Created with Sketch.

Найефективніший спосіб впливу на людей – невпинне повторення пропаганди

13.05.2023, 21:19
Фото: Facebook

Ніхто не може повалити політичний апарат без контролю над культурним фундаментом. Тобто, основи, на якій і ґрунтується державна влада.

Коли говоримо про сучасні методи та тактику неомарксистів, ми не можемо оминути ідеї італійського комуніста Антоніо Ґрамші, які вони з успіхом застосовують. Хто ж був цей палкий ідеолог лівацтва XX століття?

Антоніо Ґрамші (1891-1937) міркував чому ліві в Європі (де робітничий рух був набагато сильнішим, ніж в аграрній Російській імперії, в якій, однак, соціалістична революція відбулася першою) не змогли захопити владу у буржуазних демократіях, у здавалося би ідеальний момент. А саме: після Першої світової війни, – коли державні інститути були безпорадні і панівний клас не міг повноцінно реалізовувати свою владу.

Марксист Ґрамші дійшов висновку, що пояснення лежить у сфері ідеології. Ніхто не зможе повалити політичний апарат без контролю над його культурним фундаментом, основою, на якій і ґрунтується політична влада.

Тому спочатку потрібно завоювати схвалення народу, закріплюючи у дискурсі окремі концепти, а потім вже у звичаях, мисленні, системі цінностей, мистецтві та освіті... Одним із ключових розділів теорії Ґрамші є вчення про гегемонію, коли влада панівного класу тримається як на насильстві, так і на згоді.

Відтак механізм влади – є не лише примус, а й переконання, коли держава стоїть на двох китах: силі та згоді. Становище, у якому досягнуто достатньо рівня згоди, Ґрамші й називає геґемонією.

Причому геґемонія не є застиглим, одного разу вже досягнутим станом, а безперервним та динамічним процесом. І, якщо головною силою держави та основою влади пануючого класу є геґемонія, то питання стабільності політичного порядку та, навпаки, умови його зламу, зводяться до питання, як досягається чи підривається геґемонія.

За Ґрамші, і встановлення, і підрив гегемонії є "молекулярним" процесом. Він протікає невидимо, малими порціями, – через зміну думок та настроїв у свідомості кожної людини.

Адже гегемонія спирається на "культурне ядро" суспільства. Воно включає сукупність уявлень про світ і людину, про добро і зло, прекрасне і огидне, безліч символів і образів, традицій і забобонів, знань і досвіду багатьох століть.

Поки це ядро стабільне, у суспільства є "стійка колективна воля", спрямована на збереження існуючого порядку. Тому підрив цього "культурного ядра" та руйнація цієї колективної волі – головна умова революції.

Створення цієї умови є "молекулярна" агресія у культурне ядро. Це, як пише Ґрамші, «величезна кількість книг, брошур, журнальних і газетних статей, розмов і суперечок, які без кінця повторюються й у своїй гігантській сукупності утворюють те тривале зусилля, з якого народжується колективна воля певного ступеня однорідності, того ступеня, який необхідний, щоби вийшла дія, скоординована одночасно, як у часі, так і в географічному просторі».

І робити це треба, впливаючи на звичайну свідомість та повсякденні, "маленькі" думки середньої людини. А найефективніший спосіб впливу – невпинне повторення тих самих тверджень, щоби до них звикли й почали приймати не розумом, а на віру.

Читайте також
Навіщо Україні міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій?
Опінії
Про ціни, інфляційну динаміку та монетарну політику
Економіка
Безугла назвала зрадниками ВПО, які повертаються на окуповані території
Війна
Конкуренцію працедавців за робітників зафіксовано на Харківщині
Економіка
Дрова як квінтесенція української політики
Опінії
Зеленський хоче штафувати українців за зберігання дров без документів: адвокат пояснив деталі
Політика