Created with Sketch.

Пам'яті Міхновського: і хоч нас горстка, – ми сильні любов'ю до України

20.02.2023, 07:31
Фото: Останній Бастіон

123 роки тому у Полтаві було публічно виголошено реферат "Самостійна Україна". Її автором є наш земляк, славетний Микола Міхновський.

Знаменна і, без перебільшення, доленосна подія сталася в одному приватних будинків у середмісті тоді ще губернської Полтави 19 лютого 1900 року. Це був початок нової ери, доби якісного пробудження українства і зародження чинного націоналізму, цілком відмінного войовничого світогляду.

Головні тези виголошені у творі остаточно поривали з попередньою автономістсько-федералістською лінією. Конкретніше, з тією Драгоманівщиною і провансальською Маніловщиною, що панувала серед українських діячів, які мали всі шанси, але занапастили державну самостійність у 1917-1922 роках.

Переконаний соціаліст Михайло Драгоманов керувався наступним принципом: «Агов, Україна просить немногоє», – воліючи хоч трохи наблизитися до свого духовного вчителя Тараса Шевченком. Натомість Великий Кобзар швидше за все посміявся б із цього свинопаського пориву, "хоч пів дулі".

Та повернімося до Міхновського... Виголосивши у Полтаві промову "Самостійна Україна", він одразу набув собі ворогів, першими з яких стали самі ж українців – співзасновники Революційної Української Партії, – а вже згодом різного московити.

Ще б пак, адже Микола Іванович дав чіткий орієнтир багатомільйонній нації, що перебувала під гнітом двох монархічних недоімперій: Російської та Австро-Угорської. Він закликав українців не просити, а вимагати й брали все, що вважають своїм.

Але поза досить вузьким колом своїх однодумців Міхновський залишався небажаним, незрозумілим і навіть небезпечним. Зовсім по-іншому сприймали його друзі та однодумці; зокрема, Варфоломій Євтимович, який наступним характеризував основоположника українського націоналізму:

«Микола Міхновський – це українська стихія [...] лише опанована сильним і благородним інтелектом. Він був високоосвічений і досвідчений правник, тонкий психолог, щасливий ініціатор, видатний організатор, блискучий промовець, талановитий публіцист, розумний і тактовний керманич, мілітарист з інтуїції, добрий знавець нашої минувшини, історичної та побутової, революціонер, як тип людини, здатної на рішучий Чин. Вихований на добрій українській традиції, в українському селі, Міхновський був прекрасним взірцем української расової культури, був українським аристократом у властивому значенні цього поняття».

На підставі висловлених думок, наприкінці своєї брошури "Самостійна Україна" Микола Іванович робить висновок: «Ми виголошуємо, що ми візьмемо силою те, що нам належить по праву, але віднято у нас теж силою. Наша нація довго нездужала, але нині вже стає до боротьби. [...] Ніч була довга, але ранок наблизився, і ми не допустимо, щоб проміння свободи усіх націй заблищало на наших рабських кайданах: ми розіб'ємо їх до схід сонця свободи. [...] Ми не хочемо довше зносити панування чужинців, не хочемо більше зневаги на своїй землі».

Як бачимо, слова славетного уродженця Полтавщини вкрай актуальні й понині, особливо у світлі повномасштабної російської воєнної агресії та кампанії з дерусифікації нашого культурно-історичного простору. Варто прислухатися до нашого земляка, який поклав життя за волю Неньки, попри те, що «нас горстка, але ми сильні нашою любов'ю до України, а тому не маємо права покласти оружжя, бо нам ні кого надіятись і нічого озиратися назад».

Між тим, як раніше вже інформував "Останній Бастіон", свідомих і небайдужих полтавців закликають підтримати створення муралу на торці житлового будинку по вулиці Соборності, 15. Стінопис буде присвячено події 19 лютого 1900 року.

Читайте також
Зробімо Україну величною на радість собі та нащадкам
Політика
Будь-яка хунта, особливо патріотична, любить тишу
Війна
Лише згуртована Українська Нація ладна здолати ворогів
Війна
Як би кому не хотілося, але наша нація гартується у вогні війни наче сталь
Війна
Покозачення українців як вихід із петлі часу постійних невдач
Опінії
У визвольній борні українці загартовуються як нація
Опінії