Нафтова промисловість Венесуели зруйнована, – NYT

ЕКОНОМІКА
23.07.2023, 08:25
Нафтова промисловість Венесуели зруйнована, – NYT

Це несе загрозу екології

Щоранку Хосе Агілера оглядає листя бананових та кавових рослин на своїй фермі у східній Венесуелі та підраховує, скільки він може зібрати: …майже нічого. Вибухонебезпечні факельні лінії з довколишніх нафтових свердловин викидають на рослини маслянистий легкозаймистий залишок. Листя горить, засихає і в'яне. Жодний засіб тут не допомагає.

Нафтова промисловість Венесуели, яка допомогла змінити добробут країни, зруйнувалася через погане управління та кілька років санкцій США (накладених на авторитарний уряд), залишивши після себе зруйновану економіку та покалічене довкілля.

Про це розповідає The New York Times.

Державна нафтова компанія щосили намагалася підтримувати мінімальне виробництво для експорту в інші країни, а також для внутрішнього споживання. Але для цього вона пожертвувала базовим обслуговуванням і покладалася на дедалі більш низькоякісне обладнання, що призвело до зростаючих екологічних втрат, кажуть активісти-екологи.

Нафтова промисловість Венесуели зруйнована, – NYT_1

Агілера живе в Ель-Техеро, містечку майже за 300 миль на схід від столиці Каракаса. У цьому багатому нафтою регіоні міста ніколи не бачать темряви ночі. Тут постійно горять факельні лінії на нафтових свердловинах, і від них регулярно розкочується гуркіт, від вібрацій якого тріскаються стіни будинків, що покосилися.

Багато жителів скаржаться на респіраторні захворювання, такі як астма, які, за словами вчених, можуть посилюватись викидами факельних ліній. Краплі дощів утворюють нафтову плівку, яка роз'їдає двигуни автомобілів, забарвлює білий одяг у темний колір і забруднює зошити, які діти несуть до школи.

І все ж, хоч як це парадоксально, повсюдна нестача палива в країні з найбільшими у світі розвіданими запасами нафти означає, що практично ні в кого в цьому регіоні немає вдома палива для приготування їжі.

Незабаром після того, як президент Уго Чавес прийшов до влади в 1990-х роках, пообіцявши використовувати нафтові багатства країни для допомоги бідним, він звільнив тисячі нафтовиків, у тому числі інженерів і геологів, і замінив їх політичними прихильниками, взяв під свій контроль іноземні нафтові активи та переступив через стандарти.

Потім, у 2019 році, Сполучені Штати звинуватили наступника Чавеса, президента Ніколаса Мадуро, у фальсифікації результатів виборів та ввели економічні санкції, зокрема заборону на імпорт венесуельської нафти, щоб спробувати усунути його від влади.

Економіка країни впала, що сприяло масовому переселенню венесуельців, які не могли прогодувати свої сім'ї, навіть незважаючи на те, що Мадуро вдалося зберегти свою репресивну владу.

Після того, як нафтовий сектор майже зупинився, у ньому спостерігається скромне відновлення, частково тому, що минулого року адміністрація Байдена дозволила Chevron, останній американській компанії, яка видобуває нафту у Венесуелі, відновити свою діяльність на обмеженій основі.

Проблеми національної нафтової промисловості посилилися корупційним розслідуванням зникнення нафтових грошей, яке призвело до десятків арештів та відставки міністра нафти країни.

У східній Венесуелі нафтопереробні заводи, що іржавіють, спалюють метанові гази, які є частиною виробництва викопного палива і є важливими факторами глобального потепління.

Попри те, що Венесуела виробляє набагато менше нафти, ніж колись, за даними Міжнародного енергетичного агентства, вона посідає третє місце у світі з викидів метану на барель нафти, що видобувається.

Кабімас, місто приблизно за 400 миль на північний захід від Каракаса на березі озера Маракайбо, є ще одним регіональним центром видобутку нафти. Там державна нафтова компанія PDVSA побудувала лікарні та школи, організувала літні табори та роздала мешканцям різдвяні іграшки.

Тепер нафта просочується зі зношених підводних трубопроводів в озері, покриваючи береги та забарвлюючи воду в неоново-зелений колір, який можна побачити з космосу. Розірвані труби плавають на поверхні, а нафтові свердловини іржавіють та тонуть у воді. Птахи, вкриті олією, через силу намагаються літати.

Нафтова промисловість Венесуели зруйнована, – NYT_3

Крах нафтової промисловості залишив Кабімас, колись одне з найбагатших угруповань Венесуели, жити в злиднях.

Щодня о 5-й ранку троє братів Мендес - 16-річний Мігель, 14-річний Дієго і 13-річний Мануель - розплутують свої рибальські сіті, чистять їх і гребуть у забруднені води озера Маракайбо, сподіваючись наловити достатньо креветок і риби, щоб прогодувати себе. Вони використовують бензин, щоб змити нафту зі шкіри. Інші діти граються і купаються у воді, яка пахне гниючими морськими тваринами.

Батько хлопчиків, 58-річний Нельсон Мендес, був комерційним рибалкою, коли озеро було чистішим. Його турбує те, що він занедужає від того, що зловлять його діти, але більше його турбує голод. Він сказав, що близько 10 років тому державна нафтова компанія найняла його для допомоги в очищенні озера від розливу палива, але ця робота зіпсувала йому зір.

"Все, заради чого я працював у житті, я втратив через нафту", - сказав Мендес.

За даними місцевих організацій, які займаються цією проблемою, погане технічне обслуговування обладнання для виробництва палива на озері Маракайбо призвело до збільшення розливів нафти, які забруднили Кабімас та інші населені пункти вздовж його берегової лінії.

Факельні лінії, що горять у деяких частинах Венесуели, також вказують на послаблення індустрії викопного палива в країні: так багато газу викидається в атмосферу, тому що не вистачає обладнання для його перетворення на паливо, кажуть експерти.

За даними Світового банку, Венесуела входить до гірших країн світу за обсягом спалювання газу в лініях через непридатне обладнання.

У звіті за 2021 рік Комісія ООН з прав людини висловила глибоке занепокоєння станом нафтової промисловості Венесуели.

«Дуже важливо, щоб уряд ефективно впровадив свою нормативно-правову базу з охорони навколишнього середовища у нафтовій галузі», - йдеться у звіті.

На саміті ООН щодо змін клімату минулого року Мадуро не згадав про збитки навколишньому середовищу, завданих нафтовою промисловістю його країни.

Натомість він заявив, що Венесуела несе відповідальність за менш ніж 0,4 відсотка глобальних викидів парникових газів, і звинуватив багатші країни у заподіянні шкоди навколишньому середовищу. (Експерти кажуть, що ця цифра точна, і зазначають, що викиди в країні скоротилися, оскільки її нафтова промисловість впала.)

"Народ Венесуели має заплатити за наслідки дисбалансу, викликаного провідними світовими капіталістичними економіками", - сказав Мадуро на саміті.

Міністр Хосуе Алехандро Лорка заявив у 2021 році, що розливи нафти «не мають великого значення, тому що історично вони були у всіх нафтових компаній». Він додав, що уряд не має ресурсів для вирішення цієї проблеми.

Державна нафтова компанія не відповіла на запити щодо коментарів.

У Кабімасі 46-річний рибалка Давид Коліна носить помаранчевий комбінезон з плямами олії та емблемою з відзнакою від державної нафтової компанії.

За його словами, тридцять років тому він міг упіймати понад 200 фунтів риби. Тепер йому пощастить, якщо він витягне 25 фунтів у своїй сітці, перш ніж обміняє їх на муку чи рис у своїх сусідів.

Нафтова промисловість Венесуели зруйнована, – NYT_5

За словами Коліни, коли державна нафтова компанія працюватиме краще, він отримає компенсацію, якщо розлив нафти вплине на його рибальський бізнес. Але зараз, додав він, «тут більше немає уряду».

Після того як минулого року Chevron оголосила про відновлення видобутку нафти у Венесуелі, державна нафтова компанія найняла водолазів для перевірки протікаючих нафтопроводів на озері Маракайбо.

62-річний Франсіско Барріос, який також мешкає в Кабімасі, понад 20 років ремонтував човни, що використовуються нафтовою промисловістю, заробляючи достатньо, щоб прогодувати своїх п'ятьох дітей та оплатити їхнє навчання. Згодом він розчарувався занепадом галузі, що забруднює навколишнє середовище, дедалі більше неякісною інфраструктурою і зарплатою, яка не відповідала зростаючій вартості життя.

Він сказав, що один із його синів, який був водолазом, загинув 12 років тому, коли вибухнула підводна труба, яку він ремонтував.

"Я втомився спостерігати руйнування", - сказав він, використовуючи бензин, щоб видалити нафту, яка просочилася до його двору.
 
Читайте також:
Життя
«Екологічно чисті» паперові соломинки для напоїв містять довговічні та потенційно токсичні хімікати, показало нове дослідження.
26.08.2023, 15:16
Світ
Найбільше звалище світу в Кувейті горить так, що його масштаби видно вже навіть із космосу. Вогонь охопив близько 25 тис. квадратів завалів.
12.06.2023, 11:14
Полтава
Спиртзавод на Полтавщині має відшкодувати понад 5 млн грн за забруднення повітря
01.03.2023, 11:45
Війна
Загалом з початку широкомасштабного вторгнення Україна задокументувала майже 2,300 злочинів проти довкілля.
14.01.2023, 11:17
Кримінал
На Івано-Франківщині допустимі норми перевищено у 200 разів
25.12.2022, 19:23
Економіка
Головний міжнародний економічний з'їзд ось-ось розчахне свої двері в Альпах для учасників з усього світу. За лаштунками відчувається страх.
вчора, 07:10