На Тернопільщині судять двох волонтерів, яких звинувачують у привласненні мільйонів

КРИМІНАЛ
20.05.2022, 10:20
На Тернопільщині судять двох волонтерів, яких звинувачують у привласненні мільйонів

Їх відмовилися захищати усі адвокати Тернопільщини

У привласненні благодійних внесків для ЗСУ, підозрюють двох братів-волонтерів з Тернопільщини.

Днями Тернопільський міськрайонний суд обрав для них запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, повідомляє 0352.ua.

Братів Івана і Андрія Козаків забрали в ізолятор просто із зали суду з альтернативою застави у понад мільйон гривень.

Один з братів — Андрій Козак, який є засновником благодійного фонду «Милосердя заради майбутнього», досить відомий у області. Задовго до війни він неодноразово збирав кошти для родин, які опинилися у складних обставинах.

У лютому 2020 року Козак пропіарився заявою, що після відставки тодішнього голови Тернопільської облдержадміністрації Ігоря Сопеля, готовий взяти на себе обов’язки очільника області. Така заява викликала неоднозначні емоції у місцевих, а Андрій отримав додаткову популярність у соцмережах. Кожен його пост із проханням про допомогу отримував тисячі переглядів та вподобань.

«Розподіляли благодійні кошти порівну»

Як повідомив 11 травня на своїй фейсбук-сторінці голова Національної поліції України Ігор Клименко, підозрювані розподіляли благодійні гроші 50/50. Половина суми — на потреби військових, решта — у власні кишені.

Всього за період воєнного стану вони зібрали майже 13 мільйонів гривень, встановила поліція. Активний збір коштів почався від початку повномасштабного вторгнення. Для цього були відкриті благодійні рахунки — валютний та гривневий. Інформацію про збір пожертв розміщували у соцмережах.

Волонтер стверджував, що усі зібрані кошти йдуть на потреби захисників. Він розповідав про придбання автомобілів, спецспорядження та інших необхідних речей бійцям. Проте люди зауважили, що родина за час війни придбала для власного користування кілька іномарок, побутову техніку і планувала купити будинок, — пояснив заступник начальника Головного управління Нацполіції в Тернопільській області Олександр Заєць.

Під час обшуків у волонтерів знайшли кілька позашляховиків, дорогі мобільні телефони, павербанки, тепловізори, дрони, бронежилети, планшети, аптечки, побутову техніку. Вилучили у підозрюваних 34 тисячі доларів США, майже 7 тисяч євро, понад 2 тисячі фунтів стерлінгів та понад 200 тисяч гривень.

На Тернопільщині судять двох волонтерів, яких звинувачують у привласненні мільйонів_1
На Тернопільщині судять двох волонтерів, яких звинувачують у привласненні мільйонів_3

Ще понад 5 млн гривень знаходяться на особистих банківських картках, які наразі заблоковані. Слідство має всі підстави вважати, що ці гроші вони зберігали для себе. Адже маючи цю суму на рахунках, вони продовжували поширювати повідомлення про те, що коштів не вистачає і необхідний терміновий збір на потреби ЗСУ, — повідомив Ігор Клименко.

На Тернопільщині судять двох волонтерів, яких звинувачують у привласненні мільйонів_5

Для освоєння грошей, які щодня надходили від небайдужих громадян, потрібна була допомога, розповідають у поліції. Тож до роботи благодійної організації залучили ще чотирьох осіб, серед яких батько підозрюваних та дружина одного із них, яка вела “чорну бухгалтерію”. Їм, як ми з’ясували, наразі підозри не оголосили.

Як вважають слідчі Тернопільської обласної прокуратури, підозрювані використали понад 2 млн грн пожертв для ЗСУ для власного збагачення. Вони придбали собі автомобілі Range Rover та Audi Q5, а також мобільні телефони Apple IPhone 13 Pro Max та інші матеріальні цінності.

За незаконне використання благодійних пожертв з метою отримання прибутку під час воєнного стану (нова стаття Кримінального кодексу — 201-2) підозрюваним загрожує до 7 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Адвокати відмовлялися захищати

Запобіжний захід підозрюваним обрали у Тернопільському міськрайонному суді 12 травня. Враховуючи тяжкість злочину, прокурори просили для них тримання під вартою. Серед ризиків у разі обрання більш м’якого запобіжного заходу називали те, що підозрювані можуть переховуватися від органів досудового розслідування та суду, перебуваючи на волі, можуть незаконно вплинути на свідків і один на одного. Можуть не з’являтися до органів досудового для подання показань, що негативно вплине на перебіг слідства. Також, перебуваючи на волі, підозрювані можуть вчиняти інші кримінальні правопорушення.

До слова, виявилося, що підозрюваний Іван Козак – раніше судимий. У 2021 році його притягнули до відповідальності за ст. 369 Кримінального Кодексу України – пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі. За що він сплатив штраф у розмірі 68 тис. грн.

Враховуючи ризики та тяжкість правопорушення, прокурори просили суд встановити заставу у розмірі не менше 1 млн грн.

Під час обрання запобіжного заходу підозрювані свою вину заперечували. Вони запевняли, що жодної копійки не привласнили, що багато допомагали бійцям. Зокрема, купували і відправляли у «гарячі точки» автомобілі, тепловізори, квадрокоптери. А також представили суду десятки грамот та подяк від різних військових частин, в тому числі і від керівництва Тернопільської області.

За словами волонтерів, вони доставили на передову 21 машину і ще 5 збиралися відправити, але їх арештували.

На Тернопільщині судять двох волонтерів, яких звинувачують у привласненні мільйонів_7

Батько підозрюваних, колишній начальник рятувально-водолазної служби у Тернопільській області, Василь Козак вважає, що його синів затримали, бо їх діяльність комусь невигідна.

Василь Козак запевняє, що не брав участі у волонтерській діяльності. Тільки допомагав синам доставляти автомобілі на передову. Адже це тисячі кілометрів і одній людині їхати складно. Тому їхало декілька водіїв, які по дорозі змінювали за кермом один одного.

На Тернопільщині судять двох волонтерів, яких звинувачують у привласненні мільйонів_9

Станом на 17 травня підозрювані Андрій і Іван Козаки не внесли застави і залишаються під вартою, повідомили у відділі комунікації поліції в Тернопільській області.

До речі, як повідомив батько підозрюваних Василь Козак, тернопільські адвокати відмовилися представляти в суді його синів, до кого тільки не телефонували. Відтак суд призначив державних захисників.

Цікаво,  хто з полтавських адвокатів буде захищати мамая, Бречка, Пархоменка, Диканя, та інших хапуг, які розікрали машину бронежилетів, касок, аптечок, привезених у якості гуманітарної допомоги до Полтави, з метою забезпечення бойових підрозділів?

На Тернопільщині судять двох волонтерів, яких звинувачують у привласненні мільйонів_11
На Тернопільщині судять двох волонтерів, яких звинувачують у привласненні мільйонів_13
На Тернопільщині судять двох волонтерів, яких звинувачують у привласненні мільйонів_15

Читайте також:
Спорт
Спортивна подія відбулася 16-17 лютого. Участь у змаганні взяли представники 19 команд у віці 14-15 років із чотирьох областей.
22 лютого, 06:09
Полтава
Полтавщина — самобутній край, де крім літературної спадщини Івана Котляревського і галушок є маловідомі широкому загалові народні традиції.
16 січня, 21:37
Полтава
Займання сталося у ніч проти 14 січня у будівлі на вулиці Липневій поруч із Гожулами. Причини пожежі станом на цю мить поки невідомі.
14 січня, 19:57
Життя
Цвинтарі у містах північних і центральних федеральних земель Німеччини припинили ховати небіжчиків. Усе через аномальну повінь.
07 січня, 13:57
Кримінал
Натомість в Україні прислуга сіоністів керує державою з Печерських пагорбів Києва та збагачується на війні. Нахабству блазнів немає меж.
02 січня, 21:21
Полтава
Мама незламного українського патріота з Краматорська, закатованого російськими окупантами, юнака Степана Чубенка відзначає ювілей.
08.12.2023, 14:25