Нелегальні термінали Starlink допомагають московії у просуванні в Україні

ВІЙНА
12 жовтня, 20:48
Нелегальні термінали Starlink допомагають московії у просуванні в Україні

The Washington Post повідомляє про те, як нелегальні термінали Starlink допомагають російській армії в просуванні в Україні.

За інформацією видання, використання російськими військами Starlink покращує координацію в ході наступів, дозволяє здійснювати більше вильотів безпілотників та завдавати точніших артилерійських ударів.

Нелегальні термінали Starlink допомагають московії у просуванні в Україні_1

Однак термінали, які допомагають командирам спостерігати за полем бою за допомогою дронів та забезпечують безпечний зв’язок між солдатами, підпадають під санкції, що забороняють постачання американських електронних пристроїв до росії.

«Проте існує чорний ринок, через який росіяни отримують термінали Starlink. Їх поширення — важливий фактор їхніх недавніх успіхів у наступі на Донбасі. Українські офіцери з регіонів Донецької області кажуть, що Москва скоротила технологічний розрив, зробивши свої сили більш координованими, збільшивши кількість та точність атак. Все це викликає невдоволення Києва стосовно Ілона Маска — непостійного керівника компанії SpaceX, якій належить технологія Starlink. Українські військові відкрито критикують підприємця за те, що він не вжив достатніх заходів для запобігання незаконному використанню технології, стверджуючи, що Маск, здається, прихильно ставиться до росії», - повідомляє видання.

За словами українських солдатів, тепер росіяни почали дзеркально відображати дії України, використовуючи Starlink подібним чином.

«Вони просто придушили нас», - каже офіцер 72-ї механізованої бригади, яка захищала район Вугледара з 2022 року і нещодавно була змушена відступити.

Він назвав використання росією системи Starlink одним з ключових факторів, поряд з нестачею живої сили та озброєнь, що прискорили падіння Вугледара.

Також видання зазначає, що Київ і Вашингтон стикаються з проблемами у розв’язанні питань використання Росією Starlink, кажуть аналітики, особливо враховуючи технічну складність обмеження доступу до мережі Starlink без шкоди для українських військ.

Термінали Starlink були поширені по російських позиціях понад рік, але лише в останні місяці їхній вплив став по-справжньому відчутним, російські сили застосовували їх для координації наступів. Українські військові, які керують розвідувальними дронами під Новогородівкою біля Покровська, повідомили, що помітили наявність Starlink на російських позиціях минулого місяця.

«Starlink може як відключати окремі термінали за їхніми ідентифікаційними номерами, так і блокувати зони прийому сигналу — це називається «геозонуванням».

Проте джерело у Starlink стверджує, що компанія технічно здатна визначати місцеперебування активних терміналів за їхніми сигналами зі супутників, але на практиці виявити користувача на передовій у зоні бойових дій, де діють українські та російські сили, буває складно.

Стейсі Петтиджон, директор оборонної програми Центру нової американської безпеки, зазначає, що зусилля США з обмеження використання росією не надто ефективні, частково через зміну лінії фронту: «Українські війська зараз знаходяться на території росії. Де саме проходить лінія фронту? Якщо провести межу, де технологія діє, а де ні, то фактично ви перешкоджаєте переходу українців у наступ.

Існують і інші методи боротьби з нелегальними терміналами, каже Тодд Гаррісон, експерт з безпеки Американського інституту підприємництва. За його словами, один з варіантів — це збір Києвом та Вашингтоном ідентифікаторів терміналів та передача їх компанії SpaceX з проханням про заборону доступу. Але українські солдати поки не бачать доказів, що будь-який з цих методів контролю дійсно приносить ефект на фронті. Український генерал-лейтенант у відставці Ігор Романенко каже, що використання Starlink у російських операціях лише розширюється. За його словами, в останні тижні були помічені великі безпілотники з терміналами всередині — нова можливість, що дозволяє їм залишатися на зв’язку з пілотом і більш точно наводитися на ціль», - пише The Washington Post.
 

вибір редакції
Читайте також:
Життя
Нейрочіп від стартапу Ілона Маска використають у Канаді
21 листопада, 18:16
Мистецтво
Портрет математика Алана Тюрінга, який створив робот Ai-Da, став першим твором мистецтва, проданим на аукціоні
08 листопада, 16:04
Життя
У той час, коли розумні рухаються в науковому просторі, інші рухаються у зворотньому напрямку.
04 листопада, 11:43
Економіка
Українська компанія «Awedyne» анонсувала найновішу зброю. Нею наші захисники ліквідовуватимуть вибухову загрозу з повітря.
29 жовтня, 08:22
Світ
Міноборони США напередодні додало компанію до списку таких, що співпрацюють з військовими.
19 жовтня, 11:00
Війна
Журналісти провели два дні, подорожуючи країною з підрозділом безпілотників, коли він готувався запустити понад 100 безпілотників за ніч.
17 жовтня, 10:27