Необхідності у сварці з Польщею немає

Позиція
21.09.2023, 09:03

А ось тут, пане Президенте, варто пригальмувати! Кожна країна має право на здоровий протекціонізм, якщо він в інтересах її громадян.

Почалося протистояння влади Володимира Зеленського та Польської держави через імпорт українського зерна. Незабаром відбудеться суд. Разом з тим, наш уряд пішов скаржитися до Світової Організації Торгівлі. Команда Зеленського готує санкції щодо експорту польських фруктів та овочів, а Анджей Дуда вже заявив про зупинку соцвиплат українцям, а також... Про зупинку військової допомоги. 

З одного боку... Якого біса Зеленський почав це протистояння? Адже немає для нас ближчого соратника від початку війни, ніж Польща.

Але з іншого — багатьом суто на емоційному рівні неприємно, що такий близький союзник не хоче допомогти Україні із зерновою торгівлею. Ці емоції є цілком зрозумілими. Проте варто згадати й іншу думку, яка належить одному американському дипломату: «Ми не можемо любити Україну більше, ніж самі українці».

Давайте для об'єктивності згадаємо витрати з податків польських громадян на дружню, але іноземну для них українську націю.

Польща займає перше місце за витратами на допомогу біженцям з України! Суми витрат вже перевищили 12 млрд євро.

Сюди входить і допомога українським людям з інвалідністю, дітям та іншим соціально незахищеним групам, і різноманітні безкоштовні курси для адаптації біженців, і гуманітарна допомога. Автор статті сама відчула скільки робиться для українців, будучи вимушено переміщеною особою.

Щодо військової допомоги, то конкретна її складова у сумі загальної допомоги, ясна річ, засекречена. Приміром, на початку весни лунала цифра у «близько 3 млрд євро». А це вже багато для країни з таким скромним військовим потенціалом, як Польща.

Якщо уряд Анджея Дуди дозволить вивезення українського зерна через польську територію, то це створить польським фермерам і великим підприємства значну конкуренцію, яка може обернутися неймовірними збитками для сільського господарства Польщі. Того самого бояться і в Словаччині, і навіть у Болгарії, де місцеві фермери влаштували великий протест і змусили уряд ввести обмеження.

Не капризи якихось політиків спричинили обмеження української зернової торгівлі. Зовсім ні! Сільське господарство Польщі просто боїться загнутись.

Володимиру Зеленському у такому дорослому віці вірити в «ідеали» вільної глобальної торгівлі — просто непристойно. Він мав би зрозуміти, що будь-яка державна влада має зобов'язання в першу чергу перед власним суспільством, перед її продуктивними силами. Держави мають право на введення тих протекціоністських заходів в економіці, які не суперечать правилам СОТ. На жаль, Зеленський через власну слабкість не розуміє, як хтось інший може бути сильним, а також відповідати перед власними виборцями.

Свого часу навіть націоналісти-бандерівці помирились і стали співпрацювати з польськими партизанами у підпіллі СРСР, із Християнсько-соціальним рухом поляків на еміграції. А у сучасних поколінь поляків і українців набагато менше приводів для сварок...

Пане Президенте, краще витратьте час на пошук якісної альтернативи, а не на сварку із союзниками!

А якщо хочеться з кимось посудитись, то є гарний претендент — німецький виробник Spinner, який постачає обладнання для військового виробництва в РФ. Чи протистояти німецьким торгашам страшніше?

Автори : Микола Степаненко, Андріана Садовська
Читайте також:
Опінії
Мюнхенська помилка не має повторитися знову. Потенційна майбутня зустріч Дональда Трампа із путіним приховує загрози не лише для України.
14 січня, 21:40
Світ
Опозиція заявляє, що не хоче, аби премʼєр «відвів Словаччину на схід» , оскільки він не має повноважень на це.
14 січня, 16:55
Світ
Ніґерія і комуністичний Китай розширюють взаємовигідну співпрацю. Сторони домовилися зміцнити взаємини в енергетиці та обороні.
12 січня, 08:18