Мовна окупація українців: російська повертає втрачені позиції

ПОЛІТИКА
31 жовтня, 12:33
Мовна окупація українців: російська повертає втрачені позиції
Фото: Facebook

Або ми як держава та суспільство перейдемо до дієвішої й наступальної мовної політики, або Україна не матиме майбутнього. Третього не дано!

Усіх, хто надмірно зрадів новині про те, що українська мова переможно шириться соціальними мережами, закликаємо читати далі заголовків і уважно придивитися до даних, оприлюднених Центром контент-аналізу. А дані свідчать — сиутація не лише не надто райдужна, але й загрозлива!

Зверніть увагу на ці діаграми. Якщо у 2022 і 2023 роках відбувалося виразне зростання частки української мови у соцмережах, то в 2024-му воно в одних соцмережах це зростання вповільнилося, в інших — зупинилося.

Натомість у мережах, якими найактивніше користуються діти та молодь, узагалі почався зворотній процес русифікації. Нове змосковщення українців на марш, без перебільшення:

  • в Instagram зростання частки російської мови за неповний рік від 8% до 13%;
  • у TikTok російська зросла від 45% до 53%;
  • у Facebook не змінилася за рік (21%);
  • лише в X (Twitter) і YouTube частка російської трохи знизилася (від 20% до 17% і від 54% до 50% відповідно).
Тобто навіть попри війну намічається тенденція до рерусифікації соцмереж!

І, звичайно, ця тенденція не сама собою з'явилася. Вона постала через цілеспрямовані зусилля РФ і практично повну відсутність системної мовно-інформаційної політики (зокрема щодо соцмереж) з боку української держави.

Якщо ми, українці, не усвідомимо загрози, ми не зможемо її подолати. Коли зараз, у час війни із РФ і відповідних суспільних настроїв та можливостей держави, почалася рерусифікація соцмереж, то у повоєнний час цей процес набуде значно потужнішого характеру.

Зважаймо на потенційне зниження суспільного імунітету до російських впливів і зростання можливостей росіян впливати на наше інформаційне поле. Перш за все, через фінансові, політичні та інші механізми.

Це стосується не лише соцмереж: дослідження свідчать про стрімке зростання спілкування російською мовою, наприклад, у школах. Ці тенденції (поки лише тенденції) — вбивчі для нашої країни.

Якщо Україна не стане всуціль україномовною (на цьому етапі — на контрольованій території), вона не матиме майбутнього, з багатьох взаємоповязаних причин. Звісно, можна дискутувати, наскільки швидко і якими методами можливо досягти цієї повсюдної україномовності.

Але... але показником правильного розвитку подій має бути стійке і значне зростання частки української мови в усіх галузях суспільного життя. Впродовж останнього року, всупереч бадьорим заголовкам, цього зростання практично нема, а в окремих важливих сегментах є падіння і рерусифікація.

Насамкінець наголосимо, що важливо ясно усвідомити цей момент і діяти відповідно.
Мовна окупація українців: російська повертає втрачені позиції_1
Автор : Ганна Гопко
Читайте також:
Економіка
Накладені урядами західних держав антиросійські санкції не допомагають придушити економічно Москву. Режим путіна досі збагачується.
09 липня, 08:29
Політика
Поки більшість українців вірять у поразку РФ, населення ЄС налаштоване скептичніше. На Заході не бачать, як Київ здатен перемогти Москву.
03 липня, 14:54
Війна
Закон про мобілізацію з новими правками почне діяти з 18 травня.
24 квітня, 17:43
Політика
Місяць тому заступником начальника митного посту «Ягодин» призначено корупціонера Бурдейного.
11:07
Політика
Катерина Сікора, котра має проблеми з НАЗК, задекларувала велику кількість нерухомості, а також фірми, які оформлені на її родичів.
10:27
Політика
Але справжню Свободу нам ще тільки належить здобути у кровопролитній боротьбі.
09:00