Лінь чи вигоряння? Як розпізнати справжню причину втоми

Чому ми не просто лінуємось: 10 симптомів вигоряння.
Більшість із нас не хоче, щоб нас вважали ледачими, і не бажає, щоб за нами закріпилася така репутація. Та все ж іноді ми починаємо халтурити й докладати менше зусиль.
Однак наша «лінь» не завжди є справжньою лінню, зазначає ресурс Your Tango. Іноді те, що сприймається як лінь, насправді є ознакою вигоряння. Ось 10 ознак того, що ви не лінивий, а просто емоційно виснажений.
-
Ви втратили інтерес до речей, які колись приносили вам радість.
Коли ви втрачаєте інтерес до своїх захоплень — особливо якщо це стосується родини, друзів чи романтичних стосунків, — це може бути дуже болісно. Однак така втрата — це лише симптом вигоряння, а не ліні. Ви не уникаєте людей і не кидаєте хобі навмисне; радше ви припиняєте цим займатися через постійне виснаження.
Дослідження, проведене 2021 року, показало, що 79 % працівників відчувають вигоряння, а 26 % повідомили про повну втрату інтересу до роботи. В іншому дослідженні зазначалося: «Основними причинами відмови від хобі були нестача часу та втрата інтересу».
Тож не дивуйтеся, якщо ви рідко спілкуєтеся з друзями або не проявляєте інтересу до улюблених занять. Ймовірно, ви просто відновлюєте сили після сильного виснаження.
-
Ви постійно втомлені без видимих причин.
Відчуття хронічної втоми — одна з ключових ознак вигоряння. За даними досліджень, вигоряння має три складові, і одна з них — фізичне та емоційне виснаження. Його причиною зазвичай є тривалий стрес, через який ви почуваєтесь змученим незалежно від кількості годин сну.
Щоб запобігти цьому, спробуйте створити ритуал вечірнього розслаблення: медитація, дихальні вправи, тепла ванна або ведення щоденника можуть допомогти вашому тілу відпочити.
-
У вас раптово погіршилось здоров’я.
Якщо проблеми зі здоров’ям виникають ніби «з нічого», це може насторожити. Наприклад, ви можете відчувати біль у серці або поколювання в руці. Проте причина — не лінь, а, радше, хронічний стрес і вигоряння.
Згідно з дослідженнями, вигоряння може спричинити серцево-судинні захворювання, підвищений холестерин, діабет 2 типу, безсоння та депресію. Психологиня Шеррі Бург Картер наголошує, що стрес здатен викликати сильну тривожність — можливо, саме тому у вас і виникає незрозуміле поколювання в тілі.
-
У вас зникла мотивація.
Ми потребуємо натхнення, щоб триматися протягом дня. Але коли ви емоційно виснажені, у вас може не бути енергії навіть на найпростіші справи. Немає ресурсів — немає мотивації.
Одне дослідження зазначає: «Люди можуть залишатися продуктивними доти, доки в них зберігається мотивація». А якщо мотивації немає — кожне завдання здається непосильним і виснажливим.
-
Ви почуваєтеся відірваними від світу.
Це не просто про затримку з відповіддю на повідомлення. Якщо ви раптом помічаєте, що зникли з життя інших людей на тижні або навіть місяці — можливо, ви просто існуєте «на автопілоті».
Ліцензована соціальна працівниця Лорен Ліверман пояснює, що серед симптомів вигоряння — відсторонення від близьких та виконання звичних справ без уваги до інших.
-
Ви легко дратуєтесь.
Ознака емоційного виснаження — труднощі з контролем емоцій і підвищена дратівливість. Одне з досліджень вказує, що хронічне вигоряння супроводжується соматичною збудливістю, тривожністю, порушенням сну і надлишком кортизолу в крові.
Тому якщо ви зриваєтесь на інших — не картайте себе. Це не свідчення вашої слабкості чи ліні — ви просто потребуєте відпочинку.
-
Ви постійно почуваєтеся перевантаженими.
Відчуття постійного навантаження — ще один симптом вигоряння. Часто причиною є робочий стрес. Людина може відкладати справи не через лінь, а через пригніченість або страх не впоратись. А це, у свою чергу, посилює стрес.
-
Вам складно вкластися в дедлайни.
Якщо ви затримуєте виконання завдань, це не обов’язково ознака ліні. Начальство може тиснути, вимагаючи «зібратися», не розуміючи глибинних причин проблеми. Але така реакція лише погіршує стан працівника.
Дослідження доводить: токсичне робоче середовище знижує залученість співробітників, сприяє поширенню негативних емоцій, депресії, тривожності та, зрештою, вигорянню.
-
Ви схильні до негативного мислення.
Вигоряння часто призводить до знецінення себе та своєї роботи. У дослідженнях зазначено, що воно тісно пов’язане з депресивними станами, дисфункціональними установками й нав’язливими думками. Тому якщо ви частіше почали робити песимістичні висновки — це не ваша провина, а симптом виснаження.
-
Ви нехтуєте турботою про себе.
Коли ви на межі, турбота про себе здається чимось другорядним. Ви можете пропускати тренування, відпочинок, сон. Але це найгірше, що можна зробити.
Саме турбота про себе знижує шкідливий вплив стресу. Навчіться ставити себе на перше місце: прийміть ванну, почитайте книжку — усе це важливо для вашого психічного здоров’я.