Молдова ризикує залишитися взимку без електроенергії

ЕКОНОМІКА
27.10.2022, 20:23
Молдова ризикує залишитися взимку без електроенергії
Фото: Google

Москва намагається заморозити всі непідконтрольні їй столиці сусідніх держав. До Києва вже приєднується Кишинів.

Після масованого ракетного обстрілу української енергетичної інфраструктури, Україна призупинила експорт електроенергії до країн Європи. Зокрема і до Молдови.

Молдовська енергосистема тісно інтегрована в українську, настільки, що основні трансформаторні підстанції держави знаходилися під диспетчерським керуванням "Укренерго". Середній рівень електроспоживання в Молдові – 750 МВт.

У зимові холоди, електроспоживання зростає до 1 ГВт. При цьому, 70-85% цього обсягу забезпечувалося Молдовською ДРЕС, що підконтрольна "Придністров'ю", яке на днях оголосило "надзвичайний стан" в економіці та обмежило експорт електроенергії до Молдови з 600 до 350 МВт начебто через "брак газу".

Натомість на підконтрольній уряду території генерується лише 100 МВт електроенергії. Зараз дефіцит вдається нівелювати коштом дороговартісного аварійного експорту електроенергії з Румунії (180 МВт), проте його потужність обмежена пропускною здатністю ліній електропередач.

Плюс, попереду початок зимових холодів, відповідно обсяги споживання електроенергії значно зростуть. Удари ж по енергетичній інфраструктурі України якось "дивно" збіглися із заявами російських маріонеток у Придністров'ї про обмеження електропостачання до Молдови.

Очевидно, що мета Кремля – дестабілізувати Молдову на чолі з незручною для них Маєю Санду. Україна у даній ситуації нічим не може допомогти західній сусідці, оскільки сама потерпає від аварійних відключень.

Свого часу Мая Санду почала політику на скорочення залежності від електроенергії з підконтрольної Кремлю Молдовської ДРЕС коштом нарощення постачання електроенергії з України. Звичайно, нам додаткові гроші за експорт електроенергії не заважають, але з точки зору стратегічного мислення, молдовський уряд мав би почати процес ширшої диверсифікації джерел електропостачання.

За ці роки можна було б вже почати модернізацію Кишинівської ТЕЦ-2, яка могла б виробляти набагато більше електроенергії якби не застаріле обладнання. Можна було б розбудовувати мережу вітрових та сонячних електростанцій (прецеденти ж є на Одещині), але натомість уряд Молдови роками обирав стратегію купівлі дешевих енергоресурсів, спочатку з контрольованої Кремлем МолДРЕС, а потім з України.

Українська енергосистема мала б забезпечувати молдовську аварійними перетоками, а не складати 30% у структурі електроспоживання Молдови, але мають те, що мають. Так що, не лише Німеччина велася на мульку з дешевими енергоресурсами, та ми й теж до 2014 року продавали свої стратегічні інтереси за "дешевий російський газ".

Але добре, що ми раніше за них усвідомили свої помилки.

Автор – Валентин Краснопьоров, засновник громадської ініціативи "Останній Капіталіст"

Читайте також:
Світ
Польський уряд підписав контракт на дві батареї Patriot з більш ніж 200 ракетами у 2018 році.
07 лютого, 10:09
Політика
Попри всі запевнення різного роду "експертів" і пропагандистів Україні вдалося розпочати глибинну трансформацію колективного Заходу.
02 лютого, 19:14
Політика
Знання минулого теж є ресурсом у війні. Це доступ до сукупного досвіду спільноти, який допомагав виживати, творити й перемагати.
01 лютого, 19:01
Війна
Яйцев призначив до Міноборони етнічного росіянина, який працював у Кабміні Криму за часів Януковича та підтримав окупацію Криму
31 січня, 17:25
Світ
Туреччина бачить значний потенціал у оборонній співпраці з Португалією
30 січня, 13:20
Політика
Народні обранці з чиновниками імітують бурхливу діяльність, адже досі не втямили: російська агресія не поверне їм буденність до 23.II.2022.
26 січня, 21:27