Мін’юст і ВАКС проти російського грального бізнесу

ПОЛІТИКА
06 лютого, 18:13
Мін’юст і ВАКС проти російського грального бізнесу

Два мільярди на кону.

До моїх рук потрапив текст позову Міністерства юстиції до компанії ROYAL PAY EUROPE («Роял Пей Юроп») та її власника — росіянина з кіпрським паспортом Сергія Кондратенка, яким Мін’юст просить Вищий антикорупційний суд стягнути на користь держави гроші та інші активи компанії на загальну суму близько двох мільярдів гривень.

Ну, а оскільки ROYAL PAY EUROPE є компанією, проти якої в січні 2023-го було запроваджено санкції Ради нацбезпеки та оборони України, а її активи було заблоковано та передано в Агентство з розшуку та менеджменту активів, то цілком очевидно, що наступним кроком має стати передача цих активів у розпорядження держави.

Та не все так просто: від двох мільярдів навряд чи відмовляться без боротьби, тож існує реальна загроза того, що замість бюджету зазначені кошти опиняться на закордонних рахунках структур російського грального бізнесу.

Справа не в недовірі до ВАКС чи Мін’юсту, просто в Україні так інколи буває. Особливо якщо гроші великі, а процеси — складні. Буквально зараз іде кілька судових процесів, які й можуть вирішити долю цих грошей.

Відштовхуючись від тексту позову Мін’юсту, спробуємо розібратися, що це за компанія ROYAL PAY EUROPE, чим вона займалась в Україні та Росії, як пов’язана зі скандальним букмекером 1хВеt і за які її активи веде боротьбу наша держава.

 
Хто такі ROYAL PAY

Уперше про цю компанію ми фактично почули лише рік тому, коли 12 січня 2023 року указом президента України №14/2023 було введено в дію санкції проти латвійської компанії SIA «ROYAL PAY EUROPE» (ТОВ «Роял Пей Юроп», код 880011923).

Чому вона потрапила під санкції?

Якщо дуже коротко, то ROYAL PAY EUROPE звинувачують у тому, що саме через неї проходили гроші російського букмекера 1хВеt, який працював одночасно як у росії, так і в Україні.

Фактично ROYAL PAY була платіжною системою, афілійованою з російським 1хВеt, який своєю чергою також потрапив під санкції РНБО та був позбавлений букмекерської ліцензії в Україні.

Розібрати ж зв’язок цих структур глибше нам допоможуть фрагменти позову Мін’юсту, який, спираючись на матеріали слідства Служби безпеки України та Державного бюро розслідувань, розкриває складні ланцюжки побудови цих компаній та їхні взаємовідносини. Звісно, ми все скорочуємо та спрощуємо, але прискіпливий читач може самостійно ознайомитися з фрагментами цього документа.

Відповідно до відкритих реєстрів SIA «ROYAL PAY EUROPE» (код 50103973661) була зареєстрована 2016 року в Латвійській Республіці. Її власником є росіянин із громадянством Кіпру Сергій Кондратенко.

Компанія достатньо публічна й офіційно займається обробкою платежів в Інтернеті як на території ЄС, так і в оосії.

Однак, окрім латвійської компанії, того ж 2016-го Сергій Кондратенко зареєстрував таку саму структуру і в Росії — ТОВ «Роял Пей Рус» (реєстраційний номер 1167746083669, ідентифікаційний номер платника податків 7704342821). Вийшов із неї Кондратенко лише 25 січня 2023 року, після запровадження санкцій в Україні.

Основна діяльність «Роял Пей Рус» — це прийом та обробка платежів від 1xBet на території Росії.

Тут важливо сказати кілька слів про сам 1xBet, адже ще 2014-го він не зміг отримати букмекерську ліцензію в росії. Але як він тоді працює? Все просто, через свою компанію-клон «1хСтавка», яка має ліцензію в росії.

1хBet, що позиціонує себе як міжнародну компанію, створює для росіян велику кількість сайтів-дзеркал, які ведуть на легальний сайт у росії.

Юридично «1хСтавка» називається ТОВ «Ставка РУ» і повністю пов’язана з російськими власниками та інвесторами 1xBet. З’явилася вона 2013 року, коли власник компанії «Букмекер Паб» Олександр Міронов продав її одному із співзасновників 1хBet Роману Семіохіну, який і створив на базі «Букмекер Паб» букмекерську контору «1хСтавка».

Сьогодні власницею ТОВ «Ставка РУ» через АТ «Конструктор» є або дружина, або родичка Романа Семіохіна Альбіна Семіохіна.

Тому і не дивно що в березні 2023-го ТОВ «Ставка РУ» також потрапило в Україні під санкції РНБО саме за спорідненість з 1хBet.

У позові Мін’юсту на цю тему розкривається багато технічних деталей із прізвищами людей, а також наводяться експертизи ДБР про використання 1хBet і «1хСтавка» єдиного програмного забезпечення, кодів тощо.

І знову ж таки, рух грошей «1хСтавка» в росії забезпечується компанією Сергія Кондратенка «Роял Пей Рус». Це відкрита інформація.

Наприклад, за цим посиланням досі активна пропозиція поповнити гральні рахунки через схему придбання ваучерів платіжної системи ROYAL PAY.

А ось скрін із сайту 1xBet, де чітко видно можливість поповнити гральний рахунок через ROYAL PAY та опис у чаті гравців, як цим правильно користуватись.

Мін’юст і ВАКС проти російського грального бізнесу_1

Фактично ваучери ROYAL PAY стали інструментом обходу блокування в росії механізмів поповнення рахунків 1xBet. Ти купуєш ваучер нібито у сторонньої компанії, а потім він конвертується в віртуальні гроші на рахунку гравця. Прямого поповнення 1хBet немає, але воно і не потрібне, адже гроші, які надходять на рахунки ROYAL PAY, потрапляють на споріднену структуру.

За даними позову Мін’юсту, а також із відкритої інформації в мережі, засновниками букмекерської компанії 1хBet є троє громадян Росії: Роман Семіохін, Сергій Каршков і Дмитро Казорін. В якийсь момент з’явився ще Олександр Міронов, який продав Роману Семіохіну «Букмекер Паб», на базі якого з’явилася «1хСтавка».

Цікаво, що Сергій Каршков до створення компанії працював у підрозділі з кібербезпеки поліції Брянська. Саме Каршков долучив до роботи в екосистемі 1хBet свого колегу з кібербезпеки Сергія Кондратенка.

Якої шкоди завдала Україні ця «група»

Уже під час повномасштабного вторгнення росії, 30 березня 2022 року, Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей видає ліцензію на букмекерську діяльність ТОВ «Твоя беттінгова компанія» (код 44339797), яка починає працювати під брендом 1хBet і на ресурсі 1xbet.ua. Вже тоді в ЗМІ пишуть про те, що ліцензію отримали росіяни, але тривалий час КРАІЛ це не цікавило.

Юрособою 1хBet в Україні, яка отримала ліцензію КРАІЛ, було ТОВ «Твоя беттінгова компанія», а на момент його створення керівником компанії було призначено Родіна Олександра Володимировича. Це важлива фігура в нашій історії, бо Олександр Родін є довіреною особою в Україні росіянина-кіпріота та власника «Роял Пей Рус» і ROYAL PAY EUROPE Олександра Кондратенка. Це фактично підтверджує як пов’язаність компаній, так і загальну схему контролю роботи з боку росіян.

Із цього приводу в позові Мін’юсту розкривається багато цікавих фактів:

  • 04.08.2021 ТОВ «Роял Пей Юроп» видало довіреність Родіну Олександру Володимировичу на представництво інтересів товариства;
  • 26.01.2022 ТОВ «Роял Пей Юроп» видало довіреність Родіну Олександру Володимировичу на представництво інтересів з усіх питань щодо укладення та підписання від імені компанії та в її інтересах з АТ «Мегабанк»;
  • 26.01.2022 компанія Startling Limited (Кіпр) видала довіреність Родіну Олександру Володимировичу на представництво інтересів з усіх питань щодо укладення та підписання від імені компанії та в її інтересах з АТ «Мегабанк». При цьому директором, єдиним акціонером і кінцевим бенефіціарним власником компанії Startling Limited є Кондратенко Галина Сергіївна — дружина Сергія Кондратенка;
  • 03.08.2021 Startling Limited в особі директора Кондратенко Галини Сергіївни видала Родіну Олександру в Республіці Кіпр довіреність на представництво інтересів компанії Startling Limited на території України, зокрема, на відкриття поточних, інвестиційних та інших рахунків у національній або іноземній валюті в будь-яких комерційних банках України.

Можна продовжувати, але, гадаю, читачам уже зрозуміло: коли 1хВеt заходив в Україну та створював тут юридичну компанію «Твоя беттінгова компанія», то її директором призначалася своя для росіян людина.

Директор ТОВ «ТБК» Олександр Родін — людина, що прямо пов’язана з власником платіжної системи «Роял Пей Рус» і ROYAL PAY EUROPE Сергієм Кондратенком, який безпосередньо входить у глобальну екосистему росіян-бенефіціарів 1хВеt. Саме тому з появою в Україні 1хВеt тут одразу почала працювати і їхня платіжна система ROYAL PAY EUROPE.

Проте вже через кілька місяців після отримання ліцензії та після розслідувань журналістів уся архітектура росіян в Україні посипалася:

  • 6.09.2022 КРАІЛ анулювала ліцензію для ТОВ «Твоя беттінгова компанія»;
  • 12.01.2023 РНБО було запроваджено санкції проти SIA «ROYAL PAY EUROPE»;
  • 10.03.2023 було запроваджено санкції проти ТОВ «Твоя беттінгова компанія».

Техніко-юридичні підстави для запровадження санкцій РНБО проти цих компаній ґрунтуються на сплаті податків від діяльності в країні-агресорці. Згідно з позовом Мін’юсту, у 2022 році ТОВ «Ставка РУ» сплатило до державного бюджету Російської Федерації 132 млн російських рублів, що еквівалентно 65 млн грн, а це перевищує встановлену Законом України «Про санкції» суму у розмірі 40 млн грн для юридичної особи.

Крім податкового, є й інші аргументи. Наприклад, фрагменти реп-батлу 2022 року, присвяченого так званій СВО у росії, де спонсором виступав 1хВеt, а учасники всіляко принижували Україну та українців і читали реп про «фашистів» з «Азову» та «бомбили Донбас». Або публічний збір 1% зі ставок «1хСтавка», яка є клоном 1хBеt, про що вже написано вище, на лікування поранених під час так званої СВО російських військових.

Після цього не залишається сумнівів як в обґрунтованості запроваджених проти цих компаній санкцій, так і в тому, що Україна має повне право на перерахування до бюджету всіх арештованих активів.

Скільки грошей ROYAL PAY було заблоковано після санкцій та що з ними відбувається зараз

Виявляється, що за недовгий час роботи в Україні компанія ROYAL PAY EUROPE змогла дуже непогано поповнити свої рахунки.

Відповідно до інформації з позову Мін’юсту в ВАКС, арештовані та передані в АРМА активи ROYAL PAY EUROPE виглядають так:

  • 53 млн грн, 3,4 млн дол. і 54 тис. євро на депозитному рахунку АРМА в АТ «Державний ощадний банк України»;
  • цінні папери, а саме ОВДП, придбані АРМА за кошти ТОВ «Роял Пей Юроп» у кількості 494 158 штук, номінальною вартістю 494 млн грн;
  • цінні папери, а саме ОВДП, придбані АРМА за кошти ТОВ «Роял Пей Юроп» у кількості 1 258 735 штук, номінальною вартістю 1,2 млрд грн.

Загалом майже два мільярди гривень, з яких приблизно 1,8 млрд грн — в ОВДП, тобто ці гроші де-факто вже працюють на Україну.

Однак де-юре гроші залишаються власністю ROYAL PAY EUROPE і перебувають у статусі арештованих. Що, власне, і відкриває росіянам з кіпрськими паспортами шлях до їхнього повернення.

З одного боку, в грудні 2023-го Мін’юст подає позов у ВАКС із вимогою стягнути в дохід держави арештовані та передані в АРМА активи на майже два мільярди гривень. ВАКС позов прийняв, і завтра, 7 лютого 2024 року, відбудеться вже друге засідання. А з іншого боку, ROYAL PAY EUROPE ще 28 червня 2023 року звернулося до Верховного суду з позовом проти президента Зеленського та з вимогою визнати запровадження санкцій протиправним і скасувати їх.  Верховний суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду також прийняв цей позов до розгляду, і одне з найближчих засідань за цією справою відбудеться вже 14 лютого 2024 року.

Чи є шанси скасувати санкції проти ROYAL PAY EUROPE? Не думаю. Але їм це і не потрібно. Достатньо буде винесення рішення про «забезпечення позову», щоб зупинити дію указу президента про запровадження санкцій. Після цього, спираючись на «забезпечення позову», можна подати клопотання про скасування арешту коштів і повернення їх із рахунків АРМА на рахунки ROYAL PAY EUROPE. А оскільки компанія з Латвії, то гроші можуть опинитися саме на латвійських, а не на українських рахунках. Після цього питання санкцій вже нікого не хвилюватиме. Два мільярди гривень опиняться під контролем росіян.

Чому ми взагалі розглядаємо такий сценарій? Бо українці чудово знають, як можуть працювати наша судова система та державні представники в умовах, коли на кону стоять великі гроші. До того ж перше засідання ВАКС відверто показало слабку готовність Мін’юсту відстоювати інтереси держави. Сподіваємося, що на друге слухання представники міністерства підготуються більш якісно, адже в разі їхнього провалу та прийняття рішення ВАКС не на користь держави у росіян відкривається реальний шлях до повернення грошей на свої рахунки.

Джерело

Автор : Євген Плінський
Читайте також:
Війна
Хто керував надзвичайниками Полтавщини останні 6 місяців?
вчора, 18:40
Світ
Поразка України у війні стане «поворотним моментом в історії», коли Захід «остаточно втратить свою післявоєнну гегемонію».
13 квітня, 11:23
Політика
На це вплинуло рішення Собору РПЦ-ФСБ оголосити Україні «священну війну».
13 квітня, 09:02
Війна
На думку експертів, до початку літа ситуація з ефективністю протиповітряної оборони України може стати критичною
11 квітня, 17:41
Політика
Які оборудки привіз з собою до Харкова Олег Синєгубов?
10 квітня, 16:25
Політика
Онлайн казино продовжують ухилятися від сплати податків, грабуючи українців.
10 квітня, 15:25