Латвія, Польща та Литва запропонували свій план врегулювання кризи в Білорусі
План складається з трьох пунктів.
Лідери Литви, Латвії і Польщі підготували план врегулювання ситуації в Білорусі. Він містить три пункти.
Про це у середу, 12 серпня, на прес-конференції заявив президент Литви Ґітанас Науседа, передає видання 15min.lt.
«Ситуація в Білорусі, як і раніше викликає серйозну заклопотаність. Продовжує литися кров, людей продовжують переслідувати, а журналістів садять у тюрми. Ми, як сусідня країна, разом з іншими країнами регіону шукаємо шляхи виходу з цієї кризи», – заявив Науседа.
Литовський президент також поінформував, що лідери Латвії, Польщі та Литви підготували план, який складається з трьох пунктів. По-перше, влада Білорусі має припинити застосування сили проти своїх громадян. По-друге, звільнити затриманих і політв'язнів.
«По-третє, білоруська влада має відновити діалог зі своїм громадянським суспільством. Формування національної ради з представників уряду та громадянського суспільства могло б стати слушним рішенням в цьому напрямку», – запропонував Науседа.
Нагадаємо, на президентських виборах 9 серпня чинний президент Білорусі Олександр Лукашенко набрав 80,08%, а Світлана Тихоновська – 10,09%.
У післявиборчу ніч у Білорусі почалися протести, які продовжилися і наступного дня.
Протести та розгони демонстрантів відбулися у низці міст, зокрема Мінську, Бобруйську, Бресті, Вітебську, Гомелі, Гродно, Могильові, Березі та Мозирі.
У ніч на 10 серпня було затримано близько 3 тисяч громадян, наступної доби було затримано понад 2 тисячі, ще наступного дня – понад тисячу. Зокрема, під час акцій затримали 9 громадян України. 11 серпня у Білорусі розпочалися страйки на підприємствах.
Тим часом Міністерство внутрішніх справ Білорусі визнало загибель одного протестувальника в результаті вибуху в Мінську. МВС стверджує, що це був саморобний вибуховий пристрій, який він хотів кинути в силовиків. Однак деякі з присутніх журналісти відзначають, що в той час силовики стріляли по демонстрантах.
У свою чергу, Президент Лукашенко заявив, що влада «ще м’яко» зреагувала.
Лукашенко коментує ситуацію
Штаб Тихоновської не визнав підсумки виборів і заявив про готовність до тривалих протестів. Однак вже 11 серпня стало відомо, що Тихоновська виїхала з Білорусі до Литви. Її від'їзд дозволив звільнити начальника штабу Марію Мороз, затриману напередодні виборів.
Згодом білоруська опозиціонерка заявила, що рішення покинути країну ухвалила самостійно. Литва видала Тихоновській візу на один рік.
5 канал про ситуацію в Білорусі