Молдова ризикує залишитися взимку без електроенергії

ЕКОНОМІКА
27.10.2022, 20:23
Молдова ризикує залишитися взимку без електроенергії
Фото: Google

Москва намагається заморозити всі непідконтрольні їй столиці сусідніх держав. До Києва вже приєднується Кишинів.

Після масованого ракетного обстрілу української енергетичної інфраструктури, Україна призупинила експорт електроенергії до країн Європи. Зокрема і до Молдови.

Молдовська енергосистема тісно інтегрована в українську, настільки, що основні трансформаторні підстанції держави знаходилися під диспетчерським керуванням "Укренерго". Середній рівень електроспоживання в Молдові – 750 МВт.

У зимові холоди, електроспоживання зростає до 1 ГВт. При цьому, 70-85% цього обсягу забезпечувалося Молдовською ДРЕС, що підконтрольна "Придністров'ю", яке на днях оголосило "надзвичайний стан" в економіці та обмежило експорт електроенергії до Молдови з 600 до 350 МВт начебто через "брак газу".

Натомість на підконтрольній уряду території генерується лише 100 МВт електроенергії. Зараз дефіцит вдається нівелювати коштом дороговартісного аварійного експорту електроенергії з Румунії (180 МВт), проте його потужність обмежена пропускною здатністю ліній електропередач.

Плюс, попереду початок зимових холодів, відповідно обсяги споживання електроенергії значно зростуть. Удари ж по енергетичній інфраструктурі України якось "дивно" збіглися із заявами російських маріонеток у Придністров'ї про обмеження електропостачання до Молдови.

Очевидно, що мета Кремля – дестабілізувати Молдову на чолі з незручною для них Маєю Санду. Україна у даній ситуації нічим не може допомогти західній сусідці, оскільки сама потерпає від аварійних відключень.

Свого часу Мая Санду почала політику на скорочення залежності від електроенергії з підконтрольної Кремлю Молдовської ДРЕС коштом нарощення постачання електроенергії з України. Звичайно, нам додаткові гроші за експорт електроенергії не заважають, але з точки зору стратегічного мислення, молдовський уряд мав би почати процес ширшої диверсифікації джерел електропостачання.

За ці роки можна було б вже почати модернізацію Кишинівської ТЕЦ-2, яка могла б виробляти набагато більше електроенергії якби не застаріле обладнання. Можна було б розбудовувати мережу вітрових та сонячних електростанцій (прецеденти ж є на Одещині), але натомість уряд Молдови роками обирав стратегію купівлі дешевих енергоресурсів, спочатку з контрольованої Кремлем МолДРЕС, а потім з України.

Українська енергосистема мала б забезпечувати молдовську аварійними перетоками, а не складати 30% у структурі електроспоживання Молдови, але мають те, що мають. Так що, не лише Німеччина велася на мульку з дешевими енергоресурсами, та ми й теж до 2014 року продавали свої стратегічні інтереси за "дешевий російський газ".

Але добре, що ми раніше за них усвідомили свої помилки.

Автор – Валентин Краснопьоров, засновник громадської ініціативи "Останній Капіталіст"

вибір редакції
Читайте також:
Політика
Зеленський відклав угоду зі США у сфері корисних копалин, щоб її уклав Трамп
вчора, 19:39
Війна
Проблеми з особовим складом, через відсутність якого ці споруди стоять порожніми й без бою займаються противником.
вчора, 14:03
Позиція
Вся ця група докерувалася Міністерством до того, що військпреди пропустили на фронт браковані міни 120-мм на мільярди гривень.
11 грудня, 11:21
Політика
Він називав Революцію гідності «державним переворотом» та підтримував «мирний план Медведчука».
07 грудня, 13:34
Політика
900 мільйонів ₴ на захист для ДніпроГЕС отримав бізнесмен, який відмивав гроші для росіян, – FT
06 грудня, 11:47
Опінії
Це найбільша «одноразова» афера цього року.
03 грудня, 15:00