Каральна екологія
«Екологічно чисті» паперові соломинки для напоїв містять довговічні та потенційно токсичні хімікати, показало нове дослідження.
У першому аналізі такого роду в Європі та лише другому у світі бельгійські дослідники перевірили 39 марок соломинок на групу синтетичних хімічних речовин, відомих як полі- та перфторалкільні речовини (PFAS).
Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі Food Additives & Contaminants, PFAS були виявлені в більшості тестованих соломинок і найбільш поширені в тих, що виготовлені з паперу та бамбука.
PFAS використовуються для виготовлення повсякденних товарів, від верхнього одягу до антипригарних сковорідок, стійких до води, тепла та плям.
Вони дуже повільно руйнуються з часом і можуть зберігатися в навколишньому середовищі протягом тисяч років, завдяки чому їх називають «вічними хімікатами».
Вони були пов’язані з низкою проблем зі здоров’ям, включаючи слабку реакцію на вакцини, низьку вагу при народженні, захворювання щитовидної залози, підвищення рівня холестерину, пошкодження печінки, рак нирок і рак яєчок.
«Соломинки, виготовлені з рослинних матеріалів, таких як папір і бамбук, часто рекламують як більш стійкі та екологічні, ніж виготовлені з пластику», — каже дослідник д-р Тімо Гроффен, еколог з Антверпенського університету, який бере участь у цьому дослідженні.
Дедалі більше країн, включаючи Велику Британію та Бельгію, заборонили продаж одноразових пластикових виробів, у тому числі трубочок для напоїв, а рослинні версії стали популярною альтернативою.
Доктор Гроффен і його колеги хотіли з'ясувати, чи те ж саме стосується тих, що продаються в Бельгії. Щоб дослідити це далі, дослідницька група придбала 39 різних марок соломинки для пиття, виготовленої з п’яти матеріалів: паперу, бамбука, скла, нержавіючої сталі та пластику.
Соломинки, які в основному отримували в магазинах, супермаркетах і ресторанах швидкого харчування, потім пройшли два раунди тестування на PFAS. Більшість марок (27/39, 69%) містили PFAS, загалом було виявлено 18 різних PFAS.
PFAS також були виявлені в 4/5 (80%) марок бамбукової соломи, 3/4 (75%) марок пластикової соломи та 2/5 (40%) марок скляної соломи. Вони не були виявлені в жодному з п'яти перевірених типів сталевої соломи.
Найпоширеніший PFAS, перфтороктанова кислота (PFOA), заборонений у всьому світі з 2020 року.
Також виявлено трифтороцтову кислоту (TFA) і трифторметансульфонову кислоту (TFMS), "ультракоротколанцюгові" PFAS, які добре розчиняються у воді, тому можуть вимиватися з трубочок у напої.
Концентрації PFAS були низькими, і, враховуючи, що більшість людей, як правило, використовують соломинки лише час від часу, становлять обмежений ризик для здоров’я людини. Однак PFAS може залишатися в організмі протягом багатьох років, і концентрації можуть накопичуватися з часом.
«Невеликі кількості PFAS, хоча самі по собі не шкідливі, можуть збільшити хімічне навантаження, яке вже є в організмі», — каже доктор Гроффен.
Невідомо, чи були PFAS додані в соломинки виробниками для водонепроникності чи вони були результатом забруднення. Потенційні джерела забруднення включають ґрунт, на якому вирощувалися рослинні матеріали, і воду, яка використовувалася у виробничому процесі.
Проте наявність хімічних речовин майже в кожній марці паперової соломи означає, що, ймовірно, у деяких випадках її використовували як водовідштовхувальне покриття, кажуть дослідники.
Інші обмеження дослідження включають відсутність аналізу на те, чи буде PFAS вимиватися з соломинки в рідини.
Доктор Гроффен робить висновок:
«Наявність PFAS у паперових і бамбукових соломинках свідчить про те, що вони не обов’язково піддаються біологічному розкладанню. Ми не виявили PFAS у соломинках з нержавіючої сталі, тому я б порадив споживачам використовувати цей тип соломинки або просто уникати використання соломинок. зовсім."
Джерело: Phys.org