Маючи танки в перспективі, Україна подвоює свої зусилля, щоб отримати військові літаки.

ВІЙНА
01.02.2023, 14:35
Польський F-16 під час навчань НАТО над Ласком минулого року
Польський F-16 під час навчань НАТО над Ласком минулого року

Союзники України постачали Києву список озброєнь, що постійно зростає

російське вторгнення в Україну спонукало західні країни постачати постійно зростальний список озброєнь Києву, який намагається захистити себе: стрілецьку зброю, протитанкову зброю, артилерію, ракети та танки.

Такі розширення — зокрема угода цього місяця про початок постачання Україні танків німецького та американського виробництва — обіцяли обладнання, яке раніше здавалося недосяжним.

А як щодо закликів українських офіційних осіб до найпотужнішої зброї союзників: військових літаків?

Головний радник пана Зеленського Андрій Єрмак у понеділок припустив, що Україна почала тиснути на країни НАТО щодо військових літаків, заявивши в Telegram, що Київ отримав «позитивні сигнали» з Польщі щодо винищувачів F-16. Польща, яка раніше виступала за відправлення танків німецького виробництва в Україну, підкреслила, що координує рішення щодо зброї з іншими членами НАТО (нагадаємо, що офіційного запиту, на літаки від нашої країни не надходило, мабуть, пан Єрмак забув, що в дипломатії не існує поняття "написати в телеграм",  а кожен крок, який стосується зброї є документованим та підлягає спеціальній процедурі - Ред. Останній Бастіон).

А Вопке Хоекстра, міністр закордонних справ іншого члена НАТО, Нідерландів, нещодавно сказав нідерландським законодавцям, що уряд буде готовий надіслати американські літаки F-16, якщо Сполучені Штати дозволять передачу.

Однак у понеділок президент Байден на запитання репортера, чи нададуть Сполучені Штати винищувачі F-16, відповів, що ні. У Білому домі відмовилися коментувати питання про те, чи виключає пан Байден використання літаків повністю чи просто їх негайну передачу.

Маючи танки в перспективі, Україна подвоює свої зусилля, щоб отримати військові літаки._1

Інші лідери були більш прямими. Канцлер Німеччини Олаф Шольц нещодавно підтвердив, що Берлін не надсилатиме в Україну винищувачі. «Те, що ми не говоримо про винищувачі, я чітко дав зрозуміти дуже рано, і я це чітко заявляю тут», — сказав він у заяві про те, що Німеччина надішле Україні танки.

У понеділок міністр оборони Великобританії Бен Уоллес визнав питання щодо літаків у виступі перед членами парламенту.

«Оскільки ми розпочали боротьбу за доставлення танків в Україну, люди, зрозуміло, запитують, якими будуть наступні засоби», — сказав він. «Що ми знаємо про всі ці вимоги, так це те, що спочатку відповідь була «ні», але остаточна відповідь — «так».

Пан Уоллес сказав, що Британія відстежуватиме перебіг обговорень між західними союзниками, але зазначив, що рішення щодо військової допомоги не є «спеціальною справою».

Минулого тижня позиція США здавалася гнучкою. Речниця Пентагону Сабріна Сінгх тоді заявила, що вона не вірить, що Сполучені Штати коли-небудь «проводили межу» щодо озброєнь, які вони готові постачати, і підкреслила, що США надають Україні значні можливості протиповітряної оборони.

Але якщо західні країни нададуть сучасні літаки, навчання українських пілотів стане ускладнювальним фактором, за її словами, вимагатиме «більше людей, щоб піти з поля бою, щоб вивчити абсолютно нову систему».

Якби відправили винищувачі, навчання потребували б не лише українські пілоти. Логістика, необхідна для підтримки партії літаків, незнайомих українським механікам, які навчаються на обладнанні радянських часів, буде великою та займатиме багато часу.

І питання, як використовуватимуться такі літаки, залишається відкритим. Розповсюдження ракет класу «земля-повітря» з обох сторін призвело до того, що повітряні бої та бомбардування стали рідкістю порівняно з жорстокими артилерійськими битвами, які стали визначальними для війни.

AGM-88 HARM
AGM-88 HARM

Постачання Сполученими Штатами протирадіолокаційних ракет AGM-88 HARM, які почали надходити влітку, дозволило ВПС України — в основному складаючись із реактивних літаків і гелікоптерів радянських часів — вести вогонь своїми боєприпасами достатньо далеко від лінії фронту, щоб не піддатися впливу російської протиповітряної оборони.

Постачання нових реактивних літаків «зменшило б невигідне становище України проти російських ВПС і спростило б використання західних авіаційних боєприпасів, але це питання нижчого пріоритету, якщо врахувати всі обставини», — сказав Майкл Кофман, директор російських досліджень CNA, дослідницький інститут в Арлінгтоні, штат Вірджинія.

Автори: Ренді Пеннелл, Томас Гіббонс-Нефф, Золан Канно-Янгс - The New York Times

Переклад з англійської Останній Бастіон

Читайте також:
Війна
Схвалений США пакет військової допомоги для України не допоможе зупинити новий російський наступ. Однак може сповільнити його.
22 квітня, 14:54
Війна
А де мільйон дронів Зеленського?
05 квітня, 16:21
Світ
Пхеньян допомагає Москві коїти геноцид українців, надаючи різне озброєння. Своєю чергою, Сеул готовий надавати все необхідне Києву.
27 березня, 19:45
Політика
Анналена Бербок хоче обійти перепону в особі федерального канцлера. Наляканий компроматом у Москві Олаф Шольц допомагає РФ перемогти.
17 березня, 20:57
Економіка
Київ самотужки не здатен відродити власну оборонну промисловість. Десятиліття шкідництва, грабунку і корупції не минають без наслідків.
17 березня, 11:15
Війна
Цю інформацію підтверджують західні військові аналітики.
09 березня, 18:06