Надати форму своєму існуванню

МИСТЕЦТВО
29 травня, 19:24
Надати форму своєму існуванню
Фото: Facebook

Будь-яка потворність може викликати лише огиду. Наша ж справа зробити все можливе, щоби прекрасне з ідеї набуло шедевральності наяву.

«Естетика встановлює етику», — так писав сучасний французький консервативний філософ і публіцист Домінік Веннер, посилаючись на гомерівське визначення: «Природа як основа, досконалість як мета, краса як обрій». Що ж означає ця «гомерівська тріада»?

  • Природа як основа означає повагу до природного порядку речей.

Тобто мова про рівновагу як з екологічної, так і з антропологічної точок зору. Не тільки поринати в мальовничість наших краєвидів, а й бути залученим до спільного виміру наших традицій.

  • Досконалість як мета означає турботу про власну моральну чистоту.

А ще, досконалість є прагненням до адекватності мислення та дії, вимогливості до себе та подання прикладу іншим. Зробити аристократичний ідеал своїм, мати менше прав, ніж обов'язків.

Передавати спадщину предків, захищати загальне благо. «Захищати» та «передавати» своїм прикладом, працею та родинними зв’язками, укоріненими у власній культурі.

  • Краса як обрій означає живити своє почуття краси із найкращих джерел.

Це заклик не дозволяти попасти під контроль потворності (через уникнення вульгарності, дурості та інверсії цінностей). Шукати будь-якої можливості живити свій розум через споглядання краси.

 А ще, проявляти, у межах своїх можливостей, цю турботу про красу аж до найменших повсякденних випадків. Зокрема, у речах, які нас оточують, оздобленні нашого дому, одязі.

Випромінювати, пробуджувати й передавати це навколишнім — як дітям, так і дорослим. Ну і, звісно ж, головне для кожної людини у всі часи — перестати бути пасивним та мовчазним свідком занепаду!

Надати форму своєму існуванню_1
Автор : Сергій Чаплигін
Читайте також:
Опінії
Втрачання спадщини привели нас до того місця, де всі ми знаходимося. Постійне мавпування когось іншого позбавляє українців власного єства.
15 червня, 07:01
Історія
Українці, а до того козаки й русичі здавна були щитом для Старого світу. Наш народ офірували заради ефемерного комфорту віденців і парижан.
09 червня, 12:36
Мистецтво
Премодерн, модерн та постмодерн... До вашої уваги три парадигми мислення, властиві суспільству в той чи інший час існування людства.
04 червня, 20:38
Історія
Про життя, смерть і добро: думки Арістотеля.
02 червня, 22:29
Опінії
«Культурні війни» — публіцистичний термін. І в політичному плані він виявився дуже влучним, оскільки чітко окреслює лівацьку тактику.
24 квітня, 21:42
Політика
У час свободи слід визначатись у способі життя: у постправді чи у правді. Пора вже назвати речі своїми іменами й не ухилятися від дійсності.
02 березня, 12:54