Нові деталі справи НААН
Фірма з орбіти академіка Гадзало «приватизувала» 3,5 тис. ділянок
Як з’ясувала Рахункова палата, НААН «втратила» щонайменше 31% наукових земель — до схеми може бути причетна приватна структура, пов’язана з «головним академіком» Гадзало.
Академію аграрних наук перетворили на бізнес-проект для обраних чиновників?
Державна установа, колиска аграрної науки чи особистий бізнес-проект Ярослава Гадзало та наближених до нього осіб? Національна академія аграрних наук є одним із найбільших землевласників України: має в активі близько 600 тисяч гектарів родючих полів. За площею це як ціла Чернівецька область. Втім, діяльність НААН уже котрий рік — виключно збиткова. А контрольні перевірки виявили численні факти нецільового використання ділянок.
У чому саме підозрюють академіка Ярослава Гадзало та підконтрольну йому структуру? І до чого тут гучна справа з хабарем нардепа Гунька?
Нові подробиці резонансного розслідування – у матеріалі журналістки Діани Ловської.
Нещодавно медіапростір підірвала інформація про обшуки, які провели у президента НААН Ярослава Гадзало. Тому журналісти вирішили згадати всі кримінальні справи латифундиста та його оточення.
Адже саме ця організація, керівником якої є Ярослав Гадзало, має у своїй власності найбільшу кількість найкращих українських земель, більшість із яких має статус особливо цінних. Крім того, щороку із держбюджету НААН отримує круглі суми на наукову діяльність.
«Якщо ви думаєте, що якась із державних земель не обробляється, то дуже помиляєтесь. Усі ці території — у добрій обробці. Питання тільки чиє, і чи отримує вигоду від цього держава. У організації цього процесу треба навести порядок. Не всім цього хочеться. Є багато неврахованих земель, які ніби десь є, але вони справді обробляються, там щось зростає, збирається, урожай продається, гроші кудись використовуються. Повірте, масштаби цього є дуже великими», — коментує екс-голова Фонду держмайна України Ігор Білоус.
Йдеться, зокрема, про «роздачу» ділянок під Києвом — у Гатному та Чабанах. Всі ці землі раніше належали до наукового інституту, а зараз тут з усіх боків працює забудовник «Атлант», висотність будинків — не менше 25 поверхів. Мало того, тут дільниці отримали й самі вчені, а точніше, записали їх на своїх родичів. Так, одну з них отримала заступник голови НААН Ануш Балян, а ще одну головний секретар академії.
27 липня 2023 року СБУ провела обшуки у будинку президента НААН Ярослава Гадзало. Фото вченого та його розкішного інтер’єру швидко потрапили до мережі. Цього разу академіка запідозрили у крадіжці 145 га землі, з яких він нібито отримував близько 20 мільйонів доларів щороку.
Це вже не перша кримінальна історія, де фігурує Гадзало. У 2019 році поліція оголосила підозру за втручання у діяльність працівника виконавчої служби.
Він виштовхав останнього з кабінету, коли той здійснював перевірку провадження за незаконним призначенням одного з директорів філії НААН.
У грудні того ж року Гадзало отримав підозру за отримання хабара: тоді він нібито продавав «хлібну» посаду в НААН, за що отримав елітний позашляховик.
Втім, усі ці справи закрили, не доводячи до логічного фіналу.
І це незважаючи на те, що контролюючі органи неодноразово висловлювали сумніви щодо чесноти академії. Рахункова палата, яка проводила аудит у 2020 році, виявила, що вчені «втратили» щонайменше 31% підвладних земель і нарахувала чималі нецільові витрати.
«Поцікавтеся, скільки всього є землі Національної аграрної академії наук. Там тисячі гектарів. Взагалі нема про що говорити… До речі, Національна академія аграрних наук нам теж жодного об’єкта не передала за останні шість років. У НАН разом із НААН — 461 об’єкт, загальна кількість цих земель невідома. Якби знати, можна було б помножити цю кількість хоча б на вартість тонни вирощеного зерна чи вартість землі: корпоративні права (від 100 до 500 доларів за 1 га) і плюс орендна плата. Тоді ми зрозуміли б, скільки втрачає держава», — зазначає Ігор Білоус.
Академік Гадзало. А що відомо про статки самого Ярослава Гадзало?
Згідно з електронною декларацією, пан Гадзало живе доволі скромно. У його власності лише старенька квартира у спальному районі столиці та кілька соток землі у Львівській області. Однак його безробітна дружина виявилася неймовірно заможною.
Як з’ясували журналісти, Галині Гадзало належить більша частина збиткової та непомітної компанії «Украгроімпекс», яка володіє лише одним об’єктом нерухомості та однією земельною ділянкою. Співвласник компанії - Богдан Гребенок. На цю ж адресу зареєстровано ще одну компанію Гребенка — «Наукову».
І саме на цю структуру оформлено майно на мільярди гривень, а це 8 автомобілів, у тому числі:
- Land Rover Defender 2022 року випуску (ціна складає близько 100 тис. доларів),
- Mercedec-Benz V 300 D 2022 року випуску (ціна – близько 120 тис. . доларів) ).
- Також на компанію оформлено п’ять будинків та 3421 земельну ділянку. Щорічний виторг — йдеться лише про офіційні цифри, за даними Youcontrol, — сягає 117,5 млн грн.
Щоб підтвердити чи спростувати цю інформацію, журналісти дзвонили та писали Ярославу Гадзало, проте всі спроби зв’язатися з ним були марними. А до самої Нацаакадемії журналістів взагалі не пускають.
Адже корупційні справи довкола НААН не є секретом для компетентних органів. Свого часу нардепи навіть створювали Тимчасову слідчу комісію із розслідування цих фактів. Проте жодного звіту майже за два роки так і не надали.
Головою комісії було призначено нардепа від «Слуги народу» Анатолія Гунька. До речі, саме його прізвище згадували наші інсайдери, котрі є працівниками Нацаакадемії. За останньою інформацією, він займався десятком відділень НААН у регіонах і на свій розсуд розправлявся з державною землею.
Нагадаємо, співробітники НАБУ та САП «зловили» на отриманні неправомірної вигоди чинного нардепа України Анатолія Гунька та двох його спільників. Правоохоронці зазначають, що за винагороду нардеп пообіцяв підприємцю передати в оренду на обробку державні земельні ділянки Національної академії аграрних наук України. Однак Гунька було викрито під час отримання першого «траншу» в 85 тисяч доларів США.