в якому я проживаю та працюю з документами, прибули командир 3 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 1 стрілецької роти штаб-сержант Т-н і водій 2 стрілецького взводу майстер-сержант М-га. Штаб-сержант Т-н оголосив, що я призначений стрільцем 2 взводу 1 стрілецької роти, він, Т-н, є моїм безпосереднім командиром і що він, виконуючи наказ капітана Лосінського О.М., має мене силомиць доставить разом з особистими речами у с…, оскільки я не заступив на чергування на блок-посту.

Я попрохав штаб-сержанта Т-на показати витяг з наказу про моє призначення, той зателефонував капітану Лосінському О.М., включив динамік і капітан Лосіньский О.М. оголосив, що я повинен звернутися до начальника групи персоналу штабу батальйону старшого лейтенанта О-ця, який мені зараз видасть витяг з наказу про моє призначення стрільцем 3 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 1 стрілецької роти. Я зателефонував старшому лейтенанту О-цю, який сказав, що він уперше про це чує і такого наказу не існує.

Після того, як штаб-сержант Т-н і майстер-сержант М-га попрямували вслід російському військовому кораблю, мені зателефонував головний сержант 2 стрілецького взводу 1 стрілецької роти старший сержант Г-ко з проханням «не підставляти» взвод, бо я тепер є його підлеглим та маю нести службу в селі …. , оскільки капітан Лосінський О.М. своїм наказом призначив мене стрільцем 3 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу. Я знову порекомендував старшому сержанту Г-ку відправити капітана Лосінського О.М. в пішу еротичну подорож.

Після цього я відбув на зустріч з представником 6 стрілецької роти старшим солдатом С-м, якому заступник командира батальйону з морально-психологічного забезпечення капітан М-р доручив допомогти мені в зборі медичних документів щодо поранених. Зі слів військовослужбовців 1 стрілецької роти мені відомо, що в цей час у приміщення в селі …, де я проживаю, приїздив капітан Лосінський О.М., мене розшукував і знову публічно мені погрожував.

Враховуючи, що в діях капітана Лосінського Олега Миколайовича, командира 1 стрілецької роти військової частини А7375, є явні ознаки кримінального правопорушення, відповідальність за яке встановлена ч. 5 ст. 426-1 України (перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень), –

п   р   о   ш   у   :

  • Оголосити мені рішення командира військової частини А7375 по моєму рапорту від 24.02.2023 про переведення з 1 стрілецької роти в інший підрозділ.
  • Ознайомити командира 1 стрілецької роти капітана Лосінського О.М. зі змістом статті 426-1 Кримінального кодексу України.
  • Зобов’язати командира 1 стрілецької роти капітана Лосінського О.М. негайно повернути в автомобільну службу військової частини А7375 автомобіль «Нісан пікап», придбаний з ініціативи народного депутата 8 скликання Луценка І.В., яким капітан Лосінський О.П. протиправно користується й розпоряджається.
  • Роз’яснити командиру 1 стрілецької роти капітану Лосінському О.М., що волонтери збирали гроші на придбання цього автомобіля аж ніяк не заради капітана Лосінського О.М.

Сержант                                                                             Володимир БОЙКО

26 березня 2023 року

Читайте також:
Історія
Найбільш дивна війна, що її вела Русь-Україна, — похід сина Ярослава I Мудрого на Константинополь. Сталася ця подія у далекому 1043 році.
15 квітня, 20:28
Опінії
Чому ми кидаємо вперед молодих, але забороняємо служити тим, кому за 60?
03 квітня, 16:13
Війна
Фронтовики не можуть підлаштовуватися під забаганки планувальників у тилу. Ціна взяття кожної ворожої позиції — втрачені життя захисників.
27 березня, 08:09
Опінії
Пани Ахвіцери не ходять на позиції. Їх війна дуже схожа на комп'ютерну стратегію. На тисячі покладених душ усім пох@й.
13 березня, 18:20
Опінії
Знищення противником нашого Хаймарса на відстані 40 км від лінії фронту — дуже тривожний сигнал.
07 березня, 16:13
Війна
Постачальники поставили ультиматум Міністерству оборони України
06 березня, 16:07