На похмурому російському цвинтарі море хрестів свідчить про справжню ціну війни

Опінії
16.02.2023, 14:25
Могили загиблих російських солдатів з найманців Вагнера на околиці Бакинської, містечка в росії,
Могили загиблих російських солдатів з найманців Вагнера на околиці Бакинської, містечка в росії,

Похмура засніжена ділянка біля Чорного моря є місцем останнього спочинку все нових і нових солдатів найманців Вагнера

Міжнародний кореспондент The New York Times


БАКІНСЬКА, росія — Це були самотні похорони. Чотири вузькі труни, нещодавно витягнуті з критої вантажівки, стояли на підставках під наполегливим снігопадом, поки православний священник відправляв останній обряд. Троє могильників у пошарпаних куртках дивилися, урочисто склавши руки. Поруч стояв екскаватор, готовий копати ще могили.

«Господи помилуй», — співав священник, освячуючи тіла загиблих російських воїнів ладаном, коли морозний вітер бив по рясі.

Після того, як ті трупи опустили, ще чотирьох померлих солдатів у багряних трунах провели в останній шлях.

Це місце останнього спочинку для багатьох чоловіків, які втратили життя, борючись як приватні найманці, відомі як Вагнера, які очолювали російські військові зусилля в багатомісячній битві за українське місто Бахмут.

Православний священик, відомий як отець Дмитро, освячує труни загиблих російських воїнів Вагнера на кладовищі в Бакінській на початку лютого.
Православний священик, відомий як отець Дмитро, освячує труни загиблих російських воїнів Вагнера на кладовищі в Бакінській на початку лютого.

Засновник «Вагнера» євген пригожин, магнат, який має тісні стосунки з президентом путіним, вихваляв його війська як «ймовірно, найдосвідченішу армію у світі на сьогодні».
Але стрімко зростальне кладовище в Бакінській, містечку біля Чорного моря, є доказом того, що його наймана армія — до складу якої входить багато погано навчених колишніх каторжників — зазнає втрат на полі бою. Нещодавно буднього дня дев’ятьох чоловіків було поховано на цьому відносно новому кладовищі, створеному для новобранців Вагнера, які вказали, що вважають за краще бути похованими саме там.

Наприкінці минулого року активістам повідомили про підвищену активність на цьому цвинтарі яке примикає до кладовища, яким користується місцева громада. Тоді в ньому було близько 50 могил. Зараз їх близько 300, і ті, хто спостерігає за кладовищем, кажуть, що в середньому на день ховають від чотирьох до восьми солдатів; оцінки місцевих ЗМІ ще вищі, повідомляючи про 16 могил на день.

Майже всі могили, засипані свіжим снігом, були ідентичними, хоча зрідка біля голови могили стояв тонкий мусульманський надгробок, а не православний хрест. Кожна має вінок із пластикових квітів у стилі логотипа Вагнера — червоного, жовтого та чорного із золотою зіркою посередині. Лише на одній могилі Андрія Васильовича Орлова, який помер 15 грудня у віці 28 років, була фотографія та додатковий вінок квітів.


Про поховання тут мало звертали увагу до кінця грудня, коли антивоєнний активіст Віталій Вотановський не почав публікувати у своєму Telegram-каналі зображення кладовища, зокрема імена та дати народження загиблих. Через десять днів, на Новий рік, з'явилися фотографії, на яких пригожин покладає квіти на могили.

Могила російського воїна Вагнера на кладовищі.
Могила російського воїна Вагнера на кладовищі.

Втрати почали збільшуватися, сказав пан Вотановський, оскільки бої за Бахмут і сусіднє село Соледар посилилися.«З листопада кількість смертей різко зросла», — сказав 51-річний пан Вотановський в інтерв’ю у своєму будинку в сусідньому місті Краснодар. За його словами, раніше він нараховував близько чотирьох поховань на день, але зазначив, що одного дня їх було 11.

Пан Вотановський, який від початку вторгнення провів 20 днів у в'язниці через свою антивоєнну діяльність, має майже енциклопедичні знання про кладовища свого регіону. Він збирає підказки від місцевих жителів і веде поточний облік загиблих на війні, похованих у цьому районі, а також публікує фотографії надгробків у своєму Telegram-каналі. Він сказав, що повідомлення громадськості про імена та особи загиблих було його єдиним способом протесту та спроби змінити громадську думку.

«Це єдиний нормальний, законний спосіб сказати людям, що війна — це смерть, що це погано, щоб вони якось відобразили це у своїй голові», — сказав пан Вотановський, ветеран російської армії, який багато років працював на військових як радіоінженер.

Згідно з аналізом The New York Times, багато бійців Вагнера, похованих на Бакинській, були засуджені за злочини. За оцінками західних спецслужб, уряду України та асоціації захисту прав ув'язнених «росія за ґратами» з липня близько 40 000 ув'язнених приєдналися до російських військ — приблизно 10 відсотків ув'язнених країни. Українські офіційні особи стверджують, що майже 30 000 з них дезертували або були вбиті чи поранені, але це число неможливо перевірити незалежно.

Віталій В. Вотановський, праворуч, у своєму домі в Краснодарі, росія, зі своїм другом Віктором В. Чириковим у лютому.
Віталій В. Вотановський, праворуч, у своєму домі в Краснодарі, росія, зі своїм другом Віктором В. Чириковим у лютому.

Один із могильників із гордістю зазначив приїжджим журналістам, що труни «гідно» поставили не на землі, а на окремих підставках.
Деякі оглядачі припустили, що кладовище є піар-ходом пригожина, який все частіше шукає кредитів за захоплення української території та, як вважають, має політичні амбіції.

«На відміну від загальної тенденції в росії, яка полягає в намаганні мінімізувати втрати та применшити втрати військових, пригожин намагається пропагувати військовий героїзм і самопожертву» своїх солдатів, сказав Самуель Рамані, науковий співробітник RUSI, оборонного мозкового центра у Великобританії, який вивчає групу.

Недалеко від цвинтаря, за 20 хвилин їзди по трасі в цій області, стоїть комплекс із каплицею, спорудженою на честь загиблих бійців Вагнера. Під час нещодавнього візиту ворота навколо комплексу були повністю зачинені. На відеозаписах пригожина, який відвідує це місце, видно стіни, на яких містяться кремовані останки невідомої кількості бійців.

Магазин, що продає армійські нарукавні знаки, неподалік від бази, яка, за словами спостерігачів, була навчальним центром для солдатів Вагнера в Молькіно, росія.
Магазин, що продає армійські нарукавні знаки, неподалік від бази, яка, за словами спостерігачів, була навчальним центром для солдатів Вагнера в Молькіно, росія.

Ще 10 хвилин вниз по трасі знаходиться база Молькіно, яка, за словами спостерігачів, була тренувальним табором для солдатів Вагнера з 2015 року. За даними російських ЗМІ, Міністерство оборони витратило щонайменше 1 мільярд рублів, або 13,6 мільйона доларів, на розвиток навчального центра.

База закрита для цивільних осіб, але солдати в різних уніформах були основними відвідувачами кількох кафе, закладів швидкого харчування та магазину, що знаходився неподалік.

Один військовий, який назвався Абхатом, сказав, що він із Самарської області, поблизу кордону з Казахстаном, і що цього вечора його відправляють в Україну.
Він сказав, що йому 30 років і що він «пішов добровольцем не заради грошей, а через любов до своєї країни».

У регіональній столиці Краснодарі, місті з населенням 900 000 людей, війна знаходиться не за горами. Цивільна авіація призупинена з 24 лютого минулого року, дня вторгнення росії, а винищувачі виконують тренувальні місії над головою, доповнюючи поточні тактичні навчання в Молькіно.

Плакат із зображенням російського солдата з гаслом «Слава Героям росії» видно на дорозі біля каплиці, побудованої в пам'ять про бійців Вагнера.
Плакат із зображенням російського солдата з гаслом «Слава Героям росії» видно на дорозі біля каплиці, побудованої в пам'ять про бійців Вагнера.

Краснодарський край, який займає третє місце за чисельністю населення з 85 регіонів росії, займає друге місце за кількістю справ за «дискредитацію російської армії» — звичайне звинувачення, висунуте всім, хто висловлює опозицію до війни. Повторний злочин може призвести до 10 років позбавлення волі.

В одному випадку, який потрапив у заголовки газет і викликав тривогу у місцевих антивоєнних активістів, подружня пара обговорювала між собою свою протидію вторгненню під час обіду в ресторані. Власник закладу викликав поліцію, яка звинуватила чоловіка та дружину в дрібному хуліганстві. Дружину додатково звинуватили в «дискредитації» російської армії.

Попри лячну атмосферу, близький друг пана Вотановського Віктор В. Чиріков, також ветеран армії, вважає, що просте повідомлення про загиблих зрештою призведе не лише до кінця війни, але й до краху системи яку побудував путін

«Ви знаєте, чому впала Російська імперія?» — сказав він на кухні пана Вотановського. «Через кількість трун, які поверталися з фронтів Першої світової війни в села, де жили полеглі».

«Одна справа дивитися по телевізору чи комп’ютеру «ой, там воюють, там вбивають», як у комп’ютерних іграх», — додав він. «Але люди починають запитувати: «Навіщо ми це робимо?» коли бачать труну чи могилу своїх шкільних друзів».

Двоє чоловіків сказали, що продовжуватимуть рахувати загиблих, оскільки кількість жертв зростатиме. На кладовищі в Бакінській на ділянці, схоже, є місце для багатьох інших тіл.
«Їм все одно знадобиться більше місця», — сказав пан Вотановський.

Автори: Валері Хопкінс, - The New York Times

Переклад з англійської Останній Бастіон

Читайте також:
Опінії
Зупинення видачі закордонних паспортів в українських консульствах за кордоном - це ідея Єрмака, а не Кулеби
вчора, 15:36
Опінії
Кремлівська пропаганда і корисні ідіоти на Заході знову поширюють панічні настрої. Московитам незламний Харків як кістка у горлі.
вчора, 13:56
Опінії
Таким чином «слуга народу» намагається допомогти своєму куму Олександру Мартинюку.
вчора, 11:00
Опінії
Жодні тимчасові перемир'я, виходи на межі та фіксації ЛБЗ, цю війну не закінчать.
вчора, 10:11
Опінії
Чи може держава мститися своїм громадянам? А виявляється, може.
вчора, 09:06
Опінії
Чим довше затягується війна, тим важливішими стають ресурси. А чи відомо вам, який головний ресурс на війні?
23 квітня, 20:32