Каральна екологія

26.08.2023, 15:16
Каральна екологія

«Екологічно чисті» паперові соломинки для напоїв містять довговічні та потенційно токсичні хімікати, показало нове дослідження.

У першому аналізі такого роду в Європі та лише другому у світі бельгійські дослідники перевірили 39 марок соломинок на групу синтетичних хімічних речовин, відомих як полі- та перфторалкільні речовини (PFAS).

Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі Food Additives & Contaminants, PFAS були виявлені в більшості тестованих соломинок і найбільш поширені в тих, що виготовлені з паперу та бамбука.

PFAS використовуються для виготовлення повсякденних товарів, від верхнього одягу до антипригарних сковорідок, стійких до води, тепла та плям.

Однак вони потенційно шкідливі для людей, дикої природи та навколишнього середовища.

Вони дуже повільно руйнуються з часом і можуть зберігатися в навколишньому середовищі протягом тисяч років, завдяки чому їх називають «вічними хімікатами».

Вони були пов’язані з низкою проблем зі здоров’ям, включаючи слабку реакцію на вакцини, низьку вагу при народженні, захворювання щитовидної залози, підвищення рівня холестерину, пошкодження печінки, рак нирок і рак яєчок.

«Соломинки, виготовлені з рослинних матеріалів, таких як папір і бамбук, часто рекламують як більш стійкі та екологічні, ніж виготовлені з пластику», — каже дослідник д-р Тімо Гроффен, еколог з Антверпенського університету, який бере участь у цьому дослідженні.

«Однак наявність PFAS у цих соломинках означає, що це не обов’язково так».

Дедалі більше країн, включаючи Велику Британію та Бельгію, заборонили продаж одноразових пластикових виробів, у тому числі трубочок для напоїв, а рослинні версії стали популярною альтернативою.

Нещодавнє дослідження виявило PFAS у соломинках для напоїв рослинного походження в США.

Доктор Гроффен і його колеги хотіли з'ясувати, чи те ж саме стосується тих, що продаються в Бельгії. Щоб дослідити це далі, дослідницька група придбала 39 різних марок соломинки для пиття, виготовленої з п’яти матеріалів: паперу, бамбука, скла, нержавіючої сталі та пластику.

Соломинки, які в основному отримували в магазинах, супермаркетах і ресторанах швидкого харчування, потім пройшли два раунди тестування на PFAS. Більшість марок (27/39, 69%) містили PFAS, загалом було виявлено 18 різних PFAS.

Паперові соломинки, швидше за все, містили PFAS, при цьому хімічні речовини були виявлені в 18/20 (90%) протестованих марок.

PFAS також були виявлені в 4/5 (80%) марок бамбукової соломи, 3/4 (75%) марок пластикової соломи та 2/5 (40%) марок скляної соломи. Вони не були виявлені в жодному з п'яти перевірених типів сталевої соломи.

Найпоширеніший PFAS, перфтороктанова кислота (PFOA), заборонений у всьому світі з 2020 року.

Також виявлено трифтороцтову кислоту (TFA) і трифторметансульфонову кислоту (TFMS), "ультракоротколанцюгові" PFAS, які добре розчиняються у воді, тому можуть вимиватися з трубочок у напої.

Концентрації PFAS були низькими, і, враховуючи, що більшість людей, як правило, використовують соломинки лише час від часу, становлять обмежений ризик для здоров’я людини. Однак PFAS може залишатися в організмі протягом багатьох років, і концентрації можуть накопичуватися з часом.

«Невеликі кількості PFAS, хоча самі по собі не шкідливі, можуть збільшити хімічне навантаження, яке вже є в організмі», — каже доктор Гроффен.

Невідомо, чи були PFAS додані в соломинки виробниками для водонепроникності чи вони були результатом забруднення. Потенційні джерела забруднення включають ґрунт, на якому вирощувалися рослинні матеріали, і воду, яка використовувалася у виробничому процесі.

Проте наявність хімічних речовин майже в кожній марці паперової соломи означає, що, ймовірно, у деяких випадках її використовували як водовідштовхувальне покриття, кажуть дослідники.

Інші обмеження дослідження включають відсутність аналізу на те, чи буде PFAS вимиватися з соломинки в рідини.

Доктор Гроффен робить висновок:

«Наявність PFAS у паперових і бамбукових соломинках свідчить про те, що вони не обов’язково піддаються біологічному розкладанню. Ми не виявили PFAS у соломинках з нержавіючої сталі, тому я б порадив споживачам використовувати цей тип соломинки або просто уникати використання соломинок. зовсім."

Джерело: Phys.org

Читайте також:
Світ
Найбільше звалище світу в Кувейті горить так, що його масштаби видно вже навіть із космосу. Вогонь охопив близько 25 тис. квадратів завалів.
12.06.2023, 11:14
Полтава
Спиртзавод на Полтавщині має відшкодувати понад 5 млн грн за забруднення повітря
01.03.2023, 11:45
Війна
Загалом з початку широкомасштабного вторгнення Україна задокументувала майже 2,300 злочинів проти довкілля.
14.01.2023, 11:17
Кримінал
На Івано-Франківщині допустимі норми перевищено у 200 разів
25.12.2022, 19:23
Життя
Нейрочіп від стартапу Ілона Маска використають у Канаді
вчора, 18:16