Літо. Діти. Куди подіти?

ПОЛТАВА
29.05.2018, 06:29

Каємось, панове, цей матеріал слід би було запропонувати вам у січні-лютому. Але нехай хоч би услід тупицею проінформуємо загал щодо оздоровлення дітей влітку цього року. Дійсно, вже ніякими публікаціями не допоможемо батькам, які прогаяли момент і не запаслися пільговими з «частковим відшкодуванням вартості з бюджету» путівками до вподобаного дитиною табору. Менше з тим, свіжа, інсайдерська інформація.

Літо. Діти. Куди подіти?_1

Майже 138 тисяч школяриків Полтавщини вже з початку року підпали під пильний, прискіпливий і обнадійливий щодо літніх перспектив нагляд Управління у справах сім'ї, молоді та спорту обласної державної адміністрації. Досвідчене чиновництво півроку рахувало, перекидало, компенсувало, випрошувало, умовляло і, нарешті, оприлюднило низку документів, які оптимізують усі сфери і напрямки організації літнього дитячого оздоровлення та відпочинку.

Саме цими днями триває приймання дитячих оздоровчих закладів комісіями у складі солідних очільників обласної та місцевої влади, профспілок, відповідальних служб – пожежної та санітарної безпеки, охорони праці і здоров'я. Перша зміна оздоровчого сезону стартує наприкінці травня – вже 27 травня відкрив сезон «Горизонт» Гадячської спецшколи-інтернату у с. Вельбівці, найпізніше, 23 червня, почне роботу ДЗОВ «Ромашка» дитячого ревматологічного санаторію «Ліщинівка» в с. Білики Кобеляцького району. Основний загал оздоровчих закладів відкриється упродовж першого-другого червневого тижня.

Загалом відпочинок та оздоровлення пропонують нашим дітям у цьому році 27 закладів різного профілю і форми власності. За останньою інформацією, ще не вирішене остаточно питання про функціонування цим літом головачанського «Маяка» − там тривають реставраційно-будівельні роботи на восьми існуючих об'єктах та двох новобудовах, які, за запевненнями людей «у темі», перетворять табір на заклад цілорічного циклу зі своєю школою. Як повідомила заступник начальника Управління у справах сім'ї, молоді та спорту обласної державної адміністрації пані Шкоденко, реалізація справді дорогуватих проектів з урахуванням побажань і пропозицій змінять «Маяк» до невпізнанності. У кращому сенсі.

Практично усі оздоровчі заклади готові прийняти дітлахів на 3-4 зміни тривалістю 21 день кожна. Два табори (ТОВ Британський мовний табір АВС САМР у с. Клюсівці Новосанжарського району оголосив 5 змін по 14 днів кожна та «Ромашка» у с. Білики Кобеляцького району – 3 зміни по 14 днів). По дві 21-денні зміни планують провести цього літа КДОТ «Світанок» у с. Наріжжя Семенівського району і РСОТ «с. Городище» Чорнухинського.

Виходячи з серйозних настанов, які отримали члени приймальних комісій, увага представників контролюючих органів буде сконцентрована, передовсім, на реальному забезпеченні у кожному дитячому оздоровчому закладі пожежної і електричної безпеки, питного режиму, санітарії, харчування, охорони. Довжелезний перелік вимог має одну мету – зробити літо для дітей безпечним.

Батькам, котрі все ще обирають заклад для відпочинку своєї дитини, ще раз радимо звернути увагу на елементарне:

- корпуси в обраному вами таборі мають бути не дерев'яні, максимум – двоповерхові з двома діючими і незахаращеними виходами, побачите засилля пластику і дерева, поточеного поколіннями шашелі, – то табір не вашої дитини;

- не полініться і проінспектуйте електропроводку – не доведи господи, вона є і не захищена в душових, не заземлена на електроустаткуванні, дитина повинна буде десь підзарядити свій айфон – але ж не з розетки над ліжком у спальному корпусі!;

- переконайтеся у надійному облаштуванні пляжу − перевірене спеціалістами дно водойми, огороджена акваторія, пісок без решток пивних пляшок, заплановане і контрольоване постійне чергування медика і рятувальника;

- до медпрацівника у таборі особливі вимоги – у тих екстрених випадках, про які ми б воліли ніколи не чути, він єдиний реальний рятувальник дитини у віддаленому від спеціалізованої інфраструктури таборі, ним не повинен бути першокурсник медичного коледжу чи юна племінниця якогось чиновника, а досвідчений, у всеозброєнні фахівець-педіатр, запитайте у нього про забезпеченість обладнанням, ліками і засобами;

- у харчоблоках, ми також у цьому впевнені, ви не знайдете цвілі і павуків з тарганами, але якщо все причандалля блищить, підписане, вимите ретельно і не позавчора, розставлене, є надія на те, що і приготовлена на ньому їжа теж буде смачною та корисною вашій дитині (вона вам відразу зателефонує про «ах, картошку, объеденье»);

- так, колючий дріт на двометровому паркані з автоматниками на сторожових вежах і вівчарками бажані, але тоді б табір називався не «дитячий оздоровчий», і все ж полагоджена і надійна огорожа з освітленням, нічне сторожування обов'язкові навіть для території веселого і змістовного відпочинку вашого чада у часи, м'яко кажучи, нестабільні;

- персонал, звісно, підбираєте не ви, але коли дізнаєтесь, що діти годину марно розшукують вожату, негайно влаштовуйте скандал у кабінеті начальника, радимо не вестися на дурнички щодо виняткової батьківської відповідальності, мовляв, ви табір обирали – ні, за здоров'я вашої дитини упродовж 21 чи 14 днів повну відповідальність несуть вихователь-вожата-начальник табору.

Заплановано також допомогти батьківському контингенту області оздоровити дітей поза Полтавщиною: у «Крилатому» міста Скадовська на Чорноморському узбережжі (300 путівок) та в «Лісовому» на Тернопіллі (300 путівок), що трохи більше, ніж у попередньому році. За словами пані Шкоденко, виникли певні труднощі із забезпеченням наших заявок через зміну механізму торгів на аукціонах, але загалом домовленості є. Управління ще працює над лотом до таборів Одещини та Миколаївщини.

Ні, телефонувати нам з проханням порадити – куди віддавати вашого хлопчика чи дівчинку на літо, не треба, ми, володіючи усією необхідною інформацією, утримаємося від порад. По-перше, нам заборонено рекламувати окремі заклади і хто його знає, чи уподобаєте ви наші смаки, а, по-друге, що надійніше, – порозпитуйте знайомих, котрі вже мають досвід оздоровлення своїх дітей. Ну, очевидно, що коли дитина ні за які гроші не бажає їхати до скадовського «Крилатого» чи тернопільського «Лісового», а рветься до Нових Санжар, Михайлівки, Вельбівки, Потоків etc., мабуть, слід врахувати забаганку. Чи не так?

Тепер про не менш суттєве – скільки кровних доведеться викласти батькові з матір'ю за щасливе дитинство нащадків у віці від 7 до 17 років включно влітку 2018 року? Тут – не до жартів. Повна вартість путівки на одну зміну у 21 день для однієї дитини варіюється в залежності від казна яких аргументів власника з бухгалтером у межах від 7800,00 грн. (ДОТ «Сонячний», с. Михайлівка Диканського району, І категорія табору), 7530,00 (ДЗОВ «Молода гвардія», с. Терешки Полтавського району, вища категорія закладу, путівка для дитини від 11 до 17 років включно, для семирічних – трохи дешевша), 7500,00 (ДОЗ «Соснова поляна», с. Колосівка Великобагачанського району, І категорія закладу) до 4400,00 грн. (РСОТ «с. Городище» Чорнухинського району, ІІ категорія табору). Середня вартість – 5-6 тисяч гривень з копійками.

Оскільки можливості батьків скористатися пільгами вже втрачені (треба було потурбуватися на другий день старого нового року, мо', щось би й вигоріло), тому про втрачені шанси – конспективно. Встановлені чотири категорії путівок до дитячих закладів оздоровлення і відпочинку з частковою оплатою за рахунок обласного бюджету у розрізі райдержадміністрацій, об'єднаних територіальних громад і виконкомів міських рад області:

100-відсоткова оплата путівок з обласного бюджету передбачена для: дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування; дітей осіб, визнаних учасниками бойових дій відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; дітей, один із батьків яких загинув (пропав безвісти) у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних у районі проведення 8 антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів, а також внаслідок захворювання, одержаного у період участі в антитерористичній операції; дітей, один із батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час масових акцій громадянського протесту; дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи; дітей, які проживають у населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення; дітей, взятих на облік службами у справах дітей як такі, що перебувають у складних життєвих обставинах; дітей, які постраждали внаслідок стихійного лиха, техногенних аварій, катастроф; дітей з багатодітних сімей; дітей з малозабезпечених сімей; дітей, батьки яких загинули від нещасного випадку на виробництві або під час виконання службових обов’язків.

90-відсоткова оплата путівок з обласного бюджету здійснюється для: рідних дітей батьків-вихователів або прийомних батьків, які проживають в одному дитячому будинку сімейного типу або в одній прийомній сім’ї; дітей з інвалідністю.

80 відсотків вартості путівок обласний бюджет компенсує для: талановитих та обдарованих дітей-переможців міжнародних, всеукраїнських, обласних, міських, районних олімпіад, конкурсів, фестивалів, змагань, спартакіад, відмінників навчання, лідерів дитячих громадських організацій; дітей-учасників дитячих творчих колективів та спортивних команд.

70 відсотків вартості путівок оплатить обласний бюджет для: дітей, які перебувають на диспансерному обліку; дітей працівників бюджетної сфери; дітей працівників агропромислового комплексу та соціальної сфери села (сільські вчителі, лікарі, соціальні працівники – авт.).

У режимі відшкодування часткової вартості путівок для перелічених пільгових категорій дітей працюють 26 з 27 закладів оздоровлення (поза системою – ТОВ Британський мовний табір АВС САМР у с. Клюсівка Новосанжаського району). Вже виникають нюанси. Заступник начальника Управління у справах сім'ї, молоді та спорту Полтавської ОДА застерегла охочих поманіпулювати вартістю – не слід, радить пані Наталія, приставати на обіцянки адміністрації таборів колись («як бюджет перерахує») компенсувати різницю у вартості, мовляв, беріть путівку за повну вартість, ми потім… Є чіткий, диференційований і узгоджений розподіл пільгових путівок і вихід за схему потягне за собою неприємності, зокрема, для вас – марними виявляться надії на економію коштів.

Визначайтеся, шановні батьки, прикидайте, витрушуйте гамани, позичайте гроші, бо дітям уривається терпець – линуть думками до вогнищ, походів, пісень і танців, знайомств, конкурсів, ігор, спортивних змагань, до Свого літа.

Вадим Демиденко

Читайте також:
Полтава
Комунальна мафія Полтаватеплоенерго в змові із суддівською мафією продовжує тероризувати споживачів.
15:35
Полтава
Московитським загарбникам ніколи не були раді на українській землі. Ворог цього відверто не розуміє, а тому платить велику криваву ціну.
вчора, 19:15
Полтава
Мешканці другого за населенням міста Полтавщини скаржаться у соціальних мережах на дезінформацію. Влада ж закликала не панікувати.
вчора, 14:56
Полтава
Поліція спільно з природоохоронцями вилучила півтора кілометра браконьєрських сіток у Кременчуцькому районі. Злодіїв не вдалося затримати.
вчора, 08:29
Полтава
Невідомі особи без дозвільної документації здійснили геодезичні й вибухові роботи у ландшафтному парку «Гадяцький». Завдано збитків державі.
18 квітня, 19:14
Полтава
Він написав понад 60 антиукраїнських статей на замовлення московії
18 квітня, 17:11