Необхідно терміново оптимізувати систему переробки рідких вуглеводнів

Опінії
08 березня, 17:02
Необхідно терміново оптимізувати систему переробки рідких вуглеводнів

При нинішніх керівниках АТ «Укргазвидобування» енергетична безпека України в даному напрямку повністю провалена

Експерт нафтогазової галузі

Вижимки з проміжного звіту керівництва АТ «Укргазвидобування» за 2023 рік.

Повномасштабне військове вторгнення російської федерації в Україну істотно позначилось на діяльності Товариства з розвідки та видобутку. Більшість виробничих об'єктів Товариства продовжують стабільно працювати. Шебелинський газопереробний завод у Харківській області тимчасово зупинено з міркувань безпеки, проте всі інші виробничі об'єкти працюють.

Фактичний обсяг валового видобутку газового конденсату за 12 міс. 2023 року склав 336,7 тис. т; валового видобутку нафти (включаючи нафтовий бiтум) - 74,4 тис. т.

Переробка вуглеводневої сировини у 2023 р. не здійснювалась. Це відбулось внаслідок зупинки Шебелинського заводу з переробки газового конденсату та нафти у зв'язку із збройною агресією рф проти України, що було враховано при формуванні фінансового плану на 2023 рік.

Зупинка ключових потужностей Товариства з переробки рідких вуглеводнiв та виробництва нафтопродуктiв внаслiдок ведення бойових дiй за мiсцем їх розташування, законодавчi обмеження щодо продажу сировини на аукцiонах, обмеженi потужностi резервуарних паркiв Товариства для зберiгання рiдкої сировини можуть привести до реалiзацiї ризику штучного (вимушеного) обмеження обсягiв видобутку рiдких вуглеводнiв. Внаслiдок реалiзацiї цього ризику накопичення вуглеводневої сировини досягне критичного рiвня, Товариство змушене буде штучно обмежити подальший видобуток рiдких вуглеводнiв, а доходи Товариства вiд операцiйної дiяльностi знизяться.

МОЄ СУБ’ЄКТИВНЕ БАЧЕННЯ

Керівництво АТ «Укргазвидобування» у звіті відмічає, що може штучно обмежити подальший видобуток рідких вуглеводнів.

Що стосується нафти, то питань у мене не виникає, закрили свердловину і все гаразд. А от з газовим конденсатом питання інше, а саме НЕ МОЖЛИВО штучно обмежити видобуток газового конденсату без обмеження видобутку газу.

Отже, якщо такого рівня фахівці заявляють у проміжному звіті, що можуть штучно обмежити, то виникає логічне питання як?

Погіршити якість підготовки газу і частину газового конденсату разом з газом відправити в магістральні мережі списавши на втрати? Але ж в даному випадку це не є штучне обмеження видобутку газового конденсату.

Також, система «Укртрансгазу» має ряд установок низькотемпературної сепарації де без проблем даний конденсат буде вилучений, і тут виникає питання використання подальше даного газового конденсату?

У звіті відсутні альтернативні варіанти вирішення даного питання, а вони реально є.

І саме цікаво, що альтернативний ефективний варіант керівництво АТ «Укргазвидобування» за останні 2 роки навіть не озвучили.

Чому, бо вигідно торгувати газовим конденсатом (для своїх знижки, а для чужих ринок) та покупати пальне, в тому числі і дизельне пальне ніж виробляти власне?

Вигідно шантажувати державу питанням акцизу на нафтопродукти через зменшення власного виробництва пального?

За два роки Шебелинський газопереробний завод було можливо перемістити з Харківської областi в більш безпечне місце і запустити, а це до 500 тис.т переробки газового конденсату на рік.

Система конденсатопроводів компанії замкнута і майже 60% газового конденсату перекачується по конденсатопроводах.

Основний видобуток конденсату не пов'язаний з філією Шебелинкагазвидобування, і це ще одне свідчення, що необхідно терміново оптимізувати систему переробки рідких вуглеводнів.

Але, на превеликий жаль, при нинішніх керівниках компанії енергетична безпека України в даному напрямку повністю провалена, ймовірно через власні інтереси, а можливо через недолугих менеджерів.

Отже, згідно звіту керівництва АТ «Укргазвидобування», у 2024 році слід очікувати збільшення видобутку газу і штучне зменшення видобутку газового конденсату. Штучне зменшення – переміщення газового конденсату в тінь.

Далі буде…

Читайте також:
Війна
Бойові дії із використанням дронів в Україні змінюють перебіг сучасного воєнного конфлікту. Те, що здавалося неможливим, — прикра дійсність.
вчора, 14:54
Війна
Які б заяви не робила українська влада, долю Європи нині вирішує простий солдат на полі бою. Нині стратегічна ініціатива у руках росіян.
30 квітня, 12:27
Війна
По кількох місяців очікування президент Джозеф Байден підписав закон. США виділили Україні фінансовий пакет на суму майже $61 мільярд.
28 квітня, 15:03
Війна
Фронт, у цілому, тримається, хоча ворог просувається у деяких секторах Донеччини. Ключове питання — доукомплектації бойових бригад...
26 квітня, 07:19
Опінії
Здається на росію повертається дежавю кінця вісімдесятих та початку дев’яностих
25 квітня, 11:35
Війна
Відповідь вам не сподобається. Проте дати її хтось та й мусить, аби кривавий Чин наших полеглих Героїв не був марним!
18 квітня, 13:36