Created with Sketch.

Не вимагай, а проси і дякуй за допомогу від США

16.09.2023, 17:12
Фото: Останній Бастіон

Зе! зібрався на Потомак, де знову канючитиме у діда Джо долари. Чи привезе "найвеличніший" з-за океану далекобійну зброю, поки невідомо...

Візит Володимира Зеленського до США 19-25.IX.2023 привертає багато уваги з боку як Українських, так і загалом світових ЗМІ. Справедливо, адже він не тільки триватиме майже тиждень, а й матиме солідну програму.

Мова як про участь у Генеральній Асамблеї Організації Об'єднаних Націй, так і про зустріч із Джозефом Байденом. А також – про виступ перед обома палатами Конґресу.

Візит Зеленського, здебільшого, якраз про Конґрес, а не про зустріч із Байденом, хоча, безумовно, вона відігрáє свою роль. Річ у тім, що в обох палатах зростає скепсис стосовно довготривалої фінансової та збройної підтримки України, особливо на тлі президентських виборів наступного року.

Консенсус у наданні нам чергового пакету допомоги досягається дедалі важче, розбіжностей все більше. Як і банального популізму з боку трампістів, який орієнтований на прибічників теорій змов та банальних "хіллбіллі".

Через це, у повітрі зависнув пакет на $24 мільярди (!), і от задача Зеленського з Байденом – переконати Палату представників та Сенат надати його. Зможуть? Я думаю, що так; що ж буде далі?..

А далі "ATACMS" і паралельно "Taurus" від Німеччини. Чи можна назвати це Gamechanger? Можна, принаймні на пізню осінь та зиму, коли в силу погодних умов просуватися "в полях" стане важче.

З цим озброєнням ми повинні будемо вирішити низку територіальних задач до моменту надходження літаків. А це, з вірогідністю 90% не тільки F-16 від "авіаційної коаліції", але й "Gripen" від Швеції, тим паче що наші пілоти вже закінчили їх випробування.

Себто, дорожня карта є. Питання тут в тому, як відреагує на все це Кремль?

Ми з вами розуміємо, що зараз не 2022-й рік, тож об'єм відповіді буде явно меншим, проте і розслаблятися не слід. Домовленості з Іраном і КНДР по будівництву заводів дронів та РСЗВ – це не найближча перспектива, а от пряма закупівля озброєнь – дуже навіть.

У Кім Чен Ина вони, озброєння, купуються щонайменше півтора місяці, а в Ірана "Шахеди" давно. У Білорусі вже майже все вигрібли, а Башар аль-Асад "жлобиться", бо і самому треба.

Це означає, що потрібно шукати додаткові варіанти. Один з них я знаю: Алжир, президент якого Абдельмаджид Теббун – яро проросійський і яро антифранцузький, що він наразі чітко демонструє у питанні Ніґера.

А знаєте, що дозволяє Теббуну диктувати умови на Маґрибі та у Сахелі? Достатньо потужна армія: 26-та у світі зі 145; і не в останню чергу вона такою стала завдяки совєцькому, а потім і російському озброєнню, яке передавалося ще з часів Алжирської війни (1954-1962).

Саме з цим пов'язаний візит до Алжиру підзабутого Сєргєя Суровікіна, який поїхав домовлятися про поставки... Комуністичний Китай не буде допомагати напряму, як і Туреччина, втім, обидві країни продовжать грати у "і вашим, і нашим".

Тобто, з розрахунком на отримання фінансово-економічних та ресурсних преференцій: товари подвійного призначення, допомога в обході санкцій і так далі, але не зброя. Не зброя!

Тож, єдиний новий варіант – Алжир. Відтак, це ускладнить ситуацію на фронті, втім на відміну від "ATACMS" та "Taurus" – геймченджером не стане.

Якщо підсумувати, то візит Зеленського до США дійсно має колосальне значення. Проте не тільки для України, але й для Росії, якій щоденно стає все важче і в якийсь момент стане "нічим крить".

Росіянам "нічим крить" особливо в світлі майбутніх, доволі скорих пертурбацій не тільки в регіонах, а й в самому Кремлі. Тож, чекаймо!

Автор – Назар Приходько, політолог-міжнародник і військовий експерт

Читайте також
Трамп рухається у правильному напрямку
Політика
Чому Трамп хоче мобілізувати 18-річних українців?
Політика
Європейці не хочуть вилазити із зони комфорту, оплаченої українською кров'ю
Політика
Камо Грядеши, Світ?
Війна
Прем'єр Ґренландії заявив, що вони не хочуть бути ні частиною США, ні Данії
Світ
Підтримка України відповідає інтересам США з фінансового погляду
Економіка