Міжнародні кредитори таємно видали українському уряду «чорну мітку»
Уряд Зеленського-Шмигаля загнав державу у борги, за які розплачуватимуться наші онуки. Їхні ж спочиватимуть на Мальдівах і Канарах...
В українському сегменті зовнішнього боргу раптом виникла суто українсько-внутрішня проблема. Наступного тижня, тобто від завтра, має завершитись реструктуризація зовнішнього боргу, єврооблігацій.
Умови погоджені комітетом кредиторів і Міністерством фінансів і нібито сюрпризів не очікується. Але завжди при реструктуризації для стимулювання голосування виставляються умови, що ті, хто не підтримують голосування, будуть покарані.
З іншого боку тим хто підтримує, гарантовані певні плюшки. Таким чином, коли реструктуризація неминуча й умови точно будуть погоджені, дуже важливо взяти участь у голосуванні, а от із цим виникла проблема.
І не через небажання українських власників єврооблігацій голосувати, тим більше голосувати українці люблять, а проблема з тим, що ці власники за мірками ринку єврооблігацій дуже дрібні. Ринок єврооблігацій це в принципі ринок великих дядь і тьоть, які оперують десятками мільйонів доларів.
Проте тільки в Україні, через брак інших інструментів для голосування, цей ринок трошки видозмінився. Ще до початку повномасштабного вторгнення дуже багато українських інвесторів купили єврооблігації у дуже дрібних як для цього ринку обсягах, менше мінімального лота, який складає тут або $100 тисяч або $200 тисяч, залежно від випуску.
Дроблення було цілком законним і отримало благословення Національного Банку, а далі все пішло не так. Спочатку агресія РФ обвалила цей ринок, потім власники українських єврооблігацій дізнались, що їх чекає реструктуризація і списання частини боргу, що не сталося б, якби вони купили облігації внутрішні.
А цього тижня вони дізналися, що багато з них не зможуть проголосувати, бо в умовах реструктуризації було прописано, що для голосування потрібно мати цей самий мінімальний лот. Скоріш за все, погоджуючи умови реструктуризації про «маленьких» просто не подумали.
Відтак і використали стандартну козу документів, де таке і зазначалось. Тим більше, що за мірками загального обсягу реструктуризованого боргу об'єм єврооблігацій у власності дрібних українських незначний і якщо вони не проголосують, це нічого не змінить.
Для самої реструктуризації не змінить, а от для власників євробондів на невелику суму змінить дуже багато і в першу чергу суму, яку вони отримають. Їх просто чекає більше списання, проте коли розв'язували глобальну проблему, про маленьку ніхто і не подумав.
Адже їх голосування нічого не змінює і це як боротьба за чиїсь голоси на виборах президента США в Каліфорнії, де старатися сенсу немає, адже всім і так ясно, за кого проголосує цей штат. Правда, їх багато і вони будуть дуже галасливі, що гарантує велику головний біль для Мінфіну і Нацбанку всередині України вже після реструктуризації.
Рішенням може стати голосування на рівні НБУ, який би проголосував за всіх українців разом, але чи погодиться на це регулятор, поки не ясно. Так чи інакше, черговий урок про інвестиції в Україні чергові українські інвестори отримали й навіть лондонське право, по якому випускаються єврооблігації, не гарантує вам, що вас не чекає сюрприз.
Окрім історії з єврооблігаціями, мало що відбувалось на внутрішньому і зовнішньому ринку. На зовнішньому більш жваво торгувались варанти; гривня помірно коливалась, без різких рухів.
Ставки на внутрішньому ринку залишаються стабільними на тлі зупинки НБУ на шляху зниження вартості грошей в економіці на тлі прискорення інфляції. Нові дані по інфляції лише підтвердили вже наявний тренд — річна інфляція продовжує зростати й тепер складає 5,4%.
Все ж таки відключення світла дорого коштувало українському бізнесу, зате дуже дивні дані вийшли в липні за споживчими настроями українців, — вони покращились. Причому це сталося саме в липні, коли спека лишала споживачів без світла.
Хто зна, може вони тоді менше дивились телевізор чи читали новини, а може просто втомились від власної депресії, в який український споживач занурився з головою ще в кінці 2023 року. І цікаво, що ми побачимо наприкінці серпня, адже світло вже є, але є і події в Курську, які точно покращили настрої всім українцям.