Микола Рашевський — один із першовідкривачів штучного інтелекту

ІСТОРІЯ
07.08.2023, 13:58
Микола Рашевський — один із першовідкривачів штучного інтелекту
Фото: google

Мало хто знає, але появою штучного інтелекту світ має завдячувати українцям!

Через постійні політичні, соціальні та економічні потрясіння, Україна рідко дивує світ новими революційними винаходами. Проте потужний науковий потенціал нашого народу, потрапляючи на "родючий грунт" розвинених держав, регулярно долучається до науково-технічного прориву безпрецедентних масштабів!

Коли ви починаєте шукати інформацію про історію появи та вивчення штучного інтелекту, то найчастіше зустрічаєте прізвища американських дослідників. Але насправді у витоків ШІ стоїть вихідець з України — видатний фізик, батько біофізики, який походить від давнього козацько-старшинського роду Рашевських, які оселилися на Чернігівщині.

Микола Рашевський
Микола Рашевський
Фото:google

Микола Рашевський народився 9 листопада 1899 року в Чернігові. З дитинства він захоплювався наукою, зокрема фізикою та біологією. Вивчав теоретичну фізику в Київському Імператорському університеті Св. Володимира. Після Жовтневої революції він разом із дружиною залишив Україну, емігрувавши спочатку до Туреччини, потім до Польщі, Франції та, нарешті, до США в 1924 році.

Микола Рашевський влаштувався працювати у дослідницькому центрі компанії з виробництва електрообладнання Westinghouse у Піттсбурзі, де зосередився на теоретичному фізичному моделюванні клітинного поділу та математиці клітинного поділу. Тут він зацікавився математичною біологією, яку він зміг широко розвинути, коли його призначили професором Чиказького університету в 1934 році. Він керував комітетом математичної біології.

Робота Миколи Рашевського із застосування математики в біології була новаторською. На його думку, будь-яке соціальне поняття і явище можна і потрібно виразити математично. Тому він створює моделі для опису поведінки індивіда на основі навколишніх об'єктивних умов, що фактично перетворює розумову активність у набір певних алгоритмів та лягає у основу створення штучних нейроних мереж.

У 1938 році він опублікував одну з перших книг з математичної біології та математичної біофізики під назвою: «Математична біофізика: фізико-математичні основи біології». Згодом ця фундаментальна книга була опублікована в трьох виданнях, остання редакція з’явилася у двох томах у 1960 році. За нею в 1940 році послідували «Досягнення та застосування математичної біології», а в 1947 році — «Математична теорія людських відносин», підхід до математичної моделі суспільства. Того ж року він заснував першу в світі програму доктора філософії з математичної біології в Чиказькому університеті.

Микола Рашевський познайомився із талановитим студентом Чиказького університету Волтером Піттсом та став його наставником. У тандемі вони активно вивчали нейронауку. Згодом Волтер Піттс разом із іншим американським науковцем Ворреном Маккалок розробили першу в світі нейронну мережу, що отримала назву Штучний нейрон Маккалока—Піттса.

Волтер Піттс та Воррен Маккалок
Волтер Піттс та Воррен Маккалок
Фото:google

Практично мережа була реалізована Френком Розенблатом у 1958 році як комп'ютерна програма, а згодом як електронний пристрій — перцептрон. Стрімкими кроками нова технологія почала проникати у різні галузі життя, перемагаючи відомих гросмейстерів та змушуючи хвилюватися представників фізичної та розумової праці.

Наразі штучний інтелект вивчають у багатьох університетах і науково-дослідних центрах світу, проте джерела цієї революційної технології своїм корінням уходять до України, точніше Чернігівської області, звідки походить наш видатний земляк!

Автор : Ігор Лядський
вибір редакції
Читайте також:
Світ
Міноборони США напередодні додало компанію до списку таких, що співпрацюють з військовими.
19 жовтня, 11:00
Війна
Журналісти провели два дні, подорожуючи країною з підрозділом безпілотників, коли він готувався запустити понад 100 безпілотників за ніч.
17 жовтня, 10:27
Війна
The Washington Post повідомляє про те, як нелегальні термінали Starlink допомагають російській армії в просуванні в Україні.
12 жовтня, 20:48
Історія
Подія сталася в одній із лабораторій Українському фізико-технічному інституті. Впродовж 1920-1930 років заклад знаходився у Харкові.
10 жовтня, 19:24
Життя
Альтман зазначив, що зараз суспільство стоїть на початку того, що він називає «Епохою інтелекту»
28 вересня, 14:31
Життя
Міністерство охорони здоров'я США визнало Blindsight революційним пристроєм
19 вересня, 16:57