Людина має право на плоди своєї праці, бо це – частина її особистості

ПОЛІТИКА
28.07.2023, 17:57
Людина має право на плоди своєї праці, бо це – частина її особистості
Фото: Facebook

Українське суспільство звикло до господаря і господарювання, пов'язаного з обов'язком. Тоді як на Заході власність є юридичним правом.

Багато хто напевно чув Локківську тріаду невід'ємних прав людини, якими володіє абсолютно будь-яка людина за правом свого народження – це право на життя, свободу та власність. Якщо із життям та свободою нам все більш-менш зрозуміло, то до власності є питання:

  • А що взагалі таке власність і чомусь хтось отримує на неї право?
  • І на яку таку власність має право кожна людина?

Відповідаючи на ці питання, сам Джон Локк заклав абсолютно новий на той час хід думки, який потім переросте у ключові економічні теорії Нового Часу. Так, що він такого цікавого придумав.

Наведемо тези Джона Локка... Право власності – це право знищити щось у процесі його використання; тобто, володіючи тільки яблуком, людина може його з'їсти.

Володіючи куркою, може зарізати її та приготувати з неї обід, але звідки береться це право? Відповідь Локка тут – релігійна; він наводить біблійний текст (а це ХVII століття – прим. авт.) як доказ для своїх теоретичних викладів.

А в Біблії чітко вказано (в інтерпретації Локка): Бог створив людину і заклав у ній бажання самозбереження та продовження роду. Тому Бог дав людині все для виживання – землю, тварин та рослини, щоб робити з них їжу та одяг і таким чином годувати та одягати своїх дітей та домашніх.

І все це Бог дав людям у спільне користування. Але без власності спільне не приносить користі, адже ніхто не має права посправжньому використати для свого блага (тобто знищити, наприклад, з'їсти) те, що йому не належить.

Значить, потрібна приватна власність. Але як вона можлива?

Справа в тому, що кожна людина має власність, на яку не може претендувати вже більше жодна жива душа – це її особистість. Локк не дає чіткого визначення особистості та розуміє її досить широко, а частиною особистості людини вважає її працю.

І саме застосування своєї праці, тобто частини себе, до загальних речей дає людині право привласнити і саму річ. Наприклад, гриби, які ростуть в лісі, є загальними (даровані Богом) – людина, яка зібрала їх, приклала до цього свою працю, отже вона, відповідно, отримує право на ці гриби.

Тобто, людина має право на плоди своєї праці, тому що це є частиною її особистості. А тому – все просто: відпочатково, коли людей було мало, а землі багато, людина отримувала право власності на всю землю, яку могла обробити.

Очевидно, що за такої постановки питання тут була лише природна межа володіння землею. Вже пізніше, коли людей стало більше, запрацювало право спадкування тієї чи іншої ділянки землі, яку обробляли пращури людини та яку вона має передати своїм нащадкам.

Саме в цій тезі й було закладено зерно, з якого виросте економічна теорія Адама Сміта та марксистська парадигма.
Автор : Сергій Чаплигін
Читайте також:
Опінії
Шлях до свободи українців в умовах конкретного суспільства пролягає крізь мислення, осмислення навколишнього світу і нашого місця у ньому...
16.10.2024, 07:18
Життя
І це не маніфестація атеїзму, а як вважає Мартин Гайдеґґер, - «метафізичний вираз суті історичного завершення Заходу».
08.10.2024, 17:00
Історія
Цими словами завершується трактат «Про суспільну угоду, або принципи політичного права». Автором є французький мислитель Жан-Жака Руссó.
16.07.2024, 21:41
Економіка
Не можна сподіватися на дивá у майбутньому, знущаючися з того, від чого залежить твоє завтра. Почнімо змінюватися на краще вже сьогодні!
28.04.2024, 13:54
Історія
«Буші» є одним із кількох термінів для позначення воїна давньої Японії. Перш за все, незламних, відданих і хоробрих самураїв.
06.02.2024, 06:56
Політика
Вірити, що думки змінюють наше завтра — це магія. Майбутнє формує комплекс дій, які ми робимо сьогодні, аби бути до нього готовим...
08.01.2024, 08:18