Нобелівську премію з хімії отримали троє науковців

СВІТ
05.10.2022, 14:02
Нобелівську премію з хімії отримали троє науковців

Учених нагородили “за розвиток клік-хімії та біоортогональної хімії”

3 жовтня, у Стокгольмі та Осло стартував Нобелівський тиждень.

Нобелівську премію з хімії цьогоріч присудили трьом науковцям: Кароліні Бертоцці (США), Мортену Мелдалу (Данія) і Баррі Шарплессу (США).

Учених нагородили “за розвиток клік-хімії та біоортогональної хімії”, повідомили в офіційному Twitter-аккаунті премії.

“Нобелівська премія з хімії 2022 року – це про те, як робити складні процеси простішими. Баррі Шарплесс та Мортен Мелдал заклали підвалини функціональної форми хімії – клік-хімії, у якій мелекулярні будівничі блоки швидко та ефективно зʼєднуються один з одним. Керолін Бертоцці вивела клік-хімію на новий рівень та почала використовувати її з живими організмами”, – зазначили на сайті премії.

Для Баррі Шарплесса це вже друга Нобелівська премія з хімії.

4 жовтня, було оголошено лауреатів Нобелівської премії у галузі фізики.

Ними стали вчені Ален Аспе, Джон Клаузер та Антон Зайлінгер.

Комісія відзначила працю науковців “за експерименти із заплутаними фотонами, встановлення порушення нерівностей Белла та новаторство квантової інформаційної науки” найвищою науковою нагородою.

Зокрема, Ален Аспект, Джон Клаузер і Антон Зейлінгер провели новаторські експерименти з використанням заплутаних квантових станів, коли дві частинки поводяться як єдине ціле, навіть якщо вони розділені. Це дасть можливість створення нових технологій, заснованих на квантовій інформації.

3 жовтня, оголосили ім’я лауреата у галузі фізіології та медицини.

Ним став фахівець з еволюційної генетики Сванте Паабо.

Переможця оголосили під час конференції у Стокгольмі.

“Фундаментальні дослідження Паабо дали початок абсолютно новій науковій дисципліні: палеогеноміці. Виявляючи генетичні відмінності, які відрізняють усіх живих людей від вимерлих гомінідів, його відкриття створюють основу для дослідження того, що робить людей унікальними”, – заявили у Нобелівському комітеті.

Швед Сванте Паабо дослідив послідовність геному неандертальця.

Також учений зробив сенсаційне відкриття вимерлого гомініда (“Денисівської людини”), використавши дані геному, отримані зі зразка маленької кістки пальця.

Завтра, 6 жовтня, стане відомим лауреат премії з літератури, а в пʼятницю присудять Нобелівську премію миру.

Читайте також:
Історія
Повний переклад ієрогліфічних рукописів майя був опублікований 1975 році.
19 листопада, 09:28
Історія
Свідомий саботаж, відверта диверсія чи «спеціальна історична операція»? Дізнаємося разом.
18 листопада, 20:30
Життя
Так уже повелося, що люди вважають найкрасивішими тіла жінок із дотриманням співвідношення між талією і стегнами. Показник на рівні 0,7.
14 листопада, 06:00
Світ
Раптово на Заході викрилася справді гучна історія, яка переростає у глобальний скандал. Фейкові публікації заполонили галузь біомедицини.
04 листопада, 08:25
Життя
Переважна більшість лауреатів — діти забезпечених і високоосвічених батьків. Вони належать до топ-10 у глобальному розподілі за доходами.
14 жовтня, 21:49
Історія
Під час мусульманської експансії у VIII столітті на терени сучасної України прийшли чужинці. То були онуки Ноєвого сина Сіма.
29 вересня, 09:27