Навіщо нам податки?
Навіщо ми сплачуємо податки? Куди витрачаються ці гроші? Та чи не крадуть їх?
Податки існують ще зі стародавніх часів. Тільки тоді вони найчастіше витрачалися на ведення війн. А зараз податки потрібні, щоби держава могла реалізовувати різні соціальні цілі.
Це якість життя громадян, їх здоров'я, рівень освіченості та загальний добробут нації. Крім того, віддаючи частину своїх доходів у бюджет, ми інвестуємо у національну безпеку, будівництво доріг, програми боротьби з бідністю, освіту і науку.
Які ж бувають податки?
Податки бувають прямі, які стягуються безпосередньо з доходів чи майна платників податків. А також є непрямі — їх ми сплачуємо при покупці різноманітних товарів.
Також існують різні способи адміністрування податків. Деякі країни застосовують принцип проживання, інші — громадянства.
Принцип постійного проживання для сплати податків означає, що ті, хто проживає на території країни, мають сплачувати там податки незалежно від громадянства. Оподаткування на основі громадянства означає податкові зобов’язання незалежно від місця проживання платника.
В ідеалі податкова система мусить мінімізувати негативні наслідки та максимізувати позитивні. Наприклад, оподаткування на вживання алкоголю та тютюну має обмежити споживання цих продуктів, бо вони негативно впливають на здоров'я людей.
Оподаткування має бути справедливим, а також повертатися громадянам у вигляді якісних публічних благ. Якщо податкові ставки високі, а в країні поширена корупція — сумлінні платники опиняються у програшному становищі.