Created with Sketch.

НАТО – інструмент продовження інтересів Заходу

05.04.2023, 22:07
Фото: Facebook

Протистояння двох систем у військовій сфері стало глобальнішим. Москва знову програла Північноатлантичному альянсу.

Вступ Фінляндії до НАТО не викличе дуже відчутних суттєвих відповідей з боку РФ. Якоюсь мірою це лише привідкриває завісу реальних причин російської агресії.

І дійсно, реакція на "розширення НАТО" – це лише симптом, але не основна причина. Бо саме НАТО є тільки обгорткою, зручною для розуміння середньостатистичного росіянина, як слід пропагандистськи відточена ще у пізньорадянські часи.

Сам по собі цей блок не є "надбудовою" над країнами Заходу – радше, інструментом продовження їхніх інтересів, які все одно існували би і без блоку. Хоч НАТО є і досить якісним прикладом міжнародної організації, це все ж, у першу чергу міжнародна організація.

Те, що десь з початку 2000-х років РФ всіляко "конкурує" з "агресивним блоком НАТО" – лише наслідок того, що досить довго на підготовчому етапі керівництво РФ не могло заїкнутися про пряму ворожнечу із США як державою. Досить таки геополітичне питання – протистояння Росії та Заходу було самим російським керівництвом замасковане під суто безпекову обгортку.

А далі, по мірі наростання протистояння дійсно безпекові загрози збільшувались.

У підсумку ж, за суто протидією нібито військово-політичному блоку з боку російського керівництва потягнулися рішення у сфері цензури, порушення прав і свобод громадян, докорінної зміни публічної культури і контролю за інтернетом. Аж до блокування "YouTube", яке помалу на Росії готується.

Російське широковідоме YouTube-шоу "ЧБД" (по суті, його створює орбіта "Газпром-медіа" із телеканалу "ТНТ") вже заявило про перехід з "YouTube" у "VK Play". А почалося все із такого маленького "протистояння двох систем" у військовій сфері.

Насправді, цим переходом від суто "військової конкуренції" з НАТО до повноцінного культурного, політичного і економічного конфлікту із Заходом для РФ, який відбувся протягом 2000-2023 років, можна досить добре проілюструвати одну із теорій міжнародних відносин. Представники Копенгаґенської школи міжнародних відносин у 1980-1990-х створили досить живу і притомну теорію сек'юритизації.

По суті, явища, коли у політиці безпекова загроза роздувається до нечуваних масштабів, що дає можливість під призмою цієї загрози розвинути реалізацію "надзвичайних заходів". Тобто, обґрунтувати вихід повноважень влади далеко за межі правових норм.

Ось ця "сек'юритизація" – це і є політологічне пояснення того, що сталося з РФ за останні 20 років.

Політичний консультант. Голова Центру політичних студій «Доктрина»

Читайте також
Хто увійшов до команди Дональда Трампа
Політика
Російська стратегія «Таран» і її місія на Донбасі. Частина перша.
Війна
Інтелектуальний неоколоніалізм
Політика
«Втомленому» Заходу простіше всадовити за стіл перемовин Київ
Політика
Примус України до територіальних поступок посилить «імперські апетити» путіна — Atlantic Council
Війна
Основні ментальні коди Української нації закладані у борні проти Речі Посполитої
Історія